Aparaty ortodontyczne – jakie są ich rodzaje, wady i zalety?

Są popularne zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Korygują wady zgryzu, a przy okazji mogą stanowić ładny i modny dodatek do stroju. Aparaty ortodontyczne – jakie są ich rodzaje, wady i zalety?

aparaty-ortodontyczne.jpg

Aparaty ortodontyczne – rodzaje:

  • Klasyczne aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi
    Przykleja się je do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Mogą być zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, porcelany, kryształu lub kompozytu), pierścieni albo tub i łuków (metalowych bądź powlekanych teflonem lub silikonem).
  • Aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe)
    Chociaż przypominają klasyczne aparaty, to zamki przyklejane się od wewnętrznej strony zębów, więc z zewnątrz są zupełnie niewidoczne. Aparaty lingwalne powodują większe kłopoty z higieną i mówieniem niż klasyczne aparaty na zęby.
    Aparatów językowych nie mogą nosić osoby cierpiące na choroby przyzębia, o niskich zębach czy wąskich łukach.
  • Aparaty Invisalign
    Są to przezroczyste nakładki na zęby, które wymienia się co 2 tygodnie. Są wygodne, ale sprawdzają się jedynie w przypadku niewielkich wad. Nakładki wyjmuje się na czas posiłków i mycia zębów, dzięki czemu łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej niż w przypadku aparatu stałego. Korygowanie zgryzu tą metodą trwa dłużej, co wynika z niesumienności noszenia aparatu Invisalign. Inną wadą tego aparatu na zęby są przebarwienia nakładek.
  • Aparaty samoligaturujące
    To nowoczesne aparaty, które dzięki unikalnej budowie zamków prostują zęby przy użyciu dużo mniejszej i jednakowej w całym okresie leczenia siły niż klasyczne aparaty na zęby. Dzięki temu dyskomfort towarzyszący leczeniu ortodontycznemu jest mniejszy, a czas noszenia aparatu krótszy. Brak elementów elastycznych sprawia, że aparaty samoligaturujące sprzyjają utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej i nadają się dla osób z chorobami przyzębia. W wielu przypadkach dają możliwość leczenia bez usuwania zębów. Aparaty samoligaturujące powodują tak zwany lifting ortodontyczny, co oznacza, że położenie zębów zmienia położenie tkanek miękkich. W konsekwencji zęby bardziej podpierają policzki i wargi, a więc wygląda się młodziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *