Jak myć włosy, aby… zrobić to dobrze?

Gdy myjemy włosy, nie zastanawiamy się zazwyczaj jak to robimy. Wszystko dzieje  się mechanicznie i “tak po prostu”, a tymczasem okazuje się, ze… mycie włosów jest rytuałem, który powinien się rozgrywać według ustalonych reguł.Jakich? Jak myć włosy, żeby były piękne i rosły zdrowe? Wyjaśniamy!

Mycie włosów – ważny jest odpowiedni szampon

Nie chodzi tylko o to, że szampon ma pasować do typu twoich włosów, ich rodzaju, koloru, skrętu. Ważne jest też to, ze ma on mieć dobry skład. Jeśli w szamponie aż roi się od parabenów i wysuszających alkoholi – włosy i skóra głowy odczują to i mogą zacząć się przetłuszczać, przesuszać, a także elektryzować. zadbaj o nie i zwracaj uwagę na składniki, które trafiły do twojego szamponu. Unikaj takich jak alcohol denat, oraz substancje pianotwórcze SLS SLES o działaniu silnie drażniącym i wysuszającym skórę głowy.

Prawidłowe mycie włosów zaczyna się od… wody

Woda to oczywisty “składnik” w rytuale mycia włosów. Pamiętaj jednak, że zbyt gorąca woda może osłabiać cebulki włosowe i zamiast pielęgnować – osłabi je. Zwłaszcza osoby o cienkich i delikatnych włosach powinny uważać na wysoką temperaturę wody. Może to niestety prowadzić do wzmożonego wypadania włosów.

Stosuj odpowiednio szampon

Gdy sięgasz po szampon do włosów ważne jest, jak go aplikujesz. Niewskazane jest wylewanie go bezpośrednio z butelki na włosy. Szampon najlepiej jest spienić przed nałożeniem na głowę, albo lekko rozcieńcz z wodą. Możesz to zrobić na dłoni (po prostu wylej porcję szamponu i połącz go z odrobiną wody, po czym nanieś na włosy), albo zmieszać go z wodą w jakimś naczyniu (kubeczku, butelce) i dopiero tak spieniony nanieść na włosy. Dzięki temu szampon równomiernie rozprowadzi się an włosach, a Ty dokładnie je umyjesz.

Płucz włosy dokładnie

Czy wiesz, że spłukanie szamponu z włosów to ważny aspekt pielęgnacji? Zawsze rób to dokładnie i upewnij się, że wszystkie kosmetyki spłukały się z twojej głowy. Resztki kosmetyków mogą prowadzić do przetłuszczenia, elektryzowania lub matowych i pozbawionych objętości włosów. Pamiętaj też, ze w razie konieczności należy umyć włosy dwa razy.

Po myciu obchodź się z nimi delikatnie

Włosy – zwłaszcza wilgotne, które mają mocniej rozchylone łuski – są bardziej narażone na niszczenie, ponieważ maleje ich odporność. Dlatego po myciu traktuj je delikatnie, aby nie uszkodzić ich struktury, ani nie połamać i nie powyrywać sobie włosów. Wycieraj je delikatnie w ręcznik, rozczesz grzebieniem o szerokim rozstawie zębów i nie szarp ani nie ciągnij. Zacznij rozczesywać włosy od końcówek, kierując się ku górze, a wtedy unikniesz plątania i kołtunów. Raz na jakiś czas możesz pozwolić włosom samodzielnie wyschnąć – to zaowocuje mocniejszymi pasmami i piękniejszą fryzurą.

Udanej pielęgnacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *