Zadziorne pazurki – jak uniknąć przesuszonych, zadzierających się skórek?

co-na-zadzierajace-sie-skorki.jpg

To bardzo częsty problem, który dotyka wielu kobiet – skórki przy paznokciach, które się zadzierają i zaczepiają o wszystko, co tylko możliwe. Jeśli zdarzyło Ci się zakładać rajstopy z takimi właśnie „zadziorami” wokół paznokci – pewnie wiesz dobrze, jaki dyskomfort powodują przesuszone skórki. Jak ich uniknąć i w jaki sposób pozbyć się zadzierających o wszystko skórek?

Skórki przy paznokciach – dlaczego się zadzierają?

Kobiety często pomijają ten etap pielęgnacji dłoni. Najpowszechniejszym błędem jest myślenie, ze zakup „kremu do rąk i paznokci” zażegna problem przesuszonych, zadzierających się skórek. Niestety w obliczu tego, jak często nasze dłonie narażone są na zniszczenie – krem staje się zbyt małą ochrona i nie da skórkom odpowiedniego wsparcia. Warto wiedzieć, od czego najbardziej wysuszają się skórki przy paznokciach:

  • wykonywanie prac domowych bez rękawiczek (urazy mechaniczne i otarcia);
  • stosowanie silnych środków czyszczących i detergentów (niszczą dłonie, paznokcie i skórki);
  • częste zmywanie paznokci acetonem (praktycznie każdy zmywacz do paznokci niekorzystnie działa na wygląd skórek);
  • mydła do mycia o działaniu wysuszającym – przesuszą one nie tylko dłonie, ale i skórki wokół paznokci;
  • obgryzanie skórek – często robimy to nieświadomie, w chwilach stresu lub zdenerwowania; obgryzione skórki odrastają jeszcze intensywniej;
  • praca biurowa – gdy dłonie mają częsty kontakt z papierem – wysychają w przyspieszonym tempie i wolniej się regenerują, ponieważ papier niszczy ochronną warstwę naskórka.

Zadzierające się skórki – sygnał dla naszego organizmu?

Osobną kwestią jest również to, ze nawet dbając o skórki wokół paznokci możemy zaobserwować, ze szybko się przesuszają i bardzo szybko zadzierają. Często jest to wówczas znak, że problem nie leży w nieodpowiedniej pielęgnacji dłoni ani paznokci, ale w złej diecie i nieodpowiedniej suplementacji.

Zadzieranie się skórek to często znak wysyłany przez nasz organizm, alarmujący o tym, że brak mu witaminy (przede wszystkim A, E oraz witamin z grupy B). Jeśli zatem mimo odpowiedniej pielęgnacji i precyzyjnego wycinania lub usuwania skórek – nadal narastają i zadzierają się – najlepiej wówczas sięgnąć po suplementy diety bogate w wyżej wymienione witaminy. Dobrym sposobem jest picie naparu ze skrzypu i pokrzywy.

Zadzierające się skórki – jak się ich najszybciej pozbyć?

Najszybszym sposobem na to, by pozbyć się zadzierających skórek wokół paznokci jest sprawne ich wycięcie. Warto przy tym najpierw je zmiękczyć – albo odpowiednim preparatem służącym właśnie do tego celu, albo namoczyć paznokcie w ciepłej wodzie z delikatnym, naturalnym mydłem i oliwą. Następnie osusz dłonie i wytnij skórki specjalnymi cążkami. Pamiętaj, aby nie zrobić tego zbyt agresywnie, czyli nie wyciąć skórek za daleko, by nie uszkodzić macierzy paznokcia – wówczas skórki zaczną narastać jeszcze bardziej.

Na co dzień warto wcierać w płytkę paznokcia i skórki oliwkę (możesz kupić specjalistyczną oliwkę wydaną w formie lakieru lub pisaka z wygodnym pędzelkiem, albo używać tradycyjnej oliwy z oliwek). W ten sposób skórki będą cały czas odpowiednio nawilżone i nie przesuszą się w nadmiarze.

Wysuszone i zadzierające się skórki wokół paznokci równie dobrze zadziała specjalny krem do skórek – oferuje go wiele firm kosmetycznych. Regularnie wcierany w paznokcie i ich okolice krem spowalnia ich odrastanie i sprawia, ze te już istniejące wtapiają się w płytkę paznokcia. Krem do skórek najlepiej stosować na noc i ie zmywać już z dłoni, lecz pozostawić na kilka godzin aby się wchłonął.

Dobrym rozwiązaniem przy wysuszonych skórkach, który brak witamin jest zakup tradycyjnej maści gojącej z witaminą A i wcieranie ją w miejscu problemu, czyli wokół paznokci. Maść zmiękczy skórki i sprawi, że nie będą się zadzierać.

Na suche paznokcie i naskórek wokół nich dobrze działa również sok z aloesu. Możesz kupić świeży sok i pić lub moczyć w nim paznokcie, lu sięgnąć po kosmetyczny żel aloesowy i regularnie wcierać go w skórki. Sok z aloesu ma silne działanie nawilżające i rewitalizujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *