Przyjazne weganom kosmetyki, z angielskiego vegan friendly, zyskują na coraz większej popularności. Ma to związek z rosnącą liczbą osób, które przechodzą na dietę roślinną. Produkty tego typu nie zawierają w swoich składach żadnych składników pochodzenia zwierzęcego i oznaczane są jako cruelty free. Oznaczenie to widnieje na opakowaniu (zazwyczaj z przodu lub pod składem) produktu i świadczy to o tym, że żadne zwierze nie ucierpiało podczas ich produkcji oraz, że dany produkt nie był testowany na zwierzętach. Firma, która produkuje kosmetyk i oznacza je certyfikatem cruelty free, nie należy do koncernu, który stosuje metody testowania produktów na zwierzętach.
Kosmetyki wegańskie – dla kogo?
Po kosmetyki vegan, vegan friendly oraz wegańskie sięgają najczęściej osoby, niespożywające mięsa ani żadnych produktów pochodzenia odzwierzęcego oraz te, którym życie zwierząt nie jest obojętne. W kosmetykach wegańskich stosuje się roślinne, syntetyczne lub mineralne zamienniki popularnych składników. Są bezpiecznie w stosowaniu i odpowiednie dla każdego typu skóry. Wybieranie preparatów pochodzenia roślinnego jest zgodne z ekologią i stylem życia zgodnym z naturą. Kosmetyki „wege” to dobry wybór dla świadomych konsumentów.
Jakie składniki mają pochodzenie odzwierzęce?
Najpopularniejsze niewegańskie składniki stosowane w kosmetykach to m.in.:
- wosk pszczeli,
- miód,
- jedwab,
- keratyna,
- elastyna,
- kolagen,
- lanolina,
- propolis,
- śluz ślimaka.
Czy kosmetyki różnią się od tych zwykłych?
Tak jak wszystkie kosmetyki, podlegają one restrykcyjnym testom i badaniom zanim wejdą do sprzedaży. Kosmetyki vegan friendly najczęściej mają naturalne i roślinne składy. Rzadziej niż produkty niewegańskie uczulają i wywołują podrażnienia. Jednak nie jest koniecznością, aby kosmetyk wegański miał w pełni naturalny skład i nie posiadał konserwantów. Nie oznacza to, że musimy obawiać się, iż natrafimy na niebezpieczną substancję chemiczną. Substancje konserwujące są często jedynym rozwiązaniem dla kosmetyków naturalnych, by nie rozwijały się w nich grzyby i bakterie. Jednak w większości przypadków, marki przyjazne weganom zapewniają kosmetyki złożone w ponad 90% z naturalnych komponentów takich jak: oleje, woski roślinne, ekstrakty, hydrolaty czy fermenty roślinne.