Mocznik w kosmetyce. Czym jest i jakie ma właściwości?

Często słyszymy, że kosmetyki z mocznikiem są dobre i warto je stosować. Z tym że większość z nas nie do końca wie, czym jest mocznik. Poznaj ciekawostki na temat tego składnika i dowiedz się, jakie właściwości kosmetyczne ma mocznik!

mocznik.jpg

O działaniu mocznika wiemy już od setek lat, ale dopiero niedawno zaczęliśmy tak intensywnie wykorzystywać go w kosmetyce.

Czym jest mocznik?

Mocznik występuje naturalnie w naszym organizmie – jest produktem ubocznym przemiany białek, który wydalamy raz z moczem (prawdopodobnie stąd podobieństwo w nazwach) oraz potem.

Znajduje się także w skórze, w której jest głównymi składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Można więcej powiedzieć, że jest to nasz naturalny humektant: składnik odpowiadający za właściwe nawilżenie skóry.

Mocznik syntetyczny

Mocznik, który znajdujemy w składzie kosmetyków, to oczywiście syntetyczna wersja tej składnika. Właśnie tak potocznie nazywa się diamid kwasu węglowego, nazywany inaczej karbamidem. Po raz pierwszy wyizolował go w 1828 r. pewien niemiecki chemik o imieniu Friedrich.

Mocznik jest nietoksyczny i nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego można stosować go bez ograniczeń. Pozyskuje się go z amoniaków i dwutlenku węgla. Ta syntetyczna wersja mocznika ma postać białego, bezzapachowego proszku.

Czy mocznik jest nam potrzebny?

Bardzo! To składnik, który naturalnie występuje w naszej skórze. Powinno być go około 7% wśród innych substancji odpowiadających za nawilżenie skóry. Jego nadmierna utrata może spowodować odwodnienie skóry.

Przy czym warto pamiętać, że wraz z wiekiem ilość naturalnego mocznika się zmniejsza. To oznacza, że o ile 20-latka może mieć jeszcze dobrze nawodnioną skórę, o tyle wraz z upływem lat potrzebne jest wsparcie z zewnątrz, bo pojawiają się niedobory tego składnika.

Mocznik – właściwości i działanie

To jeden z najlepszych środków nawilżających, których możemy używać w kosmetyce. Działa jak gąbka, magazynując wodę w najgłębszych warstwach skóry. Ale nie tylko zatrzymuje wodę i zapobiega jej utracie!

Łagodzi również podrażnienia i wspomaga leczenie różnego rodzaju chorób skórnych np. łuszczycy, AZS. To możliwe dzięki działaniu antyseptycznemu i złuszczającemu, co sprzyja np. gojeniu się ran. Nic dziwnego, że mocznik bywa czasami nazywany opatrunkiem dla podrażnionej skóry.

Mocznik w kosmetyce

Zastosowanie mocznika jest dziś naprawdę bardzo szerokie. To składnik większości kremów (do rąk, stóp, twarzy), balsamów do ciała, toników, szamponów i odżywek do włosów, a nawet past do zębów!

Choć warto wiedzieć, że pierwszy krem z mocznikiem powstał dopiero pod koniec II wojny światowej. Dopiero od niedawna mocznik jest składnikiem kosmetycznym wykorzystywanym na taką skalę.

Komu przyda się mocznik?

Po kosmetyki z mocznikiem powinny sięgać przede wszystkim osoby o skórze bardzo suchej, której prawidłowy poziom nawilżenia jest trudny do utrzymania innymi sposobami. Również osoby, które mają skórę problematyczną, atopową, łuszczącą się, podrażnioną – w tym przypadku mocznik nie tylko nawilży, ale też przyniesie ukojenie i wesprze regenerację.

Warto sięgać po kremy z mocznikiem zamiast maślanki, którą stosujemy po opalaniu. Mocznik to składnik, który uratuje skórę zniszczoną nierozważnym, zbyt długim opalaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *