O właściwościach witaminy C najczęściej słyszymy w kontekście walki z przeziębieniem. Jednak coraz częściej sięgają po nią też producenci kosmetyków do twarzy. Czy wiesz, dlaczego serum do twarzy z witaminą C zyskuje popularność?
To jeden z ważniejszych i częściej stosowanych w serum do twarzy składników – kwas askorbinowy zaskarbił sobie przychylność kobiet na całym świecie, a dzięki temu szybko zauważyli go producenci kosmetyków. Nic dziwnego, że dziś bez problemu kupimy serum do twarzy z witaminą C – jest dostępne w każdej aptece, drogerii i większym sklepie.
Bohaterka wpisu: witamina C
Jeśli mamy wiedzieć, czym jest witamina C, musimy wiedzieć coś więcej niż tylko to, że jest składnikiem wielu kosmetyków (w tym serum do twarzy).
Witamina C (inna nazwa: kwas askorbinowy) to organiczny związek chemiczny, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To ważna witamina, którą musimy spożywać w odpowiedniej ilości, aby funkcjonować prawidłowo. To również silny przeciwutleniacz, który skutecznie zwalcza wolne rodniki.
Właściwości witaminy C
Najlepiej opowiedzieć o tym składniku, po prostu omawiając jego właściwości. Bo witamina C to (oprócz tego, że stosowana jest w medycynie) przede wszystkim niezbędny składnik kosmetyków odmładzających, który:
- pobudza syntezę kolagenu w skórze,
- napina i wygładza, spłycając zmarszczki,
- zmniejsza rumień i podrażnienia skórne,
- rozjaśnia przebarwienia (też posłoneczne),
- wspomaga leczenie zmian trądzikowych,
- wyrównuje koloryt skóry i rozświetla ją,
- przyspiesza regenerację i odbudowę naskórka,
- ma delikatne działanie złuszczające.
Czy każda witamina C działa tak samo?
Istnieją różne formy witaminy C, choć ta najczystsza, naturalna to kwas L-askorbinowy. Jest ona jednak bardzo światłoczuła i mało odporna na temperaturę, przez co szybko się utlenia i traci właściwości. Dlatego w kosmetyce stawia się na pochodne witaminy C. Oto te najpopularniejsze (choć nie wszystkie), które możemy spotkać m.in. w serum do twarzy:
- Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) – stabilna forma witaminy C; niestety nie wchłania się dobrze i ma najsłabsze działanie.
- Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside) – wytwarzany z witaminy C i skrobi; żeby wchłonął się w głębsze warstwy skóry i zadziałał skutecznie, muszą towarzyszyć mu specjalne enzymy.
- Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate) – najstabilniejsza, najtrwalsza, najskuteczniejsza i najdroższa forma witaminy C, która wnika w głąb skóry bez pomocy dodatkowych składników, a efekty przynosi już w niewielkim stężeniu 1-3%.
Serum do twarzy z witaminą C
Najpopularniejszy sposób na to, aby dostarczyć witaminę C swojej skórze, to włączenie jej do swojego codziennego rytuału pielęgnacyjnego w formie serum do twarzy. W takim kosmetyku jest skoncentrowana i towarzyszą jej niezbędne substancje ułatwiające wchłanianie.
Oczywiście nie każde serum do twarzy z witaminą C działa tak samo, dlatego warto mieć świadomość tego, jaki kosmetyk wybrać.
Najlepsze jest serum do twarzy z najstabilniejszą formą witaminy C, czyli tetraizopalmitynianem askorbyli. Można pokusić się też o serum z czystą witaminą C, czyli kwasem L-askorbinowym w stężeniu ponad 15%. A jeśli mamy chęć zainwestować w naprawdę skuteczne serum do twarzy, wybierzmy takie z różnymi formami witaminy C i dodatkowymi składnikami np. liposomami, witaminami A i E, olejami, ekstraktami.
Dodaj komentarz