Pielęgnacja wieloetapowa. Jaka powinna być kolejność nakładania kosmetyków na twarz?

Krem czy olejek? Tonik czy serum? Wiele kobiet nie wie, w jakiej kolejności nakładać kosmetyki pielęgnacyjne. Niektóre nie zdają sobie sprawy, że kolejność ma tutaj naprawdę ogromne znaczenie! Sprawdź, na czym polega pielęgnacja wieloetapowa.

kolejnosc-nakladania-kosmetykow.jpg

Policz, ilu kosmetyków dziennie używasz. Zgodnie z azjatyckim rytuałem pielęgnacyjnym, który jest ostatnio bardzo popularny, powinno być ich minimum 10. Tyle, ile jest kroków w codziennej pielęgnacji cery. Azjatki są wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o pielęgnację skóry – podchodzą do tego zadania bardzo poważnie i są systematyczne w swoich działaniach, co przekłada się na świetną kondycję ich skóry. Warto brać z nich przykład, choć zawsze dobierać metody pielęgnacji do swoich potrzeb.

Pielęgnacja wieloetapowa ma sens, ponieważ nakładanie cienkich warstw kilku kosmetyków o różnym działaniu, odmiennym składzie i innej konsystencji pozwala uzyskać duże lepsze efekty.

Skóra lubi różnorodność i bardzo szybko przyzwyczaja się do określonych kosmetyków lub składników. Jeśli chcemy rozwiązać wszystkie problemy z cerą, powinniśmy zdecydować się na pielęgnację wieloetapową, ale pamiętając o tym, jaka powinna być kolejność nakładania kosmetyków na twarz – to bardzo ważne!

Przechodząc przez kolejne etapy pielęgnacji skóry, najłatwiej omówić, jaka jest prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków na twarz. Pielęgnacja musi być odpowiednio poukładana.

1. DEMAKIJAŻ

Na początek sięgnij po olejek do demakijażu, naturalny olej np. kokosowy, dwufazowy płyn do demakijażu albo jakikolwiek innych kosmetyk do demakijażu o oleistej formule. Warto trzymać się zasady, że tłuszcz najlepiej zmywa się… tłuszczem! Najcięższe zabrudzenia, wodoodporne kosmetyki, nadmiar sebum – wszystko to perfekcyjnie zmywa się olejkiem. To pierwszy i najważniejszy krok. Nie należy pomijać demakijażu, ponieważ może to skutkować poważnymi problemami ze skórą takimi, jak trądzik.

2. OCZYSZCZANIE

W drugim kroku należy wybrać płyn micelarny lub żel do mycia twarzy. Podwójne oczyszczanie jest ważne, bo zastosowanie drugiego kosmetyku pozwala usunąć resztki makijażu lub zanieczyszczeń, które jeszcze pozostały po pierwszej próbie oczyszczenia skóry. Zasada jest prosta: twarz oczyszczamy do momentu aż po przejechaniu po niej wacikiem, będzie on czysty. Kosmetyk do oczyszczania twarzy używany na drugim etapie powinien już być lżejszy, bez olejów.

3. TONIZOWANIE

Po oczyszczeniu zawsze należy wziąć tonik lub hydrolat, czyli produkt, który pozwoli w prosty sposób unormować pH skóry, które powinno wynosić między 4,5 a 6 – idealne pH skóry wynosi średnio 5,5. Warto pamiętać, że odczyn pH może się zmieniać. Co niekorzystnie na niego wpływa? Mycie twarzy mydłem, zbyt częste złuszczanie naskórka albo spożywanie dużej ilości produktów zakwaszających organizm np. kawy.

4. DOGŁĘBNA KURACJA

Punkt czwarty w codziennej pielęgnacji to oczywiście użycie serum do twarzy, którego funkcję może spełniać również retinol. Z tym drugim należy jednak uważać, bo witaminę A można przedawkować, co odbije się na kondycji skóry. Serum to kosmetyk o lekkiej konsystencji. Zawiera skoncentrowane składniki aktywne, dzięki którym działa intensywnie i dogłębnie. Warto dobierać ten produkt do potrzeb swojej skóry np. serum z koenzymem Q10 do cery dojrzałej, a serum z aloesem do skóry wrażliwej, naczynkowej itd.

5. NAWILŻANIE

Dopiero w piątym kroku możemy sięgnąć po nawilżający krem do twarzy. Opcjonalnie można go zamienić na krem o specjalnym przeznaczeniu np. przeciwzmarszczkowy lub przeciwtrądzikowy. Ważne, żeby odczekać minimum 5 minut po nałożeniu serum. Dopiero wówczas można zaaplikować na skórę bardzo cienką warstwę kremu – nie należy przesadzać z ilością.

6. ROZŚWIETLENIE

W tym momencie możemy zaaplikować na skórę olejek do twarzy. To opcjonalny i zupełnie nieobowiązkowy krok, który powinny przemyśleć zwłaszcza osoby o przesuszonej skórze. Maleńka ilość naturalnego oleju np. arganowego, migdałowego, malinowego lub makadamia doda cerze blasku i zapobiegnie utracie nawilżenia. Można na tym etapie wykonać masaż twarzy.

7. ROZJAŚNIANIE

Po nałożeniu i wchłonięciu się kremu do twarzy można sięgnąć po krem pod oczy oraz inne kosmetyki punktowe. Odpowiednio nawilżona skóra przyjmuje dodatkowe produkty o wiele lepiej. Żel lub krem pod oczy należy wklepać w skórę opuszkami palców, nie rozciągając jej. Natomiast kosmetyki punktowe np. na wypryski lub pojedyncze zmiany skórne należy nałożyć w niewielkiej ilości, żeby mogły się łatwo wchłonąć.

8. OCHRONA

Pielęgnacja wieloetapowa zakłada jeszcze, że na koniec nałożymy krem z filtrem UV. Oczywiście to absolutnie zbędny krok, jeżeli za chwilę kładziemy się spać. Warto natomiast wrócić do niego kolejnego dnia rano. Bardzo cienka warstwa kremu z filtrem lub mgiełki ochronnej pozwala ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *