Jak ułatwić sobie aplikację makijażu? Rodzaje pędzli do makijażu

Nawet najlepiej dobrany puder, róż czy cień do powiek nie będzie wyglądał efektownie, jeżeli nałożymy go niewłaściwymi akcesoriami. Jak wygląda pędzel do podkładu, do pudru i do różu oraz do konturowania twarzy i do blendowania cieni? Do czego służy pędzel kabuki i pędzel wachlarzowy? I wreszcie – jaki pędzel wybrać: z włosia naturalnego czy sztucznego?

0000333_essential-8-face-makeup-brushes-set

Pędzel do podkładu

Jak wygląda? Jest szeroki, płaski i zaokrąglony. Ma sztywne i śliskie włoski. Umożliwia aplikację płynnego podkładu (fluidu), a także konturowanie boków nosa i rozprowadzenie korektora pod oczami. Pędzel do podkładu nie jest precyzyjny, ponieważ ma stosunkowo dużą powierzchnię. Pokład należy nakładać najpierw na całą twarz, po czym blendować od środka twarzy na zewnątrz.

Pędzel do pudru

Jak wygląda? Jest duży, bardzo puchaty i miękki oraz ma zaokrąglone włosie. Pędzel do pudru służy do rozprowadzania wszystkich pudrowych (sypkich) kosmetyków. Z tego powodu skutecznie utrwala makijaż transparentnym pudrem. W tym celu należy delikatnie dotykać skóry pędzlem z pudrem. Wklepujemy puder w te partie twarzy, które pokrywają się sebum, a tym samym – naturalnie się świecą.

Pędzel do różu

Jak wygląda? Jest puchaty, zaokrąglony i mniejszy niż większość pędzli do pudru, dlatego bardziej precyzyjny. Pędzel do różu służy do aplikacji sypkiego różu i blendowania na skórze. Należy go przyłożyć do różu, po czym strzepnąć nadmiar kosmetyku i dotknąć do policzków. Róż powinien być rozcierany na zewnątrz, w kierunku ucha. Przed nałożeniem różu warto sprawdzić jego pigmentację. Jeżeli kosmetyk ma intensywny kolor, należy zachować umiar i delikatnie go nakładać, żeby na policzku nie pozostały plamy.

Pędzel do korektora

Jak wygląda? Przypomina pędzel do podkładu: jest płaski, sztywny i zwężany na końcu, ale zarazem dużo mniejszy i bardziej precyzyjny. Pędzel do korektora umożliwia nakładanie, wklepywanie oraz rozcieranie go pod oczami i w problematycznych punktach, to znaczy na krostkach czy przebarwieniach.

Pędzel do eyelinera

Jak wygląda? Równie dobrze może być mały, sztywny i ze ściętym końcem oraz cienki, długi i zwężany na końcu. Większy pędzel do eyelinera umożliwi rozprowadzenie cienia lub żelowego eyelinera wzdłuż krawędzi rzęs, z kolei cienki – narysowanie precyzyjnej kreski i wykonanie kociego oka.

Pędzel do cieni

Jak wygląda? Jest niewielki i miękki oraz ma zaokrąglone włosie. Pędzel do cieni umożliwia ich precyzyjne rozprowadzenie na całej powiece lub w załamaniu. Można go stosować do aplikacji cieni sypkich i w kremie.

Pędzel do blendowania cieni

Jak wygląda? Jest stosunkowo duży i puszysty oraz ma dość długie, spiczaste włosie. Służy do blendowania cieni na powiece, czyli mieszania kolorów, które zapobiega powstaniu ostrych krawędzi między poszczególnymi kolorami. Pędzel do blendowania cieni pomoże rozetrzeć nadmiar cieni na powiece lub w załamaniu, zmieszać ze sobą kolory i stworzyć naturalny makijaż.

Pędzel do konturowania twarzy

Jak wygląda? Jest puchaty, średni na wielkość i ścięty. Doskonale nadaje się do konturowania twarzy, czyli nakładania bronzera i różu na kości policzkowe, modelowania twarzy oraz wyszczuplania szczęki i podbródka. Pędzel do konturowania twarzy ma nieregularny kształt, który umożliwia mu rozcieranie kosmetyków w jednym kierunku: zawsze na zewnątrz twarzy.

Pędzle do makijażu oczu i ust

Ułatwiają wykonanie perfekcyjnego smokey eyes i idealnej kreski eyelinerem oraz precyzyjne wypełnienie ust szminką.

Pędzel do brwi

Jak wygląda? Jest mały i zwykle ścięty na końcu oraz ma ciasno ułożone włosie. Służy do wypełniania brwi kosmetykami w kremie i sypkimi. Mały pędzel do brwi pomoże obrysować ich dolną linię, a tym samym – nadać brwiom pożądany kształt.

Pędzel do ust

Jak wygląda? Jest mały, zaokrąglony na końcu i płaski oraz ma śliskie włosie. Pędzel do ust umożliwia obrysowanie linii ust i wypełnienie całej ich powierzchni, a tym samym ich optyczne powiększenie.

Pędzel kabuki

Jak wygląda? Jest duży i okrągły oraz ma bardzo zwarte włosie. Pędzel kabuki wykorzystuje się w celu rozprowadzania kosmetyków mineralnych, podkładu i różu. Równie dobrze można go używać do aplikacji sypkich produktów. Jego prawidłowe stosowanie zakłada wykonywanie kolistych ruchów, które umożliwią wtarcie kosmetyku w skórę. Ponadto należy posługiwać się nim delikatnie – tylko lekkie wklepywanie i masowanie skóry zapewni doskonałe, a przy tym niewidoczne krycie.

Pędzel wachlarzowy

Jak wygląda? To tak zwana miotełka. Przypomina rozłożysty wachlarz z roztrzepanym na boki włosiem. Służy do wymiatania nadmiaru kosmetyków, na przykład pudru spod oczu lub osypanych cieni. Pędzel wachlarzowy umożliwia skuteczne nakładanie rozświetlacza i różu na szczyty kości policzkowych. Jak go stosować? Ruchami wymiatającymi usuwamy sypki makijaż lub omiatamy skórę rozświetlaczem.

Jaki pędzel wybrać: z włosia naturalnego czy sztucznego?

Pędzel z włosia naturalnego sprawdzi się podczas aplikacji kosmetyków o pudrowej konsystencji – sypkich i prasowanych. Umożliwia nabranie odpowiedniej ilości cienia lub pudru i jego równomierne rozprowadzenie.

Z kolei pędzel z włosia syntetycznego jest sztywniejszy, dlatego przeznaczony do aplikacji kosmetyków o konsystencji płynnej. Pozwala precyzyjnie nałożyć korektor, cień w kremie i eyeliner w żelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *