Wegańskie kosmetyki – co warto o nich wiedzieć?

Przyjazne weganom kosmetyki, z angielskiego vegan friendly, zyskują na coraz większej popularności. Ma to związek z rosnącą liczbą osób, które przechodzą na dietę roślinną. Produkty tego typu nie zawierają w swoich składach żadnych składników pochodzenia zwierzęcego i oznaczane są jako cruelty free. Oznaczenie to widnieje na opakowaniu (zazwyczaj z przodu lub pod składem) produktu i świadczy to o tym, że żadne zwierze nie ucierpiało podczas ich produkcji oraz, że dany produkt nie był testowany na zwierzętach. Firma, która produkuje kosmetyk i oznacza je certyfikatem cruelty free, nie należy do koncernu, który stosuje metody testowania produktów na zwierzętach.

Kosmetyki wegańskie – dla kogo?

Po kosmetyki vegan, vegan friendly oraz wegańskie sięgają najczęściej osoby, niespożywające mięsa ani żadnych produktów pochodzenia odzwierzęcego oraz te, którym życie zwierząt nie jest obojętne. W kosmetykach wegańskich stosuje się roślinne, syntetyczne lub mineralne zamienniki popularnych składników. Są bezpiecznie w stosowaniu i odpowiednie dla każdego typu skóry. Wybieranie preparatów pochodzenia roślinnego jest zgodne z ekologią i stylem życia zgodnym z naturą. Kosmetyki „wege” to dobry wybór dla świadomych konsumentów. 

Jakie składniki mają pochodzenie odzwierzęce?

Najpopularniejsze niewegańskie składniki stosowane w kosmetykach to m.in.:

  • wosk pszczeli,
  • miód,
  • jedwab,
  • keratyna,
  • elastyna,
  • kolagen,
  • lanolina,
  • propolis,
  • śluz ślimaka.

Czy kosmetyki różnią się od tych zwykłych?

Tak jak wszystkie kosmetyki, podlegają one restrykcyjnym testom i badaniom zanim wejdą do sprzedaży. Kosmetyki vegan friendly najczęściej mają naturalne i roślinne składy. Rzadziej niż produkty niewegańskie uczulają i wywołują podrażnienia. Jednak nie jest koniecznością, aby kosmetyk wegański miał w pełni naturalny skład i nie posiadał konserwantów. Nie oznacza to, że musimy obawiać się, iż natrafimy na niebezpieczną substancję chemiczną. Substancje konserwujące są często jedynym rozwiązaniem dla kosmetyków naturalnych, by nie rozwijały się w nich grzyby i bakterie. Jednak w większości przypadków, marki przyjazne weganom zapewniają kosmetyki złożone w ponad 90% z naturalnych komponentów takich jak: oleje, woski roślinne, ekstrakty, hydrolaty czy fermenty roślinne