Jak farbować włosy w domu? Przewodnik krok po kroku

Wiele osób farbuje włosy samodzielnie w domu. Wymaga to znacznie mniej czasu niż w profesjonalnym salonie fryzjerskim, a w dodatku jest o wiele tańsze. Najważniejsze, żeby dobrać odpowiedni kolor i technikę. Jak farbować włosy w domu krok po kroku?

Farbowanie włosów w domu. Przewodnik

1. Wybierz odpowiedni kolor

Samodzielnie zmienisz kolor włosów 2-3 tony. Blondynki i szatynki powinny wybierać odcienie chłodne, np. platynowy blond, mahoń czy fioletowa czerń. Jeżeli cera ma ciepły koloryt, wybierz farbę w ciepłym odcieniu, np. złocisty brąz, złocisty blond czy miedź. Unikaj wszelkich odcieni, które uwydatniają niedoskonałości cery.

2. Wybierz farbę ze względu na jej właściwości

Chcesz zmienić kolor włosów na chwilę? Sięgnij po szamponetkę, która wytrzyma 6-8 myć. Szamponetki nie zawierają amoniaku, a kolor pokrywa włosy wyłącznie na zewnątrz. Trwalsze są szampony i kremy koloryzujące, bo to aż 28 myć. Można rozjaśnić lub przyciemnić włosy o 1-2 tony i dokładnie pokryć siwe włosy. Nie pojawią się odrosty, ponieważ kolor zmywa się równomiernie. Farby z amoniakiem pozwalają na dłużej pokryć siwiznę, ponieważ amoniak rozchyla łuski włosa i dostaje się do ich wnętrza.

3. Przygotuj włosy do farbowania

Masz ekstremalnie zniszczone, przesuszone włosy? Unikaj farbowania, ponieważ nie zdołasz rozłożyć farby równomiernie. Przed farbowaniem wzmocnij, nawilż i odżyw włosy, a dopiero później sięgnij po szampon czy krem koloryzujący. Te kosmetyki sprawdzą się lepiej, ponieważ są bezpieczniejsze niż farba.

4. Zrób próbę uczuleniową

Próba uczuleniowa jest wskazana przed każdym zastosowaniem, ponieważ skład kosmetyku często się zmienia. Jeżeli po próbie skóra nie będzie podrażniona, możesz przystąpić do farbowania. Jeżeli jednak ciągle towarzyszy Ci pieczenie, zrezygnuj z tego produktu.

5. Zabezpiecz pasma przed działaniem chemii

Nie myj włosów przez 2-3 dni przed koloryzacją. W ten sposób włosy naturalnie zabezpieczą się przed chemicznymi składnikami zawartymi w farbie. Naturalny płaszcz ochronny zapobiegnie zniszczeniom.

6. Mieszaj kolory rozważnie

Aby uzyskać swój ulubiony kolor, możesz wymieszać ze sobą kilka farb. Powinny być jednak w tej samej tonacji i tej samej marki. Umiejętne mieszanie farb nie jest łatwym zadaniem, więc lepiej kupić gotową farbę.

7. Użyj farby zaraz po zmieszaniu

Reakcja koloru bazowego i intensywnego tonu zachodzi od razu. Dlatego farba po nałożeniu jej nawet po 10 minutach może zadziałać gorzej. Przy długich włosach trzeba przygotować się na dwa opakowania. Jeżeli nie zużyjesz wszystkiego, nie możesz zostawić produktu na później.

8. Nie przegrzewaj włosów

Jeżeli włosy są pokryte farbą, nie używaj żadnych czepków, ponieważ w ten sposób nie zajdzie prawidłowa reakcja chemiczna. Nie owijaj włosów w ciepły ręcznik i nie podwyższaj temperatury – to może doprowadzić do zupełnie innego efektu.

9. Pilnuj czasu koloryzacji

Stosuj się do czasu, który zalecił producent. Zbyt wczesne spłukanie farby skutkuje gorszym działaniem lub innym kolorem. Może się też okazać, że kolor nie rozłożył się równomiernie. Natomiast zbyt długie trzymanie farby osłabia włosy i skórę głowy, a w efekcie mogą zacząć wypadać.

10. Pielęgnuj pasma

Odżywka dołączona jest do każdej farby do włosów. Zamyka łuski włosa, wygładza i zapobiega płowieniu koloru. Można wzmocnić jej działanie, nakładając na głowę foliowy czepek lub ręcznik. Dzięki użyciu ciepła składniki aktywne wchłoną się z większą mocą. Odżywki można używać wielokrotnie, ponieważ dzięki niej odcień trzyma się dłużej.