Peeling to skuteczny i chętnie wybierany kosmetyk. Nie tylko odmładza i odświeża skórę, lecz także pomaga przy przebarwieniach i drobnych niedoskonałościach cery. Jakie są rodzaje peelingów u dermatologa i kosmetyczki oraz peelingów domowych? Na czym polega mikrodermabrazja i dermabrazja?
Rodzaje peelingów u dermatologa i kosmetyczki
Preparaty złuszczające mogą działać na różnej głębokości. Peeling głęboki (na przykład z użyciem fenolu lub lasera) usuwa cały naskórek i dociera aż do skóry właściwej. To bardzo inwazyjny zabieg, ale za to daje spektakularne efekty porównywalne do liftingu chirurgicznego. Peeling średniogłęboki (na przykład z wykorzystaniem kwasów owocowych o wysokich stężeniach) dochodzi do warstwy podnaskórkowej i pobudza produkcję włókien podporowych skóry (kolagenu i elastyny), co powoduje wyraźne spłycenie zmarszczek oraz poprawę jędrności i napięcia skóry. Takie zabiegi mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarzy określonej specjalności.
Z kolei w gabinecie kosmetycznym można wykonać peeling powierzchniowy, który obejmuje tylko górne warstwy naskórka. W tym celu stosuje się kwasy o niskim stężeniu (na przykład migdałowy lub glikolowy). Po takim zabiegu skóra jest wygładzona i wręcz promienieje, płytkie przebarwienia są zlikwidowane, pory oczyszczone i zwężone, a tempo odnowy komórek zostaje przyspieszone.
Rodzaje peelingów domowych
Większość dermatologów uważa, że peeling należy wykonywać raz w tygodniu, a w przypadku cery tłustej ‒ nawet dwa razy. Ponieważ skóra najintensywniej odnawia się nocą, najlepiej przeprowadzić go wieczorem, po czym nałożyć odżywczą maseczkę lub krem. Ponadto jeżeli z jakiegoś powodu kosmetyk złuszczający podrażni cerę, możliwe, że dzięki preparatowi kojącemu (na przykład z gliceryną lub pantenolem) naskórek zregeneruje się przez noc.
Wśród peelingów przeznaczonych do twarzy, szyi i dekoltu najpopularniejsze są kosmetyki na bazie enzymów lub kwasów owocowych o niewysokim stężeniu. Ich działanie polega na rozpuszczeniu wiązań między martwymi komórkami naskórka. Kosmetyk rozprowadza się równomiernie na skórze i po dziesięciu, piętnastu minutach spłukuje wodą. Peeling enzymatyczny jest bardzo łagodny, dlatego nadaje się do każdego typu cery, nawet wrażliwej i naczynkowej. Z kolei peeling ziarnisty dobrze sprawdza się na cerze normalnej i tłustej z zaskórnikami. Zawiera ziarniste drobinki, które ścierają martwy naskórek. Aplikuje się go na zwilżoną skórę, rozmasowuje kolistymi ruchami i spłukuje.
Jest jeszcze peeling gommage, który łączy cechy peelingu enzymatycznego i ziarnistego – najpierw rozpuszcza martwy naskórek, a potem go ściera. Kosmetyk nakłada się na twarz, a gdy zaschnie, usuwa się go poprzez pocieranie skóry. Peeling gommage jest odpowiedni do każdego rodzaju skóry, z wyjątkiem bardzo wrażliwej i naczynkowej.
Rodzaje peelingów do ciała
Do zabiegów na ciało najczęściej stosuje się peeling gruboziarnisty, często w postaci kryształów soli morskiej lub cukru zawieszonych w oleistym roztworze, które nie tylko oczyszczają skórę, lecz także nawilżają ją i odżywiają. Po takie kosmetyki należy sięgać co dwa tygodnie, zwłaszcza w celu pielęgnacji łokci i kolan.
Na czym polega mikrodermabrazja i dermabrazja?
Mikrodermabrazja to peeling mechaniczny, który polega na kontrolowanym mechanicznym złuszczaniu powierzchownych warstw naskórka (peeling powierzchniowy) aż do warstwy brodawkowatej skóry (peeling średniogłęboki). Głębokość zabiegu zależy od stanu i problemu skóry. Mikrodermabrazja jest stosowana w przypadku powierzchownych blizn potrądzikowych. Aby uzyskać optymalny efekt, należy wykonać serię złożoną z pięciu, dziesięciu zabiegów w odstępach co siedem, czternaście dni.
Z kolei przy głębokich bliznach potrądzikowych, jeżeli inne zabiegi nie dają zadowalających efektów, można wykonać dermabrazję (peeling głęboki), który polega na złuszczaniu aż do warstwy naczyniowej skóry. Często satysfakcjonujące rezultaty osiąga się już po pierwszym zabiegu, ale niekiedy trzeba go powtórzyć.
Dodaj komentarz