Zimne nóżki? Te sposoby na marznące stopy przydadzą się zimą!

Zima to trudny czas. Ponad połowa ludzi na świecie odczuwa w tym okresie dokuczliwe zimno i ma problem z regularnie marznącymi stopami. Co zrobić, kiedy ciepłe buty nie wystarczą?

zimne-stopy.jpg

Z roku na rok coraz częściej skarżymy się na zimne stopy i nie chodzi wcale o chwilowe wychłodzenie po wyjściu na zewnątrz. Pojawiające się regularnie uczucie zimna może być objawem jakiejś choroby. Najczęściej ma związek z nieprawidłowościami w układzie krwionośnym.

Zimne stopy nie tylko zimą

Co ciekawe, problem zimnych stóp występuje nie tylko zimą. Choć to właśnie okres jesienno-zimowy sprzyja wychładzaniu, to u osób, które dotyka ten problem, pojawia się on niezależnie od pory roku. A kiedy stopy regularnie marzną nawet latem, kiedy temperatura jest naprawdę wysoka, jest się czym martwić.

Jakie są przyczyny marznięcia stóp?

Nie ma jednej przyczyny marznięcia stóp. Najczęściej winna jest po prostu niska temperatura, zwłaszcza zimą. To ją uważamy za główną przyczynę takiego stanu rzeczy. Dlatego tak trudno jest stwierdzić, czy to tylko chwilowe wychłodzenie, czy poważniejszy problem.

Zimne stopy mogą być również wynikiem:

  • problemów z ukrwieniem, które często są związane z siedzącym trybem życia lub wielogodzinną pracą wykonywaną na stojąco;
  • noszenia obcisłej odzieży (legginsów, ciasnych spodni typu rurki) oraz bielizny (rajstop, ciasnych skarpet), które uciskają naczynia krwionośne i zaburzają prawidłowy przepływ krwi do kończyn;
  • zatrucia metalami ciężkimi np. ołowiem lub innymi związkami chemicznymi;
  • zwężania i usztywniania naczyń krwionośnych, które następuje wraz z wiekiem lub w wyniku chorób układu krążenia.

Choroba Rynauda, czyli choroba zimnych stóp

Uczucie zimnych stóp jest wynikiem skurczu naczyń krwionośnych i zmniejszenia ukrwienia palców. Następstwem jest spadek temperatury i nieprzyjemnie zimne stopy. W wielu przypadkach jest to objaw zaburzenia nazywanego chorobą zimnych stóp. To przypadłość, w której charakterystyczny jest nadmierny skurcz naczyń krwionośnych wywołany stresem lub obniżoną temperaturą ciała. Warto sprawdzić, czy nie cierpimy na zespół Raynauda.

Co robić, kiedy stopy marzną?

Zimne stopy najprościej po prostu ogrzać – choćby obuwiem o grubej podeszwie, które nie przemaka i nie przepuszcza zimna. W buty można wsadzić dodatkowe wkładki np. takie, które mają wbudowany niewielki system grzania. Przydadzą się ciepłe skarpety, a w domu także wełniane kapcie. Dobry sposób na zimne stopy to również termofor, podgrzewany koc lub ocieplacz na stopy, ale to gadżety, które można wykorzystać tylko w domu.

Ważne! Stóp nie należy przegrzewać, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do nadmiernej potliwości. Ogrzewajmy tylko tyle, aby stopy nie były zimne.

DOMOWE SPOSOBY NA ZIMNE STOPY

Jest też kilka domowych sposobów na przywrócenie stopom właściwej temperatury. Wśród nich masaż stóp, szczotkowanie i rozgrzewająca kąpiel.

Masaż stóp

Można go robić specjalnymi rolkami i masażerami, ale również dłońmi. Ważne, aby poświęcić na masaż stóp przynajmniej kilka minut dziennie, najlepiej przed snem. Dzięki temu przyspieszymy krążenie w skórze i ogrzejemy stopy. Masaż stóp można stosować zawsze wtedy, kiedy czujemy, że mamy zimne stopy.

Szczotkowanie stóp

Kolejny pomysł na pobudzenie krążenia i podgrzanie temperatury to szczotkowanie stóp. Ten prosty sposób na zimne stopy jest skuteczny, a potrzebujemy do niego tylko wolnej chwili oraz szczotki z naturalnym włosiem lub sizalowej rękawicy. Wskazówka: szczotkowanie stóp najlepiej wykonywać podczas kąpieli, bo suchą skórę można w ten sposób łatwo podrażnić.

Kąpiel stóp

Świetny sposób na zimne stopy to rozgrzewająca kąpiel. Wystarczy ciepła woda z dodatkiem olejku imbirowego, cynamonowego, pomarańczowego, rycynowego lub sosnowego. Moczenie w takiej kąpieli stóp przez kilka minut to skuteczny sposób na rozgrzanie i odrobinę relaksu.

Wersja dla odważnych to kąpiel naprzemienna. W tym przypadku potrzebna jest jeszcze druga miska z zimną wodą. Najpierw stopy moczymy przez kilka minut w jednej wodzie, a następnie w drugiej. Takie nagłe zmiany temperatury to świetne ćwiczenie dla naczyń krwionośnych – poprawiamy w ten sposób krążenie.

Maseczka na stopy

Domowy sposób na zimne stopy w wersji dla leniwych to nałożenie na nie zwykłej maści rozgrzewającej (takiej, którą stosuje się np. w przeziębieniu) i zabezpieczenie całości ciepłymi skarpetami. Gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *