Kosmetyki ekologiczne (inaczej naturalne lub organiczne) stają się coraz popularniejsze. Chociaż nie są najtańsze, to zostały stworzone z naturalnych składników, takich jak aloes, kaktus, algi, glinka, herbata, miód Manuka, pestki, nasiona i zioła. Co kryje się pod pojęciem „naturalne składniki kosmetyków‟?
Kosmetyki ekologiczne (naturalne), czyli jakie?
Kosmetyki naturalne są wytwarzane niemal wyłącznie ze składników naturalnych pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Do produkcji takich kosmetyków można wykorzystywać jedynie naturalne procesy, takie jak destylacja, suszenie, tłoczenie, ekstrakcja itp. Naturalne kosmetyki są droższe niż kosmetyki chemiczne dostępne w drogerii ze względu na skomplikowany proces produkcyjny i wygórowane normy, jakie muszą spełnić. Mimo wszystko nawet kremy na bazie składników naturalnych mogą wywołać reakcję alergiczną. Zanim zdecydujemy się na zakup kosmetyku naturalnego, warto nanieść jego niewielką ilość na skórę nadgarstka, a tym samym przeprowadzić próbę uczuleniową.
Naturalne składniki kosmetyków ‒ testy i badania
Zanim ekstrakt z danego zioła lub kwiatu trafi do kremu lub mleczka do ciała, musi zostać poddany szczegółowej analizie chemicznej. W ten sposób technolodzy sprawdzą, czy roślina nie wywołuje skutków ubocznych, i ustalą, w jakim stężeniu najlepiej działa na skórę. Niestety, nawet tak specjalistyczne testy nie spowodują, że kosmetyk naturalny nie wywoła reakcji alergicznej. Wyciągi roślinne muszą pochodzić ze specjalnych, nadzorowanych plantacji; to oznacza, że zanim plantacja zostanie założona, jakość gleby, na której mają wyrosnąć rośliny, musi być sprawdzana przez 3 lata. Badania obowiązują także wodę do podlewania i deszczówkę, a do nawożenia i pielęgnacji roślin można używać jedynie certyfikowanych środków.
Organizacje, które wydają certyfikaty dla kosmetyków naturalnych, to:
- ECOCERT ‒ organizacja kontroli i organizacji produktów organicznych;
- BDIH ‒ Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych;
- SOIL ASSOCIATION ‒ organizacja certyfikująca ekologiczną żywność i kosmetyki naturalne;
- AIAB ‒ Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego.
Naturalne składniki kosmetyków: aloes i kaktus
Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Ich miłośnicy sięgają po produkty, które są najbardziej zbliżone do produktów w stu procentach naturalnych. Mowa zwłaszcza o aloesie i ekstrakcie z kaktusa. Miąższ aloesu ma działanie nawilżające, kojące i gojące, dlatego żele i kremy z aloesem stosuje się do pielęgnacji skóry problematycznej, trądzikowej oraz z bliznami i przebarwieniami. Smaruje się nimi nawet podrażnienia po depilacji. Co ciekawe, nie ma potrzeby sięgać po specjalistyczne kosmetyki ‒ wystarczy nawilżyć skórę sokiem z aloesu wyciśniętym z liścia tej rośliny. Im wyższa zawartość aloesu w kosmetyku, tym jego działanie jest silniejsze.
Z kolei kaktus jest bogatym źródłem pektyn, żywicy i flawonolidów, które są pomocne przy chorobach i problemach skórnych, takich jak egzemy i wysypki skórne.
Naturalne składniki kosmetyków: algi i glinka
Warto również wypróbować algi i rośliny morskie, które dostarczają cennych mikroelementów i substancji odżywczych, oraz zieloną glinkę kambryjską. Glinka zawiera blisko 22 „minerały życia”, w tym między innymi krzem, aluminium, fosfor, wapń, potas, selen, mangan i miedź, oraz naturalnie oczyszcza i stymuluje proces regeneracji skóry.
Naturalne składniki kosmetyków: herbata
Wyciąg z herbaty ‒ zarówno zielonej, jak i czerwonej afrykańskiej ‒ ma działanie kojące. Ta ostatnia dodatkowo zawiera bardzo dużo polifenoli chroniących przed wolnymi rodnikami. Z kolei biała herbata wzmacnia i regeneruje skórę oraz opóźnia procesy starzenia.
Naturalne składniki kosmetyków: miód Manuka
Miód Manuka słynie z właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i głęboko oczyszczających. Stosuje się go przy leczeniu ran i dolegliwości skórnych. Miód Manuka jest aktywny w stosunku do wielu bakterii występujących na skórze, także tej, która wywołuje trądzik. Poza zwalczaniem trądziku miód Manuka przyspiesza gojenie ran potrądzikowych i zapobiega powstawaniu blizn. Ponadto ma właściwości nawilżające i rozjaśniające skórę.
Chociaż Miód Manuka jest składnikiem wielu kosmetyków, nadaje się do bezpośredniego stosowania na skórę. Można go stosować w formie maski na twarz lub punktowo na zmiany skórne. Przed nałożeniem go na skórę warto zrobić próbę uczuleniową na jego niewielkim fragmencie.
Naturalne składniki kosmetyków: pestki i nasiona
W składzie ekologicznych kosmetyków występują nasiona grejpfruta i proszek z łusek nasion kakaowca. Ten ostatni jest podstawowym składnikiem złuszczających maseczek i peelingów.
Naturalne składniki kosmetyków: zioła
Do kosmetyków naturalnych często dodaje się skrzypu polnego i pokrzywy. Ten pierwszy wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, a pokrzywa stanowi bogate źródło łatwo przyswajalnego żelaza. Z kolei kąpiel ziołowa z korą dębu, skrzypem polnym i pokrzywą pomaga na zaczerwienione dłonie, ekstrakt z młodych listków dmuchawca niweluje piegi i przebarwienia, a ziele żywokostu przyspiesza gojenie dzięki zawartości alantoiny. Takie przykłady można by wyliczać bez końca.
Dodaj komentarz