Naturalne kosmetyki do włosów są tanie, nie mają chemicznych dodatków i przynoszą wiele korzyści. Przygotowanie nawilżających maseczek i wcierek do włosów jest niezwykle proste. Wykorzystujemy zioła i przyprawy, które mamy w swojej kuchni. Pasma staną się odżywione, świeże i dostaną odpowiednią dawkę nawilżenia.
Zioła i przyprawy używane w kuchni można wykorzystać w pielęgnacji włosów. Mają szerokie zastosowanie pielęgnacyjne. Odżywiają i wzmacniają cebulki, a kosmyki rosną zdrowe i pełne blasku. Przyprawy, takie jak rozmaryn czy bazylia, stosowane są w produkcji domowych kosmetyków na bazie ziół. Lawenda sprawdzi się idealnie jako odżywka, natomiast siemię lniane odżywi nawet ekstremalnie zniszczone włosy. Przekonaj się, jak domowe receptury wpływają na włosy.
Domowa maseczka na włosy z bazylią
Bazylia sprawdza się nie tylko jako świetna przyprawa do dań. Używana jest również jako składnik ziołowego kosmetyku do włosów. W bazylii znajduje się magnez, który wzmacnia cebulki. Włosy rosną o wiele szybciej, są mocne i zdrowe, przestają się rozdwajać. Maseczka z bazylii radzi sobie z łupieżem i łuszczycą. Sprawdza się u osób, które mają kręcone, przesuszone pasma.
Wystarczy rozgnieść garść liści bazylii i garść płatków owsianych. Przygotowaną mieszankę zalej wrzątkiem, rozgnieć widelcem i odstaw na 10 minut pod przykryciem. Następnie nałóż maskę na skórę głowy, delikatnie masując opuszkami palców. Po 15 minutach zmyj letnią wodą.
Herbaciana płukanka do włosów
Czarna herbata to silny antyoksydant. Dzięki niej można zmniejszyć widoczność siwych włosów i odrostów na ciemnych pasmach. Herbata niweluje wypadanie włosów.
Zalej wrzątkiem dwie łyżeczki sypanej herbaty i odstaw na 10 minut. Potem wymieszaj herbatę i wyrzuć fusy. Płucz włosy z głową opuszczoną od dołu, aby się nie pobrudzić. Następnie wytrzyj włosy bawełnianym, ciemnym ręcznikiem.
Siemię lniane na cienkie włosy
Len zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E, czyli witaminę młodości. Ułatwiają rozczesywanie włosów, ograniczając wypadanie. Pozostawiają je gładkie, lśniące i mocne. Polisacharydy natomiast wzmacniają strukturę cienkich, słabych pasm. Regularne picie siemienia lnianego ma dobry wpływ na kondycję włosów od środka. A jak wzmocnić je na zewnątrz?
Zalej wrzątkiem dwie łyżeczki siemienia lnianego i mieszaj do uzyskania gęstej masy. Po ostygnięciu przelej do kubeczka, oddzielając ziarna od płynu. Nałóż na włosy od skalpu aż po same końce i nałóż czepek. Po 20 minutach zmyj maseczkę i umyj pasma szamponem.
Lawendowa odżywka przeciw wypadaniu włosów
Lawenda ma bakteriobójcze i antyseptyczne właściwości. Niweluje wypadanie włosów i pomaga w walce z łuszczycą. Dobrze sprawdzi się tu olejek lawendowy, który można użyć jako odżywki. Natomiast z suszonych kwiatów lawendy możesz przygotować ziołową płukankę.
Zalej garść kwiatów wrzątkiem, a po ostudzeniu wypłucz włosy w naparze.
Płukanka z rozmarynu na poprawę kondycji włosów
W rozmarynie znajduje się witamina A i flawonoidy, które wzmacniają kondycję włosów. Rozmarynowa płukanka sprawdzi się, kiedy włosy są osłabione słońcem, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Roślina pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu włosy zyskują cenne odżywienie i nawilżenie. W składzie jest także witamina C, która sprawia, że pasma rosną o wiele gęstsze.
Zalej rozmaryn wrzątkiem lub zaparz w kawiarce i płucz włosy po ostudzeniu. W tym celu wykorzystaj zioła, które dostępne są w każdym sklepie spożywczym.