Wrastające włoski po depilacji. Jak uniknąć problemu?

Wrastające włoski po depilacji są problemem wielu kobiet, które pozbywają się je, wyrywając wraz z cebulkami. Po takim zabiegu ciało pozostaje gładkie na dłużej, jednak pod skórą mogą pojawiać się czarne włoski, które nie mogą przebić się na zewnątrz. Dowiedz się, jak pozbyć się uciążliwego problemu i czy istnieją sposoby, aby włoski w ogóle nie wrastały.

Wrastające włoski dotyczą wielu pań. Zdecydowanie martwy naskórek nie pozwala wydostać się włoskom na zewnątrz, dlatego skręcają się, tworząc czarne kółko. Zanim uda im się przebić, mogą wywołać zapalenie mieszków włosowych, co nie wygląda ani zdrowo, ani estetycznie. Objawia się zaczerwienionymi krostkami, które swędzą i bolą. Skóra w ich pobliżu jest spuchnięta i podrażniona. Może to prowadzić do stanu zapalnego i blizn.

Kiedy włoski wrastają?

Wrastające włoski to skutek depilacji woskiem lub depilatorem elektrycznym. Choć zdarzają się nawet po goleniu maszynką jednorazową, ponieważ niektóre osoby mają taką skłonność. Najczęstszymi miejscami pojawiania się wrastających włosków są okolice bikini, pachy i nogi. Mężczyźni natomiast mogą zmagać się z wrastającymi włoskami na szyi i pod brodą, niezależnie od tego, czym się golą.

Jak pozbyć się wrastających włosków?

Wrastające włoski powodują bolesne stany zapalne. Wtedy należy udać się do dermatologa i obmyślić inne sposoby usuwania owłosienia.

Dermokosmetyki

Możemy poradzić sobie z wrastającymi włoskami za pomocą dermokosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach. Ważne, aby w składzie miały kwas glikolowy, kwas salicylowy lub kwas mlekowy. Jeżeli depilujemy ciało systematycznie, powinniśmy nakładać na nie te preparaty. To właśnie one zmiękczają naskórek, a włoskom łatwiej jest przebić się przez warstwę skóry.

Peelingi

To bardzo dobry, domowy sposób na wrastające włoski. Peeling możesz oczywiście kupić w każdej drogerii, jednak DIY to też dobry pomysł. Peelingi cukrowe, z kawy, sody czy mielonych pestek sprawdzają się równie dobrze. Nie ma znaczenia, jaki peeling zrobisz. Po prostu rób je regularnie, aby zetrzeć martwy naskórek i ułatwić włoskom prawidłowy wzrost.

Systematycznie szoruj ciało szorstką gąbką, szczoteczką lub rękawicą do ciała. To daje podobny efekt do peelingu, jednak samo szorowanie nie jest w stanie dogłębnie odżywić skóry. Na koniec użyj nawilżającego balsamu. Nigdy nie szoruj ciała zbyt mocno, bo możesz pogorszyć sprawę. Naskórek będzie się bronił i jeszcze intensywniej się rozrastał. By zmiękczyć skórę, można stosować również zwykłą sól rozpuszczoną w letniej wodzie. Nacieraj skórę nasączonym wacikiem kosmetycznym dwa razy dziennie.

Jak zapobiec wrastaniu włosków?

Peelingi i szorowanie ciała to dobra profilaktyka. Najważniejsze bowiem jest prawidłowe przygotowanie skóry do depilacji. Jeżeli nie jesteś pewna, jak prawidłowo przyklejać plastry lub nakładać wosk, skorzystaj z usług kosmetyczki.

Dobrym rozwiązaniem dla pań ze wrastającymi włoskami jest depilacja laserowa. To zabieg, który nie tylko usuwa zbędne owłosienie, lecz także działa leczniczo na skórę. Wcale nie musisz czekać, zanim wrastające włoski wydostaną się na zewnątrz. Depilacja laserowa niszczy cebulki włosa, dzięki czemu nie odnawiają się. Dla długotrwałego efektu należy wykonać serię zabiegów, która uzależniona jest od jakości, ilości, rodzaju i struktury włosków.