Jak pielęgnować skórę alergiczną?

Zaczerwienienie, wysypka, świąd i podrażnienia. Właśnie tak może objawiać się alergia na skórze. Jeżeli choć kiedykolwiek odczuwałaś jedną z wyżej wymienionych niedoskonałości, to powinnaś zainteresować się sposobami pielęgnacji swojej cery. Sprawdź, co zrobić, żeby zmniejszyć działanie alergenów i cały czas mieć piękną i zdrową skórę.

Skóra alergiczna – charakterystyka

Skóra alergiczna wymaga specjalistycznej i dobrze dobranej pielęgnacji. Zazwyczaj jest sucha i szorstka, i czasami utożsamia się ją z cerą wrażliwą i nadwrażliwą. Skórę alergiczną niezwykle łatwo jest podrażnić lub uszkodzić. Alergię może wywołać wiele czynników, zaczynając od kosmetyków, przez warunki atmosferyczne, a kończąc na kontakcie skóry z detergentami lub zanieczyszczeniami i roztoczami w domu. Skóra alergiczna nie ma tak silnej bariery ochronnej jak cera zdrowego człowieka, co wiąże się z tym, że bardzo łatwo ją uszkodzić. Jeżeli na skórze alergicznej pojawią się jakiekolwiek wypryski, należy natychmiast się nimi zająć i poddać leczeniu.

Skóra alergiczna a skóra wrażliwa

Skóra alergiczna jest często mylona ze skórą wrażliwą ze względu na podobieństwo reakcji na szkodliwe czynniki zewnętrzne. A są to: rumień, uczucie palenia, świąd i pokrzywka. Podobieństwo widać również w budowie: cery są płytko unaczynione, gołym okiem widać prześwitujące przez nie żyły i naczynia krwionośne, mają uszkodzoną barierę hydrolipidową i warstwę rogową. Inny jest jednak proces powstawania zmian skórnych. Na skórze wrażliwej zmiany powstają natychmiast po kontakcie z alergenem, a na skórze alergicznej – po kilku godzinach lub dniach.

Przy pierwszym kontakcie z alergenem organizm rozpoczyna reakcję alergiczną, która ujawnia się dopiero po kolejnym kontakcie z tą substancją. Stąd prosty wniosek. Jeśli poczułaś, że po pierwszym użyciu danego kosmetyku cera jest ściągnięta lub dziwnie zareagowała, to prawdopodobnie masz do czynienia z wrażliwością. Jeśli niepożądana reakcja wystąpi po kolejnym zastosowaniu danego preparatu, to cera jest alergiczna. Możliwe jest także, że alergia pojawi się również na rękach, brzuchu lub dekolcie. W takim przypadku należy zażyć wapno lub leki antyhistaminowe.

Co uczula skórę alergiczną?

Skórę alergiczną najczęściej uczulają: lanolina, glikol propylenowy i substancje zapachowe. Skórze alergicznej szkodzi również stres, zanieczyszczenie powietrza, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub stosowanie zbyt wielu kosmetyków. Podrażnieniom i niedoskonałościom na skórze towarzyszy często alergia pokarmowa. Zmiany na skórze pojawiają się w takim przypadku po zjedzeniu konkretnego produktu. Potrzebna jest wtedy wizyta u alergologa i zrobienie testów.

Jak dbać o cerę alergiczną?

W pielęgnacji skóry alergicznej należy przestrzegać kilku zasad. Oto najważniejsze:

  1. Kosmetyki powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe i przeznaczone do skóry atopowej lub nadwrażliwej. Ich odczyn musi być równy 5,5 pH, co ochroni przed działaniem szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego, odbuduje barierę lipidową, zadziała przeciwzapalnie, złagodzi podrażnienia i zregeneruje warstwę rogową naskórka.
  2. Produkty, których używasz, powinny pochodzić z tej samej gamy pielęgnacyjnej. Stosowanie różnych kosmetyków, których działanie i składniki nie uzupełniają się wzajemnie, może prowadzić do wystąpienia alergii i podrażnień.
  3. Do oczyszczania twarzy i robienia demakijażu używaj preparatów o łagodnej i kremowej formule z przeznaczeniem do cery atopowej. Nie zaleca się stosowania mydeł i kosmetyków o działaniu złuszczającym i wysuszającym oraz z zawartością silnie oczyszczających substancji.
  4. Kosmetyki na dzień powinny zawierać mineralne filtry przeciwsłoneczne (dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mika), które są bezpieczne dla skóry wrażliwej i najmniej podrażniają skórę. Pozostają na powierzchni skóry i dzięki temu nie wywołują reakcji alergicznych.
  5. Skórę alergiczną powinno złuszczać się raz w miesiącu peelingiem enzymatycznym lub drobnoziarnistym. Natomiast dwa razy w tygodniu należy nakładać łagodzącą maskę do twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *