Powszechnie wiadomo, że większość mydeł w kostce nie nadaje się do pielęgnacji. Wysuszają i działają komedogennie, a skóra zamiast pięknieć – sprawia kłopoty, ponieważ buntuje się przed takim „zasadowym” traktowaniem. Jednak „mydło” może mieć niejedno imię i postać. Coraz popularniejsze stają się mydła w słoikach – czyli naturalne „pasty” o konsystencji jogurtu lub budyniu, które są wytworzone wyłącznie z naturalnych składników. Takie mydła zyskują coraz więcej fanów. Nic dziwnego, ponieważ ich działanie na skórę jest bezkonkurencyjne. Naturalne mydła w słoiczkach są wszechstronne: większość można użyć do mycia ciała, włosów, twarzy… Które mydło wybrać – czarne, biała, lazurowe? Poznaj ich właściwości, a później dopasuj do swoich potrzeb.
1. Szmaragdowe, peruwiańskie mydło do ciała i włosów
Ma piękny, lazurowy kolor i doskonały, działający pobudzająco zapach. Peruwiańskie mydło doskonale oczyszcza i regeneruje skórę i włosy – takie mydło z pewnością przyda się na wyjazd, ponieważ zastępuje żel pod prysznic, szampon oraz preparat do mycia twarzy. Mydło szmaragdowe jest idealnym kosmetykiem dla minimalistów.
Peruwiańskie mydło powstało na bazie naturalnych ekstraktów i olei, nie zawiera syntetyków, parabenów, substancji typu SLS, SLES, dlatego nie przesusza skóry, a w zamian świetnie ja pielęgnuje, odżywia, uelastycznia.
Zmiękcza, odżywia i dba o odpowiedni poziom nawilżenia komórek skóry i włosów. Pobudza cebulki włosowe, wzmacnia włosy zapobiegając ich uszkodzeniom, odświeża skórę głowy i nadaje blasku matowym włosom.
Mydło jest bardzo wydajne, dobrze się pieni, a skóra po regularnym stosowaniu szmaragdowego mydła staje się dobrze nawilżona, gładka i elastyczna. Przestaje się przesuszać i pięknie pachnie. Nie wymaga stosowania balsamu.
2. Czarne mydło do ciała i włosów
Choć czarne mydło uświadczymy pod wieloma postaciami (kul, brył i tradycyjnych kostek) najcenniejszą i najczystszą jego forma jest półpłynne mydło zamknięte w słoiku. Jego skład może się różnić w zależności od producenta, jednak jednym z głównych składników będzie w nim zawsze węgiel. Czarne mydło ma działać niczym detoks: odtruwa skórę, doskonale oczyszcza, wzmacnia krążenie podskórne, pobudza do szybszej regeneracji. Czarne mydło nadaje się idealnie do włosów, ciała czy twarzy – dobrze nawilża, uelastycznia nadaje blasku włosom, nadaje się do mycia skóry po wzmożonym wysiłku, np. po treningu. Zmiękcza włosy i nadaje im b;lasku, a dodatkowo ochrania skórę przed toksynami i niszczeniem.
Oprócz aktywowanego węgla czarne mydło zawiera też mieszanki naturalnych olejków (najczęściej bazę stanowi olej wytłaczany z oliwek), moc silnie odżywiających, syberyjskich ziół, które dodatkowo regenerują i pobudzają skórę do pracy i odnowy, a także substancje eteryczne, które słyną z właściwości antyseptycznych oraz detoksykujących.
Dzięki naturalnym olejom czarne mydło staje się cennym źródłem dobrych kawasów tłuszczowych z grupy omega-3, -6, -7 lub 9. Te zaś zawierają dużą dawkę witamin, fitosteroli i steroli roślinnych, o właściwościach kojących, odżywiających, nawilżających oraz ochronnych i anty-aging.
3. Białe mydło do ciała i włosów
To najłagodniejsze mydło ze wszystkich „słoikowych”, produktów. Mydło białe może mieć różny skład, często jednak w jego składzie widnieje biały węgiel lub biała glinka kosmetyczna (kaolin). Działają one detoksykująco i dobrze oczyszczają skórę, a przy tym są niezwykle łagodne, odżywcze i kojące.
Białe mydło często ma tez w składzie dużo wyciągów ziołowych i innych roślinnych ekstraktów. Pod względem składu i kompozycji jest jednym z najbogatszych półpłynnych, naturalnych mydeł do pielęgnacji ciała, włosów i twarzy.
Często dodawanymi do białego mydła substancjami są: kozie mleko, wyciąg z białej wierzby, ekstrakt z białej herbaty, mleczko pszczele, skrobia ryżowa i wyciąg z ziaren owsa. Białe mydło pieni się dzięki zawartości lukrecji i dwóch rodzajów mydlnicy lekarskiej. Ponieważ ten rodzaj mydła jest najdelikatniejszy w pielęgnacji, często ma w składzie rumianek pospolity i śnieżycę letnią, a także jasnotę białą, która dba o odpowiednie pH skóry.
Dodaj komentarz