Glinki kosmetyczne – genialne i wszechstronne. Rodzaje i zastosowanie glinek

Glinka kosmetyczna to naturalny minerał. Często stosowana jako naturalny kosmetyk – nie tylko w formie maski, choć to jej najpowszechniejsze użycie. Glinki kosmetyczne występują w wielu barwach i oczywiście każda z nich ma inne właściwości. Jakie są rodzaje glinek kosmetycznych? Jakie jest ich zastosowanie? Dowiedz się, który kolor cennego minerału jest Twoim i rozbuduj swój kosmetyczny rytuał o wszechstronne, genialne w swym działaniu glinki kosmetyczne.

glinki-kosmetyczne-zastosowanie.jpg

Glinka kosmetyczna, czyli inaczej kaolin to naturalne, ilaste minerały, które powstają w procesie wietrzenia skał. To inaczej uwodnione glinokrzemiany, które doskonale wychwytują zanieczyszczenia i detoksykują skórę, zostawiając ją czystą, matową, ukojoną, zadbaną, rozjaśnioną. Świetnie radzą sobie tez w wygładzaniu i ujędrnianiu skóry, a ponadto – mają bardzo wiele zastosowań. Glinek możesz bowiem użyć jako:

  • maseczki do twarzy,
  • maseczki do włosów,
  • maski do ciała,
  • peelingu do ciała,
  • proszku myjącego do oczyszczania twarzy.

Glinki kosmetyczne – właściwości

  • oczyszczają skórę (w tym również skórę głowy);
  • łagodzą i koją;
  • zapobiegają podrażnieniom;
  • domykają pory;
  • pomagają likwidować łupież;
  • hamują łojotok skóry głowy;
  • rozjaśniają przebarwienia;
  • zwalczają trądzik;
  • zapobiegają przetłuszczeniu skóry;
  • dbają o odpowiednie pH skóry;
  • wygładzają cerę;
  • spowalniają procesy starzenia.

Rodzaje glinek kosmetycznych

Istnieje kilka rodzajów glinek do włosów, a każda z nich ma nieco inne właściwości pielęgnacyjne. Aby jak najlepiej zadbać o pasma, należy nie tylko wybrać najbardziej korzystny sposób aplikacji, ale również poznać właściwości każdej z nich.

Zielona glinka kosmetyczna

Doskonale oczyszcza skórę i delikatnie ją ściąga, idealna do normalizowania poziomu sebum, wyrównuje pH skóry, łagodzi podrażnienia i wszelkie stany zapalne skóry, jednak ma tez silnie wysuszające działanie. Doskonała do pielęgnacji włosów tłustych i ciężkich – normalizuje bowiem pracę gruczołów łojowych.

Biała glinka kosmetyczna

Inna nazwa glinki białej to kaolin, glinka porcelanowa lub glinka chińska. To najbardziej popularna, najdelikatniejsza ze wszystkich glinek, dlatego idealna dla tych osób, które mają wrażliwą cerę i skórę głowy. To właśnie ta glinka najlepiej koi i zabliźnia wszelkie rany.

Czerwona glinka kosmetyczna

Łagodniejsza wersja mocno oczyszczającej i detoksykującej glinki zielonej, ale ma podobne właściwości – normalizuje poziom sebum i reguluje pracę gruczołów. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne, więc poprawia krążenie podskórne i wzmacnia cebulki włosów.

Błękitna glinka kosmetyczna

Ta pochodząca z Krymu glinka zawiera dużą ilość kobaltu. Ma bardzo silne działanie na skórę i włosy: doskonale i bardzo precyzyjnie oczyszcza pory i pochłania wszelkie zanieczyszczenia. Nie zaleca się jej osobom z wrażliwą skórą, gdyż jej działanie jest zbyt intensywne.

Czarna glinka kosmetyczna

To glinka pozyskiwana z Morza Martwego; działa antyseptycznie i dobrze oczyszcza skórę głowy, zawiera też szereg cennych minerałów, których potrzebuje zarówno skóra jak i włosy. Ochrania przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Żółta glinka kosmetyczna

Bardzo dobrze oczyszcza skórę z sebum i zanieczyszczeń, doskonała do włosów: zmiękcza je i nadaje lekkości. Żółta glinka jest świetna w profilaktyce anty-ageing: znacznie spowalnia procesy starzenia.

Glinka ghassoul (glinka marokańska)

To wyjątkowa glinka. Doskonała nie tylko jako maska na włosy: ze względu na swoje pianotwórcze właściwości glinka nadaje się do mycia głowy. Doskonale odtłuszcza i odświeża. Sprawia, ze włosy nabierają blasku, miękkości i sprężystości. Glinka marokańska w postaci maseczki usunie też nagromadzenia keratyny, które mogą się nadbudować na włosach, zapobiega nadmiernej łamliwości włosów i odblokowuje ujścia mieszków włosowych.

Różowa glinka kosmetyczna

Nie występuje samodzielnie w przyrodzie: powstaje z połączenia glinki białej i czerwonej. Jest doskonała do pielęgnacji skóry wrażliwej i tzw „uwrażliwionych” włosów, czyli delikatnych, cienkich ze skalpem skłonnym do podrażnień. Różowa glinka jest też doskonała w łagodzeniu oprzeń słonecznych: nie tylko koi, ale też pomaga zabliźnić rany na skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *