Najwięcej kontrowersji w sieci wzbudza temat produktów do włosów o większej lub mniejszej zawartości silikonów. Błędnie wydaje nam się, że każdy silikon jest zły, bo właśnie tego naczytałyśmy się u blogerek. Niemal wszystkie ostrzegają przed silikonami i zalecają unikać ich jak ognia. Tylko, że część z tych substancji wcale nie niszczy włosów, a wręcz może im pomóc. Czy zatem warto kupić serum do włosów z silikonami? Rozwiewamy wszystkie błędne opinie o serum do włosów z silikonami!
Serum do włosów ma przede wszystkim zapewnić dogłębne odżywienie, regenerację i ochronę włosów. To rozwiązanie o wiele lepsze niż odżywka, której działanie może i jest natychmiastowe, ale równie natychmiastowo znika. Efekt po zastosowaniu serum do włosów jest długotrwały i nie zmienia tego żaden silikon. Jednak producenci niechętnie mówią o tym, że ich produkt ma silikony w składzie, a informacji takiej musimy się doszukiwać w składzie. Gdybyśmy posiadali większą wiedzę na temat tych substancji, taka zabawa w chowanego nie byłaby konieczna.
Silikony obecne w niejednym serum do włosów to syntetyczne substancje krzemoorganiczne. Nie ma sens zagłębiać się w naukowe wywody na temat silikonów, bo nie to jest w nich najważniejsze z punktu widzenia kosmetologii. Ważne jest, że silikony są hydrofobowe, niepalne i odporne na temperaturę. To oznacza, że silikon w serum do włosów ochrania przed nadmierną wilgocią oraz przed szkodliwym działaniem wysokich temperatury. Nic dziwnego, że zaleca się stosowanie silikonowych serum do włosów np. do zabezpieczania końcówek przed uszkodzeniami lub jako produkt ochronny podczas stylizacji termicznej.
Nie każde serum do włosów zawiera silikony, a jeśli już to nie każde takie same. Rodzajów silikonów jest kilka, ale podstawowy podział powinien rozjaśnić sytuację. W serum do włosów możemy spotkać silikony:
- rozpuszczalne w wodzie (najbezpieczniejsze, zupełnie nieszkodliwe),
- nierozpuszczalne w wodzie, ale łatwo usuwalne za pomocą łagodnych detergentów,
- nierozpuszczalne w wodzie i ciężkie do usunięcia łagodnym detergentem,
- wymagające do usunięcia silnych detergentów (najbardziej niebezpieczne),
- lotne, które samoczynnie wyparowują po pewnym czasie.
Dodaj komentarz