Jak rozpoznać i wyleczyć trądzik młodzieńczy?

tradzik-mlodzienczy.jpg

Pojawia się w najmniej zaskakującym momencie i potrafi przyprawić o ból głowy. Krostki i zaskórniki pojawiają się wszędzie, a czasami pozostają po nich nieestetyczne blizny i przebarwienia. Właśnie taki jest trądzik młodzieńczy. Jeżeli jesteś nastolatkiem i masz dokładnie takie problemy, to sprawdź, jak sobie z nim poradzić i jak pozbyć się pryszczy.

Jak rozpoznać trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy pojawia się między 11 a 18 rokiem życia. Objawia się zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi, grudkami i ropnymi krostami. Z zaskórników otwartych może utworzyć się stan zapalny i wtedy trądzik rozprzestrzenia się na inne części ciała. Występuje na twarzy, plecach, ramionach i dekolcie. Do przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego zalicza się:

  • wahania poziomu hormonów;
  • nadmierne rogowacenie w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych;
  • gromadzenie się bakterii przy ujściach gruczołów łojowych;
  • nieprawidłowa pielęgnacja;
  • niewłaściwa dieta;
  • nadmierne opalanie się;
  • stres, w tym stres oksydacyjny.

Trądzik młodzieńczy trzeba leczyć!

Jeżeli zauważysz na swojej twarzy zaskórniki otwarte lub zamknięte, to jak najszybciej powinnaś działać: zastosuj odpowiednie kosmetyki lub idź do dermatologa. Nieleczony trądzik młodzieńczy może przekształcić się w poważną chorobę. Brak leczenia lub leczenie na własną rękę może prowadzić do przebarwień i blizn. Kuracja zastosowana odpowiednio szybko zapewni ci efekty już po kilku tygodniach i będzie polegała na miejscowej terapii lub leczeniu ogólnym.

Czym leczyć trądzik młodzieńczy?

Najlepszymi preparatami w leczeniu trądziku młodzieńczego są:

  • antybiotyki przepisane przez dermatologa – najczęściej jest to tetracyklina;
  • tabletki hormonalne, które regulują poziom hormonów;
  • kremy z retinolem, czyli pochodną witaminy A – regulują pracę gruczołów łojowych, powodują zwężenie porów skóry i regenerują cerę;
  • kuracja kwasami AHA (migdałowym glikolowym, mlekowym lub jabłkowym) – im wyższe ma stężenie, tym silniejsze jest działanie złuszczające, poza tym kwasy rozjaśniają przebarwienia i ograniczają powstawanie blizn potrądzikowych.

Rodzaje trądziku młodzieńczego

W zależności od zmian skórnych wyróżnia się kilka rodzajów trądziku młodzieńczego:

  1. Trądzik zaskórnikowy – pojawia się w okresie dojrzewania i zazwyczaj ustępuje po kilku latach. Objawia się zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi, które pojawiają się na czole, brodzie i nosie, a czasami na klatce piersiowej i plecach.
  2. Trądzik z głębokimi naciekami i ropnymi torbielami i licznymi zaskórnikami – gojenie się tego schorzenia następuje przez powstawanie grubych blizn, a dobór terapii zależy od intensywności choroby.
  3. Inne rodzaje trądziku: zaskórnikowo-grudkowy, bliznowcowy, ropowiczy, grudkowo-krostkowy i grudkowo-torbielowaty.

Kosmetyki na trądzik młodzieńczy

W walce z trądzikiem przydadzą ci się również dermokosmetyki. Mają one silniejsze działanie niż kosmetyki drogeryjne, ale nie tak silne jak leki przepisane przez dermatologa. Pamiętaj, żeby te produkty zawierały kwas migdałowy lub kwas salicylowy i były dopasowane do rodzaju cery. Jeżeli zdecydujesz się na peeling, to najlepiej, żeby miał niewielkie drobinki ścierne lub roślinne enzymy rozpuszczające i usuwające zanieczyszczenia.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Obok kuracji lekami i specjalistycznymi kosmetykami możesz też stosować domowe sposoby. Należą do nich maski i toniki przygotowane z produktów, które z pewnością masz w domu. Na trądzik młodzieńczy z pewnością pomoże ci maska z płatków owsianych. Wystarczy, że wymieszasz kilka łyżek płatków owsianych, łyżkę miodu, pięć łyżek wody i łyżkę mleka. Mieszankę nałóż na twarz i inne części ciała, a po około 10 minutach spłukaj letnią wodą.

Kolejnym sposobem na złagodzenie trądziku młodzieńczego jest przygotowanie dwóch toników. Pierwszy zawiera ekstrakt ze świeżego ogórka. Jak go przygotować? Wystarczy, że warzywo zalejesz wodą mineralną i odstawisz na krótki czas. Takim tonikiem przemywa się skórę w celu złagodzenia podrażnień i zmian trądzikowych. Drugi trądzik zawiera aloes, a jego przygotowanie jest takie samo jak poprzedniego produktu. Tonik aloesowy ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *