Srebro koloidalne – jak działa na skórę? Poznaj ten naturalny antybiotyk!

Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości srebra znane są ludziom od wieków. Wykorzystywane od starożytności, srebro koloidalne znalazło współcześnie wiele zastosowań zarówno w medycynie i kosmetyce. Jakie właściwości ma srebro koloidalne i jak je stosować? Podpowiadamy.

Czym jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne to preparat zawierający drobinki czystego srebra, które nie rozpuszczają się w wodzie i widoczne są jedynie pod mikroskopem. Z tego względu nazywa się je mieszaniną, a nie roztworem. Jego bakteriobójcze działanie wynika z faktu, że drobinki srebra mają wielkość ok. 1-5 nm, gdy bakterie są wielkości 200-80 tys. nm, a wirusy 20-300 nm. Ze względu na te ogromne różnice, cząsteczki srebra mogą z łatwością przenikać do wnętrza drobnoustrojów i niszczyć je. Srebro koloidalne stosuje się jako składnik wyrobów medycznych, leków oraz kosmetyków. Jego unowocześniona nazwa to nanosrebro lub srebro nanokoloidalne – ze względu na bardzo małą wielkość drobinek srebra, rozbitych do rozmiaru “nano”. Zwane jest często także “naturalnym antybiotykiem”.

Srebro koloidalne – właściwości

Głównymi właściwościami srebra koloidalnego, lub inaczej nanosrebra, są te antygrzybicze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Za te cechy odpowiedzialne są dodatnie jony srebra, które powstają w wyniku utlenienia obojętnych atomów. Stosowane zewnętrznie na skórę m.in.: przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, dezynfekuje i oczyszcza, działa ściągające i łagodzi stany zapalne. Nanocząsteczki srebra są w stanie skutecznie unicestwić niebezpieczne dla człowieka bakterie i wirusy oraz zablokować ich namnażanie. Służy jako środek do dezynfekcji ran czy owrzodzeń oraz przyspiesza ich gojenie. Może pomóc w walce z trądzikiem, łuszczycą, AZS czy łojotokowym zapaleniem skóry. Wykazuje także działanie przeciwbólowe.

Srebro koloidalne – zastosowanie

Nanosrebro znajdziemy w składzie wielu kosmetyków, wyrobów farmaceutycznych, leków i suplementów diety. Występuje w różnych formach: plastry, spraye, kremy, maści, toniki czy proszek. W zależności od potrzeby i problemu z jakim się borykamy, sięgniemy bo inny produkt z cząsteczkami srebra. Obecnie coraz częściej srebro wykorzystywane jest w codziennej pielęgnacji jako alternatywa dla toniku. Płatkiem kosmetycznym nasączonym preparatem z czystym srebrem należy przetrzeć twarz, a następnie można przejść do kolejnych kroków pielęgnacyjnej rutyny. Dzięki temu skóra twarzy będzie zdezynfekowana, oczyszczona i ukojona. Stosowanie nanosrebra poleca się posiadaczom cery trądzikowej, problematycznej i tłustej. Dla najlepszego efektu zaleca się przemywanie twarzy 2 razy dziennie przez miesiąc. Na drobne skaleczenia i rany warto użyć sprayu lub plastrów z dodatkiem nanocząsteczek srebra, które przyspieszą gojenie i zabliźnianie się uszkodzonej skóry, a także zmniejszą ból po urazie. Miejscowa aplikacja srebra koloidalnego zmniejsza oparzenia, owrzodzenia oraz łagodzi skórę. To także dobry patent na pozbycie się podrażnień po goleniu. Nanosrebro to także popularny składnik wspomagający walkę z łupieżem, swędzeniem i przetłuszczaniem się skory głowy, dlatego możemy je spotkać w szamponach do włosów przetłuszczających się.

Srebro koloidalne – czy jest bezpieczne? 

Mimo pozytywnego wpływu na skórę, nie można zapominać, że srebro jest metalem ciężkim, który nie jest obojętny naszemu organizmowi. Nadmierna aplikacja nanosrebra na skórę, czy jego spożywanie może skutkować tzw. srebrzycą, czyli chorobą objawiającą się niebieskim zabarwieniem skóry w wyniku długotrwałego stosowania srebra koloidalnego – najczęściej doustnego. Najważniejszą kwestią, jest używanie nanosrebra zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu lub ulotce preparatu.