Podolog jest specjalistą, który dba o zdrowie i wygląd stóp. Usunie modzele i odciski, wypielęgnuje paznokcie i pięty, zadba o prawidłową postawę ciała, dobierze wkładki ortopedyczne. Jeżeli uważasz, że twoje stopy mogłaby wyglądać lepiej, to nie zwlekaj, tylko zapisz się na wizytę w gabinecie.
Podolog – kto to taki?
Słowo podolog pochodzi z języka greckiego (podos to stopa, a logos to nauka). Warto zaznaczyć, że podologia nie jest dziedziną medyczną, a podolog nie ma specjalizacji lekarskiej, ale współpracuje z dermatologami, chirurgami i diabetologami. Podolog jest zatem zawodem ściśle związanym z kosmetologią. Aby pracować jako osoba zajmująca się szeroko pojętą pielęgnacją stóp, należy ukończyć studia wyższe z odpowiednią specjalizacją lub specjalistyczne kursy. Dlatego zanim wybierzesz się do podologa, warto sprawdzić, jaką wiedzę i umiejętności ma dana osoba.
Podolog – czym się zajmuje?
Podolog zajmuje się rozpoznawaniem patologicznych zmian w obrębie kończyn dolnych i ich przyczyn. Dobiera odpowiedni rodzaj terapii i przeprowadza zabiegi, które mają za zadanie przywrócenie prawidłowego wyglądu i funkcjonowania stopom. Podolog zajmuje się takimi sprawami jak:
- modzele, nagniotki, odciski na stopach;
- grzybica paznokcia;
- stopa cukrzycowa;
- klamry na wrastające paznokcie;
- masaż stóp;
- rekonstrukcja paznokci;
- udzielanie porad na temat pielęgnacji paznokci i stóp;
- pedicure kosmetyczny,
- pękające pięty.
Jak wygląda wizyta u podologa?
Wizytę u podologa rozpoczyna wywiad. Podczas niego pacjent opowiada o trybie życia, pracy, aktywności fizycznej i przebytych kontuzjach. Zdarza się, że na podstawie samego wywiadu da się postawić wstępną diagnozę.
Dalej następuje badanie na dwóch urządzeniach: podobaroskop i podoskop. Podobaroskop to mata podłączona do komputera, na której wykonuje się badanie statyczne, a potem dynamiczne. Badanie statyczne polega na sprawdzeniu symetrii lub asymetrii obciążenia obu stron ciała, rozkładu ciała na stopie oraz tego, co dzieje się z środkiem ciężkości w zależności od rotacji miednicy lub ustawienia głowy i obręczy barkowej. Podczas badania dynamicznego zaś określa się wzorzec chodu, tor przetoczenia stopy i jej odchylenia, długość kroków i czy wszystkie fazy kroku są zachowane.
Następnie pacjenta bada się za pomocą podoskopu, przeprowadzając testy funkcjonalne i dynamiczne. Podoskop to urządzenie, pod którym znajduje się lustro ułatwiające sprawdzić, jak wygląda wysklepienie i kształt stopy. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czy mamy do czynienia ze stopą płaską lub wydrążoną z prawidłowym łukiem podłużnym i poprzecznym.
Kolejne badanie przeprowadza się za pomocą urządzenia o nazwie plantograf. Polega na wykonaniu odbitki stóp na papierze, co daje informacje na temat wysklepienia stopy, jej długości, szerokości, obciążenia lub niedociążenia. Dzięki badaniu widać również różnice w budowie między prawą a lewą stopą. Na podstawie odbitki z plantografu planuje się rozmieszczenie elementów korygujących na wkładce do obuwia.
Na koniec przeprowadza się badanie manualne, czyli ortopedyczno-fizjoterapeutyczne. Pod uwagę bierze się ustawienie miednicy oraz występowanie przykurczy, osłabień i zaników mięśniowych, obserwuje się wzorce ruchome. Na podstawie tego badania zapada decyzja, jaka wkładka będzie najlepsza.
Jak podolog usuwa modzele i odciski?
Podologia zajmuje się również usuwaniem różnych zgrubień i niedoskonałości powstałych na skórze stóp. Usuwanie modzeli polega na jednorazowym usunięciu cienkiej warstwy rogowej. Należy pamiętać, że ograniczenie lub wyleczenie hiperkeratozy (nadmiernego rogowacenia naskórka) w gabinecie podologicznym niestety nie jest możliwe. Na szczęście powstawaniu modzeli można zaradzić w prosty sposób. Wystarczy:
- unikać ciasnego i niewygodnego obuwia,
- stosować odpowiednie obciążenie amortyzujące miejsce powstawania modzeli,
- korygować deformacje stóp i palców u podologa,
- zamówić wkładki ortopedyczne,
- unikać niefachowych zabiegów.
A jak podolog usuwa odciski? Można zaaplikować środek miejscowo złuszczający naskórek lub użyć specjalnych narzędzi (dłutka, skalpela, frezarki lub frezów próżniowych). Zabieg wykonywany jest tylko przy pomocy sterylnych narzędzi i nie jest bolesny. Po usunięciu odcisku zakładany jest opatrunek; pacjent jest poinformowany o tym, jak powinna wyglądać dalsza pielęgnacja i czy potrzebna jest wizyta kontrolna.
Dodaj komentarz