Kajal (kohl) zamiast kredki do oczu, czyli makijaż po arabsku

kajal.jpg

Miłośniczki czerni na oczach go pokochają! Arabski kohl to zamiennik standardowej kredki do oczu, którego tradycyjnie używa się na Wschodzie. Znany od starożytności, a dziś odkryty zupełnie na nowo. Czy wiesz, do czego służyć kajal?

Olejowanie włosów, farbowanie henną, mehendi (tatuaż z henny na dłoniach) – naprawdę wiele tradycyjnych metod pielęgnacji i ozdabiania ciała przywędrowało do nas właśnie ze Wschodu. Azjatyckie inspiracje są coraz popularniejsze, dlatego nie dziwne, że aktualnie dużym zainteresowaniem cieszy się arabski kohl do malowania oczu.

Kajal czy kohl?

Tak naprawdę kajal i kohl to ten sam kosmetyk. W obiegu funkcjonują jego różne nazwy w zależności od tego, czy opieramy się na rodzimej pisowni, czy zapisujemy tę nazwę fonetycznie. W związku z tym np. w języku hindi używa się określenia „kajal”, natomiast w arabskim „kohl”. Funkcjonują również takie odmiany jak: khol, kol, kehal lub kohal.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się różne formy tego kosmetyku. W wielu krajach dla ułatwienia zaczęto stosować określenia „kajal” dla kredki, a „kohl” dla sypkiej odmiany tego kosmetyku. Jakie są wszystkie rodzaje kajalu?

Kohl występuje w kilku postaciach:

  • w kredce do oczu (czarna konturówka),
  • w żelu lub paście do nakładania pędzelkiem,
  • w proszku do rozrabiania,
  • w sztyfcie lub stożku.

Kohl, czyli arabska kredka do oczu

Tradycyjny kajal to mieszanka ziół z dodatkiem ołowiu, którą przygotowywano już w starożytności. Dziś tak kontrowersyjnych składników, jak ołów, nie znajdziemy w tym kosmetyku. Nadal jednak arabski kohl charakteryzuje się tym, że jest mieszanką starannie wyselekcjonowanych ziół i składników barwiących. Wszystko połączone jest w takich proporcjach, żeby kohl nie tylko miał dobrą pigmentację, ale też pielęgnował okolice oczu.

Jak działa kohl?

Początkowo kajal stosowany był przede wszystkim jako środek leczniczy. Wykorzystywano odpowiednią mieszankę ziół, które nakładano na górne i dole powieki, aby minimalizować zaczerwienienia, podrażnienia i stany zapalne oczu. Zaobserwowano, że wystarczy poczekać kilka minut, aby zauważyć, jak pięknie kajal rozjaśnia białko oka.

Do dziś dobrej jakości kohl nie tylko maluje, ale również:

  • zwęża naczynka krwionośne oczu,
  • sprawia, że tęczówka staje się bardziej wyrazista,
  • przynosi ulgę zmęczonym i podrażnionym oczom,
  • zmniejsza zaczerwieniania i wybiela oko,
  • ochrania przed słońcem, pyłem i toksynami,
  • może przyspieszać

Makijaż kajalem

Arabski kohl to doskonały zamiennik dla drogeryjnej kredki do oczu. Nie tylko dlatego, że oprócz malowania, ma mnóstwo innych właściwości. Makijaż oczu wykonany kajalem jest trwalszy – w przeciwieństwie do innych kosmetyków, nie zmywa się z linii wodnej. Nałożony raz daje bardzo intensywny kolor i utrzymuje się przez cały dzień bez rozmazywania, ścierania, rozjaśniania.

Jak nakładać arabski kohl?

Wiele kobiet przyznaje, że chętnie spróbowałoby pomalować się tym arabskim cudem, ale nie wiedzą, jak używać kredki kajal. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości. Sposób użycia kajalu nie powinien nikomu sprawiać problemu. Na początek warto użyć tego w kredce lub trochę grubszym sztyfcie, ponieważ są łatwiejsze do zaaplikowania na powiekę.

  • Najlepsze efekty kohl daje, kiedy nałożymy go sprawnym ruchem na dolną linię rzęs tzw. linię wodną. To najpopularniejszy sposób podkreślenia oczu kajalem.
  • Kajalu można użyć również tak, jak eyelinera. Trzeba jednak pamiętać, że jest on miękki i grubszy, dlatego trudniej nim namalować perfekcyjną, cienką kreskę z wyciągniętym „ogonkiem”. Można zaaplikować go na linię rzęs za pomocą cienkiego pędzelka, a nie bezpośrednio kredką.
  • Arabski kohl to miękka kredka do oczu, dlatego świetnie sprawdza się jako zamiennik do cieni do powiek. Po nałożeniu na powiekę i delikatnym roztarciu wacikiem, gąbeczką lub pędzlem do makijażu łatwo uzyskać efekt modnego „smoky eyes”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *