Pielęgnacja nie daje efektów? Poznaj błędy, które niszczą Twoją cerę!

Brak efektów w pielęgnacji nie wpływa dobrze na nasz nastrój, a także na portfel. Rozczarowane tym, że dany kosmetyk nie działa natychmiast go zmieniamy na inny – tym razem lepszy, skuteczniejszy… i on też okazuje się nieodpowiedni… w czym tkwi problem? Sprawdź, czy nie popełniasz przypadkiem poniższych błędów.

doskonała cera

1. Szybko zniechęcasz się do kosmetyków

Czy wiesz, że cykl odnowy naskórka wynosi 4 tygodnie? Właśnie tyle mniej więcej czasu musi minąć, aby rezultaty pielęgnacji były widoczne.
Oczywiście pierwsze efekty w poprawie skóry mogą nastąpić się wcześniej, lecz kluczową sprawą jest, by nie zmieniać kosmetyków i po prostu wykazać się cierpliwością oraz systematycznością. Stosuj zatem jeden kosmetyk regularnie co najmniej przez 9 tygodni – to niezbędny czas, w ciągu którego zmiany w twojej skórze się utrwalą. Pamiętaj też, że każda substancja potrzebuje nieco innego czasu, ponieważ ma inne działanie na skórę. Retinoidy potrzebują 6-10 tygodni, aby w pełni zacząć działać w skórze.

Z kolei większość kosmetyków przeciwtrądzikowych należy używać minimum miesiąc, aby zauważyć zmianę w skórze, przy czym na początku może ona wyglądać gorzej. Zanim porzucisz nowo zakupiony kosmetyk, daj mu czas, nie zniechęcaj się od razu i pozwól skórze na przyswojenie i wykorzystanie składników aktywnych z produktu.

2. Nie złuszczasz skóry lub robisz to za często

Złuszczanie naskórka to oczywiście mało popularny, a istotny, nawet KONIECZNY element rutyny pielęgnacyjnej. Czy wiesz, że niektóre typy skóry w tym np. tłusta, potrzebują zewnętrznej regulacji, by prawidłowo pracować? Nagromadzenie martwych komórek skóry, w połączeniu z sebum i bakteriami powoduje trądzik. Ponadto wraz z wiekiem tracimy zdolność skóry do samodzielnej odnowy i trzeba jej w tym pomagać.

Złuszczanie nie tylko wyrównuje fakturę skóry, ale też pomaga jej się zregenerować i wyrównuje koloryt. Dobry peeling sprawia także, że skóra łatwiej chłonie substancje pielęgnacyjne z kremów i serum. Dlatego pamiętaj, by raz w tygodniu zastosować dobry peeling np. enzymatyczny. Oczywiście peeling nadużywany może zaszkodzić – sprawi, że skóra straci barierę ochronną i stanie się nadreaktywna.

3. Masz osłabioną barierę hydrolipidową skóry

Warstwa hydrolipidowa, która mikroskopijną warstwą pokrywa skórę jest dla niej niczym ochronna tarcza, a także równoważący i kojący kompres.
Dbając o odpowiedni poziom lipidów, zapewniasz sobie zdrowy wygląd oraz prawidłowe funkcjonowanie skóry. Dlatego przede wszystkim ogranicza ucieczkę wody z głębszych warstw skóry. Nie pożałujesz: dzięki temu twoja cera zachowa odpowiedni stopień nawilżenia. Uszkodzenie bariery wodno-lipidowej skóry następuje, gdy zbyt wysuszające kosmetyki są używane w jej pielęgnacji – szczególnie na etapie peelingu (nie może być zbyt inwazyjny) i na etapie mycia. Pamiętaj, że mydła, a także żele do twarzy z SLS mają inne pH niż twoja skóra, zatem zmieniają jej kwasowość i sprawiają, że cera probuje odbudować ową równowagę, która została zmyta z jej powierzchni.

amiętaj też, że podrażniona cera źle toleruje kuracje ze składnikami aktywnymi, np. retinolem, kwasami, witaminą C. Dlatego zawsze dbaj o to, by skóra otrzymała odpowiedni poziom nawilżenia, a także wzmacniaj warstwę lipidową dobrej jakości olejkami, np. zimnotłoczonym i nierafinowanym olejkiem jojoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *