Pielęgnacja skóry wokół oczu zależy od wieku: innej troski wymaga skóra 20-latki, innej 30-latki, jeszcze innej 40-latki. Skóra w okolicach oczu jest dla wielu kobiet jednym z największych problemów, bo chociaż w tym rejonie twarzy nie występują zaskórniki ani rozszerzone pory, to musimy zmagać się z cieniami, opuchlizną i zmarszczkami. Dzieje się tak dlatego, że ten obszar skóry jest wyjątkowo cienki – jego grubość wynosi zaledwie pół milimetra, czyli czterokrotnie mniej niż skóra na pozostałej części twarzy. Nic więc dziwnego, że na tak cienkiej skórze niezdrowy tryb życia i upływ czasu są szczególnie widoczne. Jak dbać o skórę wokół oczu? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wokół oczu 20-latki, 30-latki i 40-latki?
Jak dbać o skórę w okolicach oczu?
Zmarszczki
Skóra w okolicach oczu jest niemal zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych, a co za tym idzie – także płaszcza wodno-lipidowego. Z tego powodu nie jest w stanie samej siebie nawilżyć. Podczas gdy skóra dzieci i młodych osób jest optymalnie nawilżona, problem pojawia się w wieku dojrzałym; upływ czasu i długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki takie jak dym papierosowy czy promieniowanie UV sprawiają, że z czasem skóra pod oczami staje się coraz suchsza i cieńsza. Na takiej skórze codzienna praca mięśni twarzy bardzo szybko pozostawia trwałe zmarszczki mimiczne.
Prześwitujące naczynia krwionośne i cienie pod oczami
Ponadto przez cienką skórę mogą prześwitywać naczynia krwionośne, czego przykrą konsekwencją są fioletowosine podkówki i smutne, zmęczone spojrzenie. Czynniki takie jak zarwana noc, przemęczenie czy intensywny tryb życia pogłębiają problem cieni pod oczami i dodają twarzy lat. Na szczęście, są na to sposoby; prawidłowa i dostosowana do zmieniających się z wiekiem potrzeb skóry pielęgnacja i zdrowy tryb życia znacznie poprawią kondycję skóry pod oczami.
Pielęgnacja skóry wokół oczu 20-latki
Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę pod oczami, tym lepsza będzie jej kondycja w przyszłości. Dwudziestolatki powinny regularnie nawilżać skórę wokół oczu i wdrożyć dobre nawyki pielęgnacyjne, to znaczy:
- wykonywać delikatny demakijaż (zamiast brutalnie trzeć skórę wacikiem);
- wysypiać się;
- unikać dymu papierosowego i nadmiernej ekspozycji na słońce (okulary przeciwsłoneczne są ze wszech miar wskazane).
Regularna aplikacja kremu nawilżającego zapewni skórze wokół oczu optymalne nawilżenie i zabezpieczy ją przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek.
Krem pod oczy dla 20-latek
W większości przypadków w wieku 20 lat można pod oczy aplikować ten sam krem, którego używasz do całej twarzy. Ponieważ skóra pod oczami jest bardzo wrażliwa, może nie polubić Twojego kremu do twarzy, zwłaszcza jeżeli jest na bazie alkoholu lub działa matująco. W takim wypadku zakup kremu przeznaczonego konkretnie do skóry wokół oczu będzie niezbędny.
Kosmetyki dla skóry wokół oczu dla 20-latki powinny zawierać kwas hialuronowy, glicerynę, witaminę B3 (czyli d-panthenol) i nawilżająco-łagodzące wyciągi roślinne, na przykład wyciąg z nasion baobabu, rumianku czy chabra bławatka.
Pielęgnacja skóry wokół oczu 30-latek
W okolicach 30. roku życia skóra pod oczami zaczyna mieć pierwsze pielęgnacyjne wymagania. Kiedy każda zarwana noc skutkuje opuchlizną, a skóra pod oczami jest lekko przesuszona i ściągnięta, najwyższy czas sięgnąć po treściwe kosmetyki, które odżywią skórę i uelastycznią ją.
Krem pod oczy dla 30-latek
Na co dzień warto stosować kosmetyki z kolagenem morskim, który intensywnie nawilża i delikatnie napina skórę. Równie dobrze sprawdzą się kosmetyki zawierające ceramidy, które nie tylko odżywiają, lecz także poprawiają wchłanialność innych składników aktywnych. Ponadto raz w tygodniu warto stosować specjalne płatki pod oczy, które wpłyną dodatnio na napięcie i elastyczność skóry. Przed użyciem warto schłodzić je w zamrażalniku, co bardziej pobudzi mikrokrążenie krwi oraz zmniejszy opuchliznę i zasinienie.
Na cienie i opuchliznę pod oczami są jeszcze inne sposoby. Aby wzmocnić skórę pod oczami, należy stosować preparaty z witaminą C, owocem granatu i lukrecją. Witamina C wspiera naczynia krwionośne i zapobiega wolnym rodnikom, owoc granatu jest silnym antyoksydantem, który tym samym przeciwdziała obrzękom, z kolei lukrecja chroni przed promieniowaniem słonecznym i ma działanie rozjaśniające. Cienie pod oczami zmniejszy arbutyna, witamina B3, ekstrakt z kawy i herbaty, lukrecja oraz wyciągi z innych ziół, na przykład ze świetlika, szałwii czy arniki. Pamiętaj, że w przypadku tych rejonów skóry, na efekty trzeba poczekać.
Pielęgnacja skóry wokół oczu 40-latki
Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej wymagająca, także skóra wokół oczu. Z tego powodu potrzebuje składników o bardzo intensywnym działaniu, takich jak retinol (witamina A), wyciągi roślinne (zwłaszcza z alg morskich i kawioru), adenozyna, fitohormony i probiotyki pozyskiwane w procesie fermentacji, na przykład bifida ferment lisate. Wyciąg z kawioru stanowi bogate źródło protein i witamin, zwłaszcza A i E, z kolei adenozyna zapobiega skurczom mięśniowym, a w efekcie wygładza drobne zmarszczki i przeciwdziała powstawaniu nowych.
Krem pod oczy dla 40-latek
Po 40. roku życia stosowanie kremu pod oczy jest niezbędne. W trakcie aplikacji warto wykonywać delikatny masaż, który usprawni mikrokrążenie krwi. Dobrym rozwiązaniem są także płatki kolagenowe, ponieważ utrzymają napięcie i elastyczność skóry. Te ostatnie możesz wykonać samodzielnie; w tym celu wystarczy przeciąć na pół wacik kosmetyczny i nasączyć go ujędrniającym serum. Połóż go na skórę wokół oczu na kilkanaście minut.
Dodaj komentarz