Jak dbać o skórę głowy, by mieć piękne, zdrowe włosy?

jak-dbac-o-skore-glowy.jpg

Włosy to nasz czuły punkt.

Chcemy żeby były piękne, grube, mocne, zdrowe, błyszczące, sprężyste… Ciąg tych określeń mógłby zapełnić cały artykuł. Czy podobne pragnienia miewamy, jeśli chodzi o skórę głowy? Czy wybrałabyś szampon lub maskę do włosów tylko dlatego, że „dba, odżywia i oczyszcza skalp”? Wiemy, że nie. Tymczasem zdrowa skóra głowy to podstawa zdrowych włosów. Jej pielęgnacja wcale nie jest trudna, skomplikowana ani uciążliwa, dlatego dziś podpowiadamy, jak zadbać o skórę głowy, by cieszyć się włosami pięknymi jak nigdy dotąd?

Dlaczego skóra głowy jest ważna?

Używając metafory – skóra głowy jest dla włosów tym, czym ziemia dla roślin. Bez dobrej gleby nie będzie pięknego ogrodu. Innymi słowy: aby włosy rosły piękne, zdrowe i mocne, należy zadbać o skalp. To w skórze głowy umiejscowiona jest najważniejsza część włosa, czyli jego cebulka. Bez odpowiedniej pielęgnacji zaczyna niszczeć, wysuszać się, słabnąc: bywa że wówczas zatrzymuje się wzrost włosów i nasila ich wypadanie. Na skórze głowy gromadzi się ponadto łojotok, toksyny, oraz nadmiar kosmetyków, które mogą nadbudować się u podstawy włosów i hamować ich wzrost oraz sprawią, ze pasma staną się łamliwe od samej nasady.

Oczyszczanie i odżywianie skóry głowy jest zatem niezwykle istotne – wiedzą o tym doskonale fryzjerzy, włosomaniaczki i styliści fryzur. Jak pielęgnują oni skórę głowy?

Jak dbać o skórę głowy?

Pielęgnacja skóry głowy – najlepsze domowe kuracje, znane celebrytom, włosomaniaczkom i stylistom fryzur.

1. Peeling skóry głowy

Peeling skalpu to podstawa pielęgnacji – dzięki niemu będziesz w stanie oczyścić skórę głowy i pozbyć się resztek kosmetyków z włosów. Im czystszy skalp – i włosy przy skórze – tym lepiej wchłaniają się do ich wnętrza składniki aktywne z balsamów, masek czy olejków.

Peeling skóry głowy wzmacnia również mikrokrążenie podskórne i pobudza cebulki do pracy – dzięki temu włosy rosną zdrowe, a cebulki stają się mocniej osadzone w mieszkach.

Wielu specjalistów trychologów uważa, że peeling skóry głowy to podstawa pielęgnacji – regularnie wykonywany pozwoli wyzbyć się większości problemów z włosami (przetłuszczanie się włosów, nadmierny łojotok, łupież, przesuszona skóra, wypadanie włosów, zahamowanie wzrostu włosów).

Peeling wystarczy robić raz w tygodniu. Na rynku dostępne są produkty, które służą specjalnie do oczyszczania skalpu. Najczęściej przypominają opakowaniem tradycyjne peelingi do twarzy, ale są bardzo miałkie i obfitują w bezpieczne dla skalpu składniki pielęgnujące.

2. Olejowanie skóry głowy i włosów

Olejowanie włosów to hit kosmetyczny. Zabieg pochodzi z Indii, gdzie Hinduski od wieków olejują włosy i skalp. Dziś naturalne olejki zna już i kocha cały świat. Nie tylko wzmacniają i regenerują włosy na całej długości, ale również oczyszczają i odżywiają skórę głowy. Wiele naturalnych olejków zawiera cenny składnik (skwalan), który jest w stanie zrównoważyć sebum na powierzchni skalpu, czyli zahamować przetłuszczanie się włosów. Olejki pomagają zachować czystą i zdrową skórę głowy, a ponadto wzmacniają cebulki i przyspieszają wzrost włosów. Ponieważ tłuszcz doskonale „zmywa” tłuszcz i ciężkie, komedogenne cząsteczki – olejowanie włosów jest doskonałą alternatywą dla peelingu skóry głowy.

3. Hydrolaty na włosy i skórę głowy

Hydrolat to inaczej…woda, która obfituje w szereg roślinnych składników o właściwościach regenerujących, nawilżających i odmładzających. Hydrolat jest efektem ubocznym destylowania roślin podczas pozyskiwania olejów eterycznych. Okazuje się, ze woda powstała w tym procesie zachowuje wszystkie właściwości rośliny, z którą się łączy. Jest delikatna, nie uczula, a jej cenne właściwości znajdują zastosowanie nie tylko w pielęgnacji włosów. Hydrolaty są świetnymi tonikami, bazami pod makijaż, zastępują wodę termalną i służą jako odżywka bez spłukiwania w ciągu dnia. Często stosuje się je do rozrabiania maseczek z glinki, lub jako bazę wodną łączoną z olejami do włosów. Wiele hydrolatów ma właściwości tonizujące, uspokajające skórę głowy, równoważą też sebum i oczyszczają skalp w zanieczyszczeń, działając antyseptycznie i łagodząco.

Wystarczy rozpylić dany hydrolat na skórze głowy i włosach, wmasować go delikatnie opuszkami palców i pozostawić do wyschnięcia.

Do tłustych włosów idealnie nadaje się hydrolat z jałowca, zaś do osłabionych i wypadających rozmarynowy. Włosy cienkie, delikatne i suche polubią się z hydrolatem z rumianku i różanym, zaś dojrzałe – z oczarowym, który jest najsilniejszym antyoksydantem wśród wszystkich hydrolatów.

4. Szampon micelarny

To delikatny, ale skuteczny sposób na zachowanie czystej i zadbanej skóry głowy. Szampon micelarny ma podobne właściwości do znanego już płynu micelarnego do demakijażu. Maleńkie micele oczyszczają skórę głowy usuwając nagromadzone na włosach i skalpie pozostałości kosmetyków i zanieczyszczeń, a także tonizują skórę i przywracają jej odpowiednie pH. Szampon micelarny będzie też idealny do zmywania olejku po olejowaniu włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *