Pielęgnacja skóry głowy bardzo często jest pomijana, a to przecież najważniejszy aspekt dbania o włosy. Kondycja skalpu ma największy wpływ na wygląd fryzury, która jest znaczącym elementem naszego wyglądu. Dobrze dobrana pielęgnacja skóry głowy, która jest dostosowana do jej potrzeb, przyniesie pożądane efekty w postaci odżywionych cebulek i szybszego wzrostu zdrowych, mocnych pasm.
Pielęgnacja wrażliwego i suchego skalpu
Pielęgnacja suchej i wrażliwej skóry głowy wymaga nieustannego nawilżania, łagodzenia podrażnień i zaczerwienień oraz ograniczenia kontaktu z agresywnymi środkami myjącymi. W przypadku takiego skalpu warto ograniczyć farbowanie włosów. Można natomiast sięgać po naturalne sposoby koloryzacji barwnikami roślinnymi, jak np. henna czy indygo.
Kosmetyki do wrażliwej skóry głowy nie mają wysuszającego alkoholu, parabenów, substancji zapachowych i innych, drażniących konserwantów. Najbardziej pożądanymi składnikami są: wyciągi z aloesu, panthenol, alantoina.
Wrażliwej i suchej skórze głowy może pomóc coraz popularniejsze olejowanie, czyli nakładanie naturalnego, nierafinowanego, tłoczonego na zimno olejku, który dostosowany jest do potrzeb skóry głowy. Istnieje wiele sposobów olejowania, więc wybierz najlepszy dla siebie. Na suchy skalp pomocne są również żele z siemienia lnianego czy aloesu.
Pielęgnacja przetłuszczającego się skalpu
U osób z problemem przetłuszczania się skalpu, czyli nadmierną produkcją sebum, wymagana jest delikatna pielęgnacja. Intensywna produkcja łoju sprawia, że sprawiają wrażenie tłustych, są przyklapnięte i bez życia. Wysuszanie skóry głowy może jedynie zaszkodzić, ponieważ organizm, chcąc się bronić, zacznie produkować więcej sebum, aby nawilżyć skalp.
Do codziennego mycia warto stosować łagodne szampony, a na mocniejsze postawić np. raz w tygodniu. Aby zwalczyć przetłuszczanie się skóry głowy należy unikać stylizacji z użyciem wysokich temperatur, jak suszenie, prostowanie czy kręcenie. Osoby o przetłuszczającym się skalpie powinny zrezygnować z masażu skóry głowy, aby nie pobudzić jej do produkcji łoju.
Odżywki i maski stosuj jedynie na długość włosów, a nie na skalp. W kosmetykach powinny znajdować się glinki, zioła czy algi. Można eksperymentować, mieszać składniki i dodawać je w formie półproduktów do już gotowych kosmetyków. Co to oznacza w praktyce? Zmieszaj łyżeczkę wybranej glinki z szamponem i umyj włosy powstałym preparatem. Skalp będzie odświeżony, a fryzura uniesiona u nasady.
Pielęgnacja skalpu z łupieżem
W przypadku łupieżowej skóry głowy wymagany jest leczniczy szampon z apteki. W zależności od tego, jak intensywny jest problem, można stosować szampon codziennie lub raz na kilka dni, na przemian z łagodnym produktem. Łój sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, dlatego należy pamiętać o częstym myciu włosów.
Przy skalpie z łupieżem należy unikać kontaktu skóry z maskami i odżywkami i nakładać je wyłącznie na długość włosów, tak jak w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy. W celu nawilżenia i złagodzenia zmian skórnych można stosować naturalny żel z aloesu lub siemienia lnianego. Walkę z łupieżem wspierają ponadto antybakteryjne olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego i lawendowy.
Zaawansowane problemy skórne jak łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry warto wybrać się do lekarza dermatologa lub trychologa, który dobierze odpowiednią kurację leczniczą.