Trądzik i zmiany skórne – wszelkie wykwity i krostki, a także łojotok towarzyszy nie tylko nastolatkom. Boryka się z nim obecnie co trzecia kobieta ze skórą dojrzałą. Krostki najczęściej pojawiają się przed ważnym wyjściem, egzaminem, wystąpieniem publicznym, czyli w dniu, w którym chcemy dobrze wyglądać. Pojedyncze wypryski są uciążliwe. Jednak o wiele gorszy jest stały i intensywny wysyp pryszczy, grudek i podskórnych zmian. To znak, że warto udać się do dermatologa i zasięgnąć fachowej opinii.
Trądzik jest chorobą skóry, która powinna być skonsultowana i leczona przez specjalistę. Często nie obejdzie się bez odpowiednich leków, ale oprócz nich równie ważne są kosmetyki stosowane w codziennej pielęgnacji. Ważne, by wspomagały antytrądzikową kurację i nie nasilały wyprysków.
Pamiętaj też, że osoby z trądzikiem muszą unikać alkoholu w składzie kosmetyków oraz komedogennych składników (zapychających pory), do których należy m.in. parafina (w składzie oznaczana jako Syntetic Wax, Paraffin, Mineral Oil, Paraffinum Liquidum, Vaseline, Isoparaffin, Cera Microcristallina, Pertolatum, Isobutane, Ozokerite, Isododecane, Isohexadecane). Parafina daje złudne uczucie nawilżenia, a tak naprawdę zapycha pory i nasila pryszcze, w szczególności u osób z cerą trądzikową i mieszaną.
Działanie komedogenne mają niektóre naturalne składniki, np. olej kokosowy, sezamowy, sojowy, wosk pszczeli…
Pamiętaj też, że na trądzik wpływ mają nie tylko kosmetyki, ale również dieta. Monitoruj to, co jesz, a wkrótce odkryjesz po jakich potrawach robią Ci się wypryski. Najczęściej winę za stan cery ponosi cukier.
Kosmetyki z alkoholem w składzie nie są wskazane dla cery trądzikowej, ponieważ alkohol przesusza skórę, sprawia, że wydziela ona jeszcze więcej sebum i zakłóca prawidłowe działanie warstwy hydrolipidowej.
W składzie alkohol zapisywany jest jako Ethanol/Ethyl Alcohol, Methanol, Alcohol Denat. Unikaj też syntetycznych podchodach alkoholu, np.Benzyl Alcohol, Isopropyl Alcohol.
Jak skutecznie pielęgnować cerę trądzikową?
1. Oczyszczanie cery
To klucz do uzyskania czystej i zadbanej cery. Musi być dokładne, ale nie może być zbyt intensywne, czyli nie może zaburzać równowagi hydro-lipidowej cery ani przesuszać jej. Wybieraj delikatne pianki do mycia dla skóry tłustej lub mieszanej.
Pamiętaj też, że by dokładnie oczyścić twarz, nie wystarczy umyć jej żelem lub usunąć makijaż płynem micelarnym – to nie jest dokładna pielęgnacja. Jeśli chcesz być pewna, że buzia jest w 100% czysta – wykorzystaj olejek do demakijażu i wykonaj tzw. OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejami. Wiele osób przyznaje, że stan ich skóry się poprawił, od kiedy zamiast tradycyjnego ręcznika do wycierania twarzy stosują jednorazowe, papierowe ręczniki i myją buzie w widzie mineralnej lub przegotowanej. Na ręczniku bardzo szybko gromadzą się bakterie, które powodują dysfunkcję skóry.
2. Nawilżanie cery
Pamiętaj też, że, mimo iż tłusta i trądzikowa skóra ma tendencje do swiecenia – waznym elementem jej pielęgnacji jest odpowiednie nawilżenie. Wystrzegaj się ciężkich kremów, bo często mają one parafinę w składzie. Zamiast tego wykorzystaj lekkie żelowo-kremowe kosmetyki, żele lub serum nawilżające i inne produkty o ultra lekkiej konsystencji i dobrym działaniu nawilżającym. Raz na jakiś czas nałóż też an skórę nawilżającą maseczkę, która przywraca równowagę skórze.
Nie obawiaj się tez niektórych naturalnych, tłustych konsystencji, wykorzystaj moc oleistego serum na noc – regularne używanie olejów pozytywnie wpływa na mniejszą produkcję sebum.
3. Łagodzenie zmian trądzikowych
Na co dzień przy skórze trądzikowej nie tylko nawilżenie, ale i łagodzenie zmian skórnych jest niezwykle ważne. Dlatego sięgaj po kosmetyki, które w widoczny sposób łagodzą zmiany skórne. Nieoceniona będzie tu glinka – to doskonałe remedium na problemy skórne. Do wyboru masz różne rodzaje i typy glinki, które powinnaś wybrać do rodzaju skóry. Glinki różnią się właściwościami, ale mają jedną cechę wspólną – zbawienne działanie na cerę z niedoskonałościami, rozszerzonymi porami i dużą ilością sebum.
Innym cennym kosmetykiem o właściwościach silnie łagodzących i kojących są roślinne wody, czyli hydrolaty. To naturalne toniki, które świetnie oczyszczają, ściągają pory, nawilżają i przynoszą ukojenie. Rodzajów hydrolatów jest obecnie bardzo dużo i warto się nimi zainteresować. Są popularne, ponieważ można je stosować nie tylko an twarz, ale jako składnik kosmetyków diy, rozrabiać z nimi glinki, używać do odżywiania włosów i całego ciała.
Do skóry trądzikowej szczególnie polecany jest hydrolat różany, hydrolat oczarowy i lawendowy.
Na pojedyncze zmiany warto stosować olejek z drzewa herbacianego, oraz olej tamanu, który doskonale leczy zmiany trądzikowe i blizny po nim.
Dodaj komentarz