Chyba każdy już wie, że stosowanie olejów jedynie na sałatkę to czyste marnotrawstwo. Te tłoczone na zimno i nierafinowane potrafią Cię odmłodzić. Są niczym żelazko dla zmarszczek, regenerują i rewitalizują włosy i ogólnie rzecz ujmując – uczynią z Ciebie piękną i zadbaną istotę – wystarczy odrobina systematyczności, aby przekonać się, że chowa się przy nich każdy krem do twarzy i odżywka do włosów. Czy trudno wybrać najlepszy olejek do twarzy? Z pewnością, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz poznawać ich działanie i właściwości. Olejki mają różne składy, inne kwasy tłuszczowe, witaminy, stężenie flawonoidów oraz szereg substancji aktywnych charakterystycznych dla każdego z nich. Jaki olejek do twarzy wybrać? Spieszymy z pomocą – oto lista najpopularniejszych olejków kosmetycznych do twarzy – poznaj ich właściwości i wybierz jeden dla siebie.
Najlepsze olejki do twarzy – top lista
1. Olej arganowy – bez wątpienia najpopularniejszy olej świata, bogaty w witaminę E, dobre kwasy omega 3,6,9 i silne przeciwutleniacze. Doskonały do ciała i włosów, znakomicie wygładza i nawilża. Przyspiesza gojenie ran, odleżyn i innych urazów naskórka. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, w tym do pielęgnacji skóry alergicznej i trądzikowej. Łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry.Olej arganowy to bogactwo przeciwutleniaczy, które chronią przed wolnymi rodnikami i spowalniają proces starzenia. Olej czuwa nad utrzymaniem optymalnego poziomu nawodnienia, uszczelnieniem bariery hydrolipidowej, złagodzeniem podrażnień i wyraźnym poprawieniem elastyczności naskórka.
2. Masło shea – to solidna porcja witaminy A i E. Doskonale skomponowany skład kwasów tłuszczowych zapewnia masłu shea właściwości nawilżające i odżywcze. Nadaje się ono na każdą porę roku, idealnie chroni skórę przed mrozem i wiatrem. Łagodzi podrażnienia, koi i uspokaja skórę, nawilża, odżywia, chroni, ujędrnia.
Masło Shea jest znane to cenny składnik do pielęgnacji skóry. Jest idealnym dodatkiem do kremów lub substancją pod krem na noc – zastępuje serum do twarzy.
Masło shea to naturalny emolient na bazie roślin, który naśladuje zawartość lipidów w skórze. Działa świetnie na suchą i odwodnioną skórę i spłyca nawet głębokie zmarszczki, nadając skórze miękki, gładki, zdrowy wygląd. Masło shea bierze czynny udział w odbudowie skóry i jest skutecznym lekarstwem na wszelkie plamy, przebarwienia i nierównomierny koloryt skóry, zmarszczki, rozstępy i oparzenia słoneczne.
3. Olej jojoba – jojoba jest nietypowy: tak właściwie wcale nie jest olejkiem, a rodzajem wosku. Ze względu na jego właściwości olej jojoba poleca się zarówno osobom, które mają cerę tłustą, jak i suchą czy mieszaną.
Jedną z właściwości ludzkiej skóry jest wydzielanie sebum, czyli tak zwanego łoju skórnego – substancji, która jest ochronnym płaszczem dla skóry. Bez sebum skóra niszczałaby na skutek działania czynników zewnętrznych, a procesy starzenia następowałyby znacznie szybciej. Skład chemiczny oleju jojoba bardzo przypomina ludzkie sebum – estry woskowe zawarte w łoju skórnym i w olejku jojoba są zbliżone swoją budow. Dlatego olej jojoba pomaga zachować równowagę sebum w skórze i polecany jest zarówno osobom, o cerze tłustej, o nadmiernym łojotoku, jak i wszystkim o cerze suchej wytwarzającej za mało sebum. Olej jojoba działa na skórę nawilżająco, dodaje blasku, jednocześnie nie przeciążając jej i nie powoduje świecenia się skóry.
Jednym ze składników olejku jojoba jest witamina E, czyli naturalny antyoksydant, który neutralizuje działanie wolnych rodników, przyczyniających się bezpośrednio do starzenia skóry. Ponadto witamina E chroni skórę przed utratą włókien kolagenu i elastyny, więc dba o jej elastyczność, wygładza, rewitalizuje. Na syntezę elastyny i kolagenu wpływają również zawarte w oleju jojoba: witamina A i fitosterole. Te ostatnie napinają skórę i wygładzają zmarszczki.
4. Olej z pestek malin – jeden z najlepszych olejków dla skóry dojrzałej lub tłustej; to lekki, szybko wchłaniający się olej o wysokiej zawartości kwasów Omega 3 i Omega : zapewnia równowagę hydrolipidową skórze, pozwala na utrzymanie optymalnego nawilżenia i zapobiega utracie wody ze skóry. Może być stosowany w każdym wieku.
Olej cechuje wysokie stężenie witaminy E i witaminy A, dlatego olej z pestek malin uznano z anajsilniej odmładzający ze wszystkich. Doskonale przyspiesza regenerację skóry, sprzyja jej odnowie i zmniejsza skutki stresu oksydacyjnego, a przede wszystkim wspomaga wytwarzanie kolagenu i elastyny, zwiększając elastyczność i jędrność skóry oraz skutecznie redukując zmarszczki.
Olejek z pestek malin znajduje też zastosowanie w kosmetykach do cery trądzikowej, gdzie bilansuje poziom wody i reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie. Hamuje pojawianie się zaskórników i krostek. Olej z pestek malin jest idealny do również do cery podrażnionej, przesuszonej, alergicznej, działa szybko i skutecznie odbudowuje uszkodzoną warstwę naskórka.
5. Olej z opuncji figowej – przez wielu uważany za najbardziej luksusowy olejek na świecie. Wytłaczany na zimno z pestek owoców opuncji. Na 1 litr oleju z pestek opuncji należy zużyć ok. 1 miliona pestek opuncji – to właśnie sprawia, że jest on tak prestiżowy. Jego wytworzenie jest pracochłonne i wymaga wielu owoców. Olejek ma jasną barwę i neutralny, delikatny zapach. Wysoko ceniony i używany przede wszystkim jako jeden z najlepszych kosmetyków przeciwstarzeniowych, gdyż posiada dużą zawartość witaminy E, oraz ponad 13 innych bardzo cennych dla skóry pierwiastków śladowych, które nie występują nigdzie indziej. Olejek z opuncji to bogata gama kwasów tłuszczowych, aminokwasów i antyoksydantów. Lekki, szybko się wchłania, nie działa komedogennie, nie przeciąża skóry. Nadaje się do wszystkich typów skóry. Doskonale nawilża, pielęgnuje skórę i spowalnia procesy starzenia, walczy z wolnymi rodnikami. Dzięki wysokiej zawartości NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) jest on doskonałym przeciwutleniaczem. Witamina E zawarta w oleju działa regenerująco, nawilżająco, przyspiesza gojenie i łagodzi rumień posłoneczny.
Olejek z opuncji figowej działa przede wszystkim przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo, dlatego zdobył największa popularność jako jeden z najlepszych olejów anty-aging. Ilość witaminy E w oleju z opuncji figowej jest znacznie wyższa niż w oleju arganowym, a sam olejek podnosi odporność skóry i zapobiega jej fotostarzeniu.
6. Olejek moringa – obfituje w mnóstwo bezcennych dla skóry witamin: C,E,A,D,B-kompleks i minerały. To niezwykły olejek: zawiera 1700 przeciwutleniaczy, ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Ten kosmetyczny mocarz zawiera 4 razy więcej kolagenu niż olej z marchwi. Genialnie odmładza, odżywia, nawilża, zwalcza wolne rodniki. Stymuluje wzrost i regenerację komórek skóry dzięki zawartości cytokininy (hormony roślinne). Odbudowuje kolagen, a tym samym opóźnia procesy starzenia się skóry.
7. Olej marakuja – kolejny genialny olejek do twarzy, zawiera witaminy A,C, K, kwasy tłuszczowe omega 6 i skwalan. Lekki, dobrze się wchłania, nadaje się pod makijaż dla skóry suchej lub wrażliwej. Intensywnie odżywia, dotlenia, zapobiega utracie wody. Wykazuje silne właściwości przeciwzmarszczkowe – świetnie sprawdzi się w funkcji serum pod oczy. Olejek marakuja zawiera skwalan, więc reguluje wydzielanie sebum. Witaminy wchodzące w skład olejku sprawnie uszczelniają i wzmacniają naczynka krwionośne, a sam olejek stosowany regularnie doskonale regeneruje i zwiększa sprężystość skóry. Polecany głównie do cery dojrzałej, wrażliwej i naczynkowej.
8. Olej awokado – to jeden z najbogatszych w witaminy olejków, nazywany często “multiwitaminą do twarzy i włosów”. Olejek zawiera ponadto kwasy omega 3,6,9 i naturalne przeciwutleniacze. Znakomicie wygładza i nawilża skórę, przyspiesza gojenie ran, leczy blizny potrądzikowe i pęknięcia oraz wszelkie podrażnienia skóry. Sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skór, w tym alergicznej i trądzikowej. Łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
Powyższe 8 olejków to jedne z najpopularniejszych w pielęgnacji twarzy. Warto wypróbować ich działanie – jeśli znalazłaś na liście kilka olejków, które Ci odpowiadają – możesz je łączyć tak, by stworzyć własne, doskonałe olejkowe serum do twarzy. Innym sposobem stosowania olejku jest mieszanie go z kremem do twarzy – wystarczą 2-3 krople na jedną aplikację.
Dodaj komentarz