Maseczki pod oczy to wciąż mało doceniany aspekt pielęgnacji, tymczasem stanowią one potężny oręż do walki ze zmarszczkami. Dobra maseczka pod oczy zmniejsza opuchliznę, łagodzi podrażnienia, nawilża i ochrania delikatną skórę przed zniszczeniem. Te oferowane przez drogerie są często dosyć drogie. Okazuje się, że domowe receptury potrafią być równie dobre. Dziś dowiesz się, jak samodzielnie wykonać dobrą maseczkę pod oczy.
DIY- najlepsze domowe maseczki pod oczy
1. Przeciwzmarszczkowa maseczka pod oczy z jajka i marchwi
Proteiny i witaminy zawarte w jajku doskonale ujędrniają skórę, i zapobiegają powstawaniu kurzych łapek. Marchewka to źródło retinolu (witaminy A) – czyli jednego z najlepiej działających antyoksydantów. Maseczka doskonale napina skórę i poprawia jej koloryt.
Składniki
Białko z 1 jaja, 1 łyżka drobno startej marchewki, 1 łyżka żelu lub soku aloesowego
Wykonanie i aplikacja
Połącz ze sobą składniki i delikatnie ubij widelcem, aby powstała gesta, spójna papka. Maseczkę nałóż na czystą skórę pod oczami, pozostaw na 15 minut i zmyj wilgotnym wacikiem.
2. Rozjaśniająco-kojąca maseczka pod oczy z pietruszki
Ta maseczka zmniejsza sińce pod oczami, łagodzi opuchliznę powiek, rozjaśnia i wymiata wolne rodniki. Pietruszka jest silnym antyoksydantem, ponieważ zawiera więcej witaminy C niż cytryna.
Składniki
Natka pietruszki (około 1 łyżka), 2-3 łyżki ciepłego mleka
Wykonanie i aplikacja
Natkę pietruszki drobno posiekaj lub rozetrzyj w moździerzu. Dodaj ją do mleka, wymieszaj. Włóż do mieszanki dwa płatki kosmetyczne i odstaw wszystko na około 10 minut. Po tym czasie wyjmij płatki i – nasączone mieszanką – nałóż na powieki. Zdejmij je po 10 minutach.
3. Żelatynowa maseczka pod oczy na pękające naczynka i cienie
Żelatyna ma wysokie stężenie witaminy K – dlatego doskonale poprawia koloryt skóry i delikatnie ją rozjaśnia.
Składniki
Gorąca woda, pół łyżeczki żelatyny
Wykonanie i aplikacja
Rozpuść w gorącej wodzie pół łyżeczki żelatyny, dokładnie wymieszaj. Poczekaj, aż mikstura ostygnie i nałóż ją na skórę pod oczami. Pozostaw na 30 minut a na koniec zmyj wszystko wacikiem nasączonym ciepłą wodą.
4. Ziemniaczana maseczka pod oczy na opuchniętą skórę
Ta maseczka szybko i sprawnie rozprawia się z obrzękami wokół oczu.
Składniki
1 średniej wielkości ziemniak
Wykonanie i aplikacja
Umyj obierz i zetrzyj ziemniaka na tarce o małych oczkach, odsącz nadmiar wody, a powstałą papkę nałóż na skórę pod oczami. Zmyj wodą po 20 minutach.
5. Regenerująca maseczka pod oczy z miodem
Miód doskonale odżywia i nawilża skórę oraz lekko rozjaśnia ciemne obwódki pod ocami, a jednocześnie łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację naskórka.
Składniki
Łyżka miodu naturalnego, łyżeczka mleka w proszku lub śmietany kremówki (najlepiej w wersji bio)
Wykonanie i aplikacja
Łyżkę miodu połącz z łyżeczką mleka w proszku lub z łyżeczką gęstej, tłustej śmietany. Powstałą pastę nałóż pod oczy i zmyj po 20 minutach chłodną wodą.
6. Ogórkowa maseczka pod oczy na cienie i opuchliznę
Ogórek znany jest od dawna jako remedium rozjaśniające skórę i łagodzące wszelkie opuchnięcia na skórze. Zawiera on dużo kwasu fenolowego i peroksydazy – dzięki temu pobudza krążenie i odświeża zmęczoną skórę.
Składniki
Pół świeżego ogórka (najlepiej z ekologicznej uprawy)
Wykonanie i aplikacja
Zetrzyj ogórka na tarce o drobnych oczkach, odciśnij nadmiar wody, a pozostałą papkę nałóż na skórę pod oczami. Możesz przykryć całość wacikami, aby papka nie ściekła z twarzy. Zmyj ją po 20 minutach.
Jak często robić maseczki pod oczy?
Te drogeryjne należy stosować według zaleceń producenta. Najczęściej wystarczy, jeśli będziesz je aplikowała na skórę 2-3 razy w tygodniu. Istnieją też specjalne maski – kuracje, które należy aplikować codziennie, przez określoną liczbę dni (najczęściej są to 10-dniowe kuracje). Domowe maseczki pod oczy można stosować nawet codziennie, jeśli używasz składników bio, pochodzących z ekologicznych upraw. Złoty środek to jednak i w tym przypadku 2-3 zabiegi w tygodniu.
Dodaj komentarz