Wiecznie młoda. Jak opóźnić proces starzenia się skóry i włosów?

Pierwsze oznaki upływającego czasu odciskają swoje piętno na skórze ‒ włosy starzeją się później. Najszybszej pomocy potrzebuje skóra na szyi i dekolcie, mimo to najwięcej uwagi poświęcamy twarzy. Kiedy i dlaczego skóra się starzeje, jakie są objawy starzenia się skóry oraz jak opóźnić ten proces? Czy można opóźnić proces starzenia się włosów?

Kiedy i dlaczego skóra się starzeje?

Skóra zaczyna się starzeć już po dwudziestym roku życia, kiedy obniża się poziom hormonów, które mają za zadanie regenerować komórki. Ale główną przyczyną przyspieszonego starzenia się skóry są wolne rodniki. To właśnie szkodliwe cząsteczki powstające pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego i stresu powodują uszkodzenia w strukturze białek i lipidów oraz włókien kolagenu i elastyny. Początkowo zniszczenia są mało widoczne, ponieważ skóra stale się odnawia i potrzebuje do tego zaledwie dwudziestu ośmiu dni. Niestety, z biegiem lat cykl jej regeneracji systematycznie się wydłuża.

Objawy starzenia się skóry

Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość i utrata przez nią elastyczności, czego konsekwencją są drobne zmarszczki, najprędzej w okolicach oczu i ust. Stopniowo skóra staje się coraz cieńsza, a warstwa rogowa naskórka ‒ przeciwnie ‒ grubsza i szorstka. Wydzielanie melaniny ulega zaburzeniu, pojawiają się plamy pigmentacyjne, a zmiana krążenia we włośniczkach prowadzi do kruchości naczyń włosowatych. Włókna elastynowe i kolagenowe ulegają degradacji, a aktywność gruczołów łojowych i potowych spada, co jeszcze bardziej wpływa na suchość skóry i dodaje głębokich zmarszczek.

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Skóra źle toleruje mydło, ponieważ niszczy płaszcz lipidowy i wysusza naskórek. Z tego powodu do mycia twarzy należy używać albo emulsji pozbawionej mydła, albo płynu micelarnego, albo mleczka i toniku. Wieczorny demakijaż wymaga dużej staranności, ponieważ prawidłowo wykonany umożliwi skórze nocną regenerację. Procesy odnowy przebiegają najintensywniej między północą a godziną szóstą, dlatego na noc należy wybierać odżywcze kremy. Specjalnej troski potrzebuje cienka skóra wokół oczu. Do jej pielęgnacji warto stosować kosmetyki o lekkiej konsystencji, na przykład na bazie retinolu, który daje efekt wygładzający i rozjaśniający.

Od czasu do czasu, w zależności od potrzeb skóry, warto sięgnąć po kosmetyk zawierający skoncentrowane składniki odżywcze i nawilżające, to znaczy serum lub jednorazowe ampułki. Równie dobre efekty daje domowa mikrodermabrazja ‒ intensywny peeling, który sprawia, że skóra lepiej przyswaja składniki odmładzające zawarte w kremach i maseczkach.

Prawidłowa pielęgnacja skóry a wiek

Pielęgnację należy dopasowywać do rodzaju i potrzeb skóry. Te ostatnie w dużej mierze wynikają z wieku kobiety. I tak ‒ kobiety po trzydziestym roku życia powinny wybierać kosmetyki bogate w związki neutralizujące wolne rodniki, na przykład kompozycję witaminy A, C i E. Równie dobrym wyborem będą preparaty na bazie składników zatrzymujących wodę w naskórku i przywracających skórze równowagę wodno-lipidowa, zwłaszcza gliceryna, kwas hialuronowy i glicerol. Ponadto należy szukać substancji tłuszczowych uszczelniających naskórek, takich jak ceramidy i oleje roślinne. Niezbędnymi składnikami kremów na noc są koenzym Q10 i retinol, które przyspieszają regenerację skóry. Z kolei obowiązkową funkcją kremów na dzień jest ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ to głównie promienie UV są odpowiedzialne za przedwczesne zmarszczki.

Po czterdziestym roku życia w kosmetykach warto szukać jeszcze kwasów owocowych i pochodnych kwasu witaminy A (retinoidy), bo stymulują odnowę komórek, ułatwiają wchłanianie substancji pielęgnujących i wyrównują koloryt cery. W odnowie mogą pomóc proteiny i peptydy, które chociaż nie wygładzą głębokich zmarszczek, zwiększą napięcie skóry i pobudzą produkcję włókien kolagenowych.

Po pięćdziesiątym roku życia dobrym wsparciem dla skóry są fitohormony, takie jak genisteina sojowa i folacyna, które uzupełniają niedobór estrogenów w skórze oraz poprawiają jej nawilżanie i napięcie. Równie cennymi składnikami są kolagen i kwasy owocowe. Warto jeszcze szukać kremów z wapniem, które poprawiają strukturę skóry, i z kompleksem antyoksydantów.

I wreszcie – po sześćdziesiątym roku życia należy wybierać kremy wzbogacone o proteiny sojowe, które wzmacniają barierę lipidową, wygładzają i hamują wchłanianie toksycznych dla skóry substancji. Pożądanymi składnikami są jeszcze kwas hialuronowy (intensywnie nawilża) i kofeina (reguluje mikrocyrkulację krwi). W kremach na noc warto szukać kwasów owocowych i retinolu, które rozjaśniają plamy pigmentacyjne i aktywują odbudowę zdrowych komórek.

Jak opóźnić proces starzenia się włosów?

Nie tylko skóra się starzeje – ten proces dotyka także włosów. Z upływem lat liczba cebulek włosowych sukcesywnie się zmniejsza. Po czterdziestym roku życia włosy stają się matowe, słabsze, łamliwe i siwe, ponieważ stopniowo zanika w nich pigment. Na tempo siwienia wpływa ekspozycja włosów na słońce, niezdrowa dieta i stres. Po pięćdziesiątym roku życia rzedną także brwi i rzęsy.

Aby opóźnić proces starzenia się włosów, należy zastąpić białe pieczywo razowym oraz spożywać drób, ryby, kaszę gryczaną i rośliny strączkowe. Wszystkie te produkty dostarczają witamin z grupy B, aminokwasów, krzemu, cynku, miedzi, które poprawiają kondycję włosów i paznokci. Ponadto warto chronić włosy przed słońcem, chlorowaną wodą i dymem nikotynowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *