Roślinne komórki macierzyste. Czy to najlepszy składnik kosmetyków?

W kosmetologii są stosowane od niedawna, jednak już zyskały wielu zwolenników. Mimo że mają bardzo skuteczne działanie, to wciąż jest wokół nich dużo kontrowersji. Jakie w rzeczywiści są roślinne komórki macierzyste?

roslinne-komorki-macierzyste.jpg

Sposób na wieczną młodość

Czy wiesz, że ludzkie komórki mogą dzielić się przez całe życie? Ba, mają też zdolność do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, które naprawiają uszkodzenia w tkankach. Niestety z wiekiem liczba tych podziałów maleje, a zdolność do samoregeneracji organizmu zmniejsza się. To właśnie jedna z przyczyn starzenia się skóry. Dlatego naukowcy poszukują sposobów odmłodzenia ludzkiego organizmu za pomocą roślinnych komórek macierzystych.

Kosmetyki z roślinnymi komórkami macierzystymi

Dasz wiarę, że kilka lat temu odkryto, że na ludzkie komórki oddziałują substancje zawarte w roślinnych komórkach macierzystych? Naukowcy starają się teraz stworzyć technologię, która przetransportuje je w głąb skóry. Okazało się, że jest to możliwe po zamknięciu zawartości komórek macierzystych roślin w liposomach. Takie składniki z łatwością zregenerują ludzką skórę przez między innymi wspomaganie syntezy elastyny i kolagenu.

Lecznicze rośliny

W kosmetologii używa się wielu roślin, które odmładzają ludzki organizm. Są to na przykład komórki macierzyste drzewa arganowego, jabłoni i winogrona. Rośliny te zawierają substancje zwalczające wolne rodniki, wygładzające zmarszczki, poprawiające napięcie skóry i chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Co więcej aktywują włosy do wzrostu, przyspieszają gojenie się ran, chronią przed stresem oksydacyjnym oraz zwiększają syntezę kolagenu i elastyny.

Czy wiesz, że…

Aby komórki macierzyste roślin faktycznie działały na skórę, muszą być cały czas utrzymywane przy życiu. Oznacza to, że trzeba je hodować i przechowywać w odpowiednich warunkach. Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach mają niestety niewielkie zdolności pielęgnacyjne i zawierają znikome składniki odżywcze. Co więcej, nie wiadomo w jaki sposób ludzki organizm miałby zaadoptować komórki pochodzące z innego, obcego organizmu. A wszczepianie roślinnych komórek do naszego organizmu mogłoby się skończyć rozwojem nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *