Kompleksowy poradnik dbania o włosy. Czy robisz to dobrze?

Dieta, stan zdrowia, odpowiednia pielęgnacja – to główne czynniki, które mają wpływ na kondycję włosów. Jak o nie dbać każdego dnia, aby były mocne, piękne i zdrowe? Poznaj uniwersalne, podstawowe zasady dbania o pasma.

Gęste, lśniące włosy są wizytówką każdej kobiety. Zaniedbane pasma sprawiają, że czujemy się znacznie gorzej. Bad hair day zdarza się wszystkim, jednak to, w jakim stanie na co dzień są nasze pasma zależy przede wszystkim od hormonów, diety, przebytych chorób, problemów zdrowotnych i warunków atmosferycznych. Dlatego warto przyglądać im się każdego dnia i sprawdzić, czy to przypadkiem nie pora na zmianę kosmetyków.

Jak i czym myć włosy?

Niektóre kobiety muszą myć włosy codziennie, a innym wystarczy raz na kilka dni. Włosy należy myć zawsze wtedy, gdy tego wymagają, tj. wyglądają na nieświeże lub skóra głowy się przetłuszcza.

Do codziennego stosowania użyj wyłącznie delikatnego szamponu bez SLS. Nie rezygnuj jednak całkowicie z silikonów – stosuj je raz w tygodniu. Szampon ma za zadanie oczyścić skórę, zmyć resztki kosmetyków do stylizacji i pozbyć się ewentualnego problemu skórnego.

Równie istotna jest odpowiednia technika mycia włosów. Szamponem umyj wyłącznie skórę głowy. Masuj ją opuszkami palców, aby pobudzić krążenie. Szarpanie i tarcie włosów oraz mycie szamponem całych pasm jest najczęściej popełnianym błędem. By usunąć wszelkie zanieczyszczenia, wystarczy piana, która spłynie po pasmach podczas spłukiwania.

Jeżeli Twoje włosy ciężko domyć, warto umyć je dwukrotnie. Pierwsze mycie rozluźni cząsteczki brudu, natomiast drugie, zasadnicze mycie dokładnie oczyści skórę.

Woda podczas płukania powinna być letnia. Zbyt chłodna i zbyt ciepła woda może podrażnić skórę głowy i zniszczyć łodygę włosa, a także pobudzić gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum.

Jak dobrać odżywkę do włosów?

Każdy kosmetyk dopasowujemy do rodzaju i kondycji włosów. Wtedy odżywka poprawi ich stan, nawilży, zregeneruje i domknie łuski włosowe rozchylone podczas mycia. Nigdy nie zapominaj o odżywce. Włosy wymagają jej podczas każdego mycia. Nałóż je na całą długość wilgotnych pasm, omijając nasadę. Po czasie zaleconym przed producenta spłucz produkt. Jeżeli nie zrobisz tego dokładnie, włosy staną się obciążone i splątane.

Unikaj wysokiej temperatury

Wiele kobiet nie wyobraża sobie dnia bez prostownicy, lokówki czy suszarki. To nieodzowne elementy codziennej pielęgnacji. Odpuść sobie wysoką temperaturą w stylizacji. Pozostaw włosy do samodzielnego wyschnięcia, a jeżeli już musisz, to wysusz je chłodnym nawiewem. Nie trzymaj suszarki w jednym miejscu przez dłuższy czas, ponieważ włosy staną się przesuszone i matowe.

Chcesz wyprostować lub zakręcić włosy? Użyj środka termoochronnego, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniami. To produkt, który jednocześnie utrwali fryzurę, więc na koniec nie będziesz musiała używać lakieru czy pianki. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do kręcenia czy prostowania włosy były całkowicie suche.

Maska do włosów a odżywka

Odżywka upiększa pasma i doraźnie poprawia ich wygląd. Maska to coś więcej – wnika w najgłębsze warstwy włosa, dogłębnie je odbudowując i pobudzając mieszki włosowe do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego sięgaj po nią 2 razy w tygodniu zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre maski nakłada się na kilkanaście minut, niektóre na godzinę, a inne trzyma się na włosach nawet przez kilka godzin.

Podcinaj końcówki

Rozdwojone końce nie wyglądają estetycznie, zwłaszcza w przypadku długich włosów. Żaden środek magicznie ich nie scali, więc konieczne jest regularne podcinanie kosmyków, aby zniszczenia nie przedostały się w wyższe warstwy. Podcinanie końcówek wcale nie przyspiesza wzrostu włosów, ale znacznie poprawia ich wygląd, odżywia i sprawia, że wyglądają na mocne i zdrowe.