Tonik to kosmetyk, dla którego warto znaleźć miejsce w swojej codziennej pielęgnacji. Co dzieje się ze skórą, jeśli zapominasz o tonizacji? Dowiedz się, po co używać toniku i znajdź ten najlepszy dla ciebie. Jeśli wolisz naturalne sposoby, możesz skorzystać z przepisów na jeden z toników domowej roboty.
Tonik do twarzy – dlaczego jest ważny?
Tonik do twarzy jest obecnie niedocenianym elementem pielęgnacji. Wszystko dlatego, że pojawiły się płyny micelarne i uległyśmy złudnemu przeświadczeniu, że zastąpią one nie tylko płyn do demakijażu, ale tez tonik i żel oczyszczający. To jednak nieprawda – maleńkie micele co prawda doskonale wymiatają zanieczyszczenia i usuwają makijaż, ale nie mają pH zgodnego ze stanem naszej cery, niespłukany płyn micelarny zalega na powierzchni i na nowo przyciąga wszelkie zanieczyszczenia. Tonik ma zatem za zadanie:
- zetrzeć resztki miceli i doczyścić skórę po makijażu
- przywrócić prawidłowe pH
- ukoić skórę
- nawilżyć i odżywić skórę
Jak działa tonik do twarzy?
Tonik to całkiem inny roztwór wodny niż płyn micelarny. Jest często oparty na silnym działaniu roślin, znanych w pielęgnacji. Wszystkie składniki skomponowane są tak, aby ukoić skórę i zrównoważyć pH, usunąć zanieczyszczenia, które mógł „przeoczyć” płyn micelarny, oraz odżywić i nawilżyć naskórek. Tonik przygotowuje skórę na przyjęcie kolejnych kosmetyków do twarzy i zwiększa ich wchłanialność.
Tonik do twarzy – jak stosować?
Tonik można stosować na dwa sposoby:
- nanieść na wacik i przemywać nim buzię
- spryskać twarz tonikiem wlanym do atomizera
Jak zrobić dobry, domowy tonik do twarzy?
Pamiętaj, ze domowy tonik do twarzy jest w pełni naturalny i pozbawiony konserwantów, wiec nie może być długo przechowywany. Najlepiej rób nowy napar (mieszankę) co kilka dni, ponieważ wtedy masz pewność, że będzie on zawsze świeży. Takie podejście działa oczywiście na korzyść twojej cery.
Najlepsze domowe toniki do twarzy DIY
Tonik do twarzy szałwia i rumianek
To idealna opcja dla cery tłustej. Zaparz napar z łyżeczki szałwii i rumianku. Po kwadransie przecedź, ostudź i przemywaj naparem buzię. Tonik możesz trzymać w lodówce kilka dni. Doskonale równoważy sebum oraz koi skórę.
Miętowy tonik do twarzy
Idealny po opalaniu! Uspokaja skórę, zapobiega poparzeniom, przyjemnie chłodzi. Zalej dwie torebki suszonej, lub kilka liści świeżej mięty wrzątkiem, zaparzaj, wystudź i przemywaj naparem buzię.
Tonik do twarzy z octu jabłkowego
Doskonałe remedium na wypryski! Połącz ⅓ szklanki octu z ⅔ szklanki wody (przegotowanej, lub mineralnej). Takim tonikiem możesz przemywać nie tylko buzię, ale i całe ciało, zwłaszcza np. po treningu. Tonik przywraca skórze odpowiednie pH, oraz dodaje jędrności.
Tonik do twarzy z lipy
Chcesz, by twoja skóra miała piękny koloryt i była nawilżona oraz chroniona przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych? Zrób napar z lipy, a jeśli masz w domu zrywane samodzielnie kwiatostany – zalej je woda, doprowadź do wrzenia i gotuj kilka minut. Przecedź i wystudź, stosuj codziennie.
Dodaj komentarz