Sól fizjologiczna w kosmetyce. Właściwości i zastosowanie

Sól fizjologiczna jest ogólnodostępna, tania i zazwyczaj… nie kojarzy nam się z kosmetologią. Znajduje się w domowej apteczce, bo niewiele osób wie, że jest niezastąpiona również w codziennej pielęgnacji. Jakie właściwości i zastosowanie ma sól fizjologiczna? Jak ją wykorzystać, dbając o urodę?

Sól fizjologiczna – podstawowe informacje

Sól fizjologiczna to inaczej płyn fizjologiczny – wodny roztwór chlorku sodu. To jeden z głównych składników soli. Można kupić ją w każdej aptece, bo jej stężenie to 0,9%.

Sprzedawana jest w niewielkich ampułkach, ponieważ szybko traci sterylność. W niektórych sklepach z akcesoriami można kupić roztwór w sprayu.

Myśl o soli fizjologicznej najczęściej łączymy z medycyną, ponieważ stosowana jest w nawadniających kroplówkach (uzupełnia elektrolity). Nie powoduje podrażnień i jest obojętna dla tkanek, dlatego często służy medykom jako płyn do przemywania.

Sól fizjologiczna jest pomocna w rozdrabnianiu leków podawanych dożylnie. Sprawdza się także u niemowląt i dzieci – sprawdza się w walce z bardzo powszechnym przesuszeniem śluzówek nosa.

Niezastąpiona w inhalacji, pomaga pozbyć się uciążliwego kaszlu.

Zastosowanie soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna ma szerokie zastosowanie w codziennej pielęgnacji. Nadaje się do:

  • inhalacji,
  • przemywania oczu,
  • oczyszczania nosa,
  • oczyszczania skóry,
  • w medycynie estetycznej.

1. Sól fizjologiczna do inhalacji

W przypadku przeziębienia inhalacja z soli fizjologicznej nawilża i oczyszcza drogi oddechowe. Rozrzedza zalegające w nosie i gardle wydzieliny, dzięki czemu łatwiej się ich pozbyć. Inhalacja zwiększa komfort oddychania, łagodzi ból głowy i sprawdza się w leczeniu astmy i zapalenia płuc.

2. Sól fizjologiczna do oczu

Sól fizjologiczna radzi sobie z podrażnieniami oczu. Spędzasz całe dni lub noce przed komputerem i masz zaczerwienione oczy? Przemyj je wacikami nasączonymi solą fizjologiczną. Możesz też zrobić kompres, kładąc wilgotne waciki na zamknięte powieki na kilkanaście minut. Preparat polecany jest także do stosowania podczas alergicznego swędzenia. Złagodzi dyskomfort i zmniejszy swąd.

3. Do nosa

Śluzówka łatwo się przesusza, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach. Sól fizjologiczną można zakroplić bezpośrednio do nosa. Jeżeli masz katar, sól fizjologiczna również się sprawdzi. Przepłucz nos i zatoki za pomocą irygatora. Podczas płukania oddychaj ustami, aby się nie zachłysnąć.

4. Do oczyszczania skóry

Nie podrażnia i nie uczula, więc poleca się ją jako zamiennik zwykłej wody z kranu. Blogerki polecają stosować ją także do demakijażu, ponieważ jest lżejsza niż płyn micelarny. Jednak nie zawiera miceli ani innych właściwości oczyszczających, więc nie sprawdzi się w przypadku zmycia ciężkich, kolorowych lub wodoodpornych kosmetyków. Można przemywać nią twarz.

5. W medycynie estetycznej

Sól fizjologiczną można często spotkać w gabinecie kosmetycznym, na przykład podczas peelingu wodno-tlenowego. To zabieg, który silnie i bezboleśnie złuszcza martwy naskórek, nie wywołując reakcji alergicznych ani efektów ubocznych.