Czarna maska na wągry składa się głównie z węgla aktywnego i glinki bentonitowej, dzięki którym przyciąga zanieczyszczenia skóry jak magnes. Ten domowy kosmetyk sprawdza się doskonale w oczyszczaniu skóry z wągrów, a w efekcie pozostawia twarz gładką, a pory ściągnięte. Poznaj przepis na czarną maskę na wągry.
Czym są wągry i dlaczego występują na skórze?
Wągry to małe krostki o czarnym zabarwieniu. Za przyczynę ich powstawania uważa się zatkane mieszki włosowe, które z kolei są konsekwencją nieprawidłowego złuszczania się naskórka i wydzielania przez skórę sebum.
Ponieważ wągry zawierają utlenioną melaninę (pigment wytwarzany przez komórki skóry zwane melanocytami), ich powierzchnia jest ciemna. Wągry zwykle występują na czole, brodzie i nosie, rzadziej na plecach, dekolcie, szyi i ramionach. Jest to łagodna postać trądziku, która dotyka większość ludzi niezależnie od wieku.
Pierwotne przyczyny powstawania wągrów:
- niewłaściwa pielęgnacja skóry,
- kosmetyki lub środki higieniczne blokujące pory,
- duża potliwość,
- nieodpowiednia dieta,
- choroby,
- leki, które sprzyjają rogowaceniu skóry.
Aby odpowiednio zadbać o skórę, należy regularnie oczyszczać twarz oraz wykonywać peeling i maskę. W przypadku tej ostatnim świetnym rozwiązaniem będzie czarna maska na wągry.
Przepis na czarną maskę na wągry
Główne składowe maski oczyszczającej na wągry to:
- węgiel aktywny,
- glinka bentonitowa.
Węgiel aktywny stosowany miejscowo ma korzystny wpływ na cerę, ponieważ opróżnia pory z zanieczyszczeń. Z kolei glinka bentonitowa absorbuje toksyny i eliminuje bakterie wywołujące trądzik.
Składniki:
- 2 kapsułki lub 1/4 łyżeczki sproszkowanego węgla aktywnego,
- 1-2 łyżeczki glinki bentonitowej,
- 1 łyżeczka octu jabłkowego,
- 1-2 łyżeczki wody.
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki w celu uzyskania gęstej pasty. Zanim nałożysz maskę na twarz, wykonaj próbę uczuleniową na nadgarstku lub na skórze za uchem. Gdy próba przebiegnie pomyślnie, oczyść skórę za pomocą mleczka lub toniku, osusz ją ręcznikiem i pokryj czarną maską. Nakładaj ją na całą powierzchnię twarzy z pominięciem okolic oczu i ust lub na wybrane partie skóry twarzy. Pozostaw maskę na skórze na ok. 10 minut, po czym umyj twarz letnią wodą. Jeżeli skóra wydaje się ściągnięta, wklep w nią krem nawilżający.
Pamiętaj, aby do przygotowania maski używać wyłącznie drewnianych naczyń i sztućców, ponieważ węgiel i glinka przyciągają toksyny z metali.
Dodaj komentarz