Niecodzienne rośliny i…drzewa w pielęgnacji urody. Poznaj ich działanie!

Czy wiesz, że brzoza oraz mniszek lekarski mogą Ci pomóc z walce o piękną cerę? To zaskakujące, ze większość dostępnych na łąkach ziół i drzew rosnących w parku może być takim świetnym kosmetykiem! Chcesz wiedzieć, jak działają i ile zyskasz, włączając je do swojej codziennej pielęgnacji? Zapraszamy na wpis!

Niecodzienne rośliny i…drzewa w pielęgnacji urody

Mniszek lekarski

Często nazywany po prostu mleczem — rośnie wszędzie, niemal na każdym trawniku. Uważany powszechnie za chwast. Dzieciom kojarzy się z pleceniem wianków i z… ciemnymi plamami na dłoniach, które zostawia mleczny płyn, wyciekający z łodyżki mniszka po zerwaniu. Ale okazuje się, ze to właśnie mniszek lekarski może dać nam naprawdę niezłe profity w pielęgnacji. Ma on bowiem wiele witamin i składników odżywczych, m.in.: witaminy A, z grupy B, C, D, E, K, cynk, krzem, kwas foliowy czy flawonoidy. Ponadto wyciąg z mniszka działanie przeciwzapalne i jest silnym antyoksydantem. Wywar z mniszka sprawi, że skóra staje się gładka, napięta i ujędrniona. W aptekach i sklepach zielarskich są też gotowe kremy do twarzy z mniszkiem — wypróbuj ich moc! Już po kilku tygodniach zobaczysz, że skóra zyskała lepszą kondycję i silne odżywienie.

Brzoza

Piękne i wyjątkowe drzewo z charakterystyczną białą korą to doskonały kosmetyk! Sok z brzozy jest znanym i cenionym specyfikiem, który jest uważany za tzw. super food. Ponadto jest ona specjalistką od świetlistej i doskonale wyglądającej cery, ponieważ ma szereg cenionych właściwości kosmetycznych: reguluje wydzielanie sebum, dlatego docenią ją wszyscy walczący z trądzikiem i łojotokiem, nadaje się również w pielęgnacji cery mieszanej. Ponadto brzoza doskonale chroni przed wolnymi rodnikami i ma właściwości spowalniające starzenie się skóry. Dzięki licznym składnikom aktywnym, które są zawarte zarówno w soku, jak i naparze z liści i pędów brzozy stan skóry jest poprawiony, koloryt ujednolicony, a naskórek odporniejszy na niszczenie.

Kasztanowiec

Kolejne drzewo o silnym działaniu upiększającym skórę! Wyciąg z kasztanowca jest niezastąpiony w pielęgnacji skóry naczynkowej, wrażliwej, newralgicznej, skłonnej do podrażnień i pękających naczynek. Dzięki zawartości escyny — cennej substancji nieocenionej w pielęgnacji cery wyciąg z kasztanowca uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega pękaniu ich i powstawaniu tzw. pajączków.  Ale na tym nie kończy się jego doskonałe działanie kosmetyczne na skórę. Kasztanowiec może być stosowany nie tylko w pielęgnacji twarzy.  Jest idealnym kosmetykiem do… nóg! Zwłaszcza zmęczonych, z obrzękami, obolałych. Przynosi szybką ulgę, zmniejsza obrzęk, delikatnie chłodzi i pielęgnuje skórę. Dodatkowo kasztanowiec to popularny i ceniony składnik kosmetyków ujędrniających, wygładzających,  a także antycellulitowych.

Łopian

Bardzo niedoceniony, a nawet wzgardzony chwast, którego kwiaty, potocznie nazywane rzepami lub dziadami przyczepiają się do ubrania i kłują skórę. Okazuje się jednak, ze łopian to istne bogactwo składników odżywczych. Zawiera roślinne sterole, które przyspieszają regenerację naskórka, witaminę C, beta-karoten, bakteriobójczą i przeciwzapalną siarkę i wzmacniający włosy i skórę fosfor. Właściwości lecznicze i kosmetyczne łopiany są jednak dużo większe! W  medycynie naturalnej stosuje się go od lat. Popularny w  lecznictwie, a także w kosmetyce, jest przede wszystkim korzeń łopianu, który wspomaga trawienie, pomaga przy cukrzycy, łagodzi bóle reumatyczne. Bardzo ceniony jest także olej łopianowy, tłoczony z korzenia łopianu: to remedium na wypadające włosy.

Dziki bez

Cenione są zarówno owoce jak i kwiatostan tej rośliny. Jego kwiaty wydzielają piękny zapach, a także wykazują  wiele właściwości kosmetycznych. Dziki bez jest bowiem cennym źródłem wielu witamin (A, C, B1, B2, B3, B6), a także wielu innych roślinnych składników odżywczych (fitosteroli i flawonoidów). Z tego względu jest chętnie wykorzystywanym składnikiem w kosmetykach antystarzeniowych do skóry dojrzałej. Warto wiedzieć także, ze dziki bez wspomaga ukrwienie skóry i poprawia jej wygląd, łagodzi podrażnienia oraz ma silne działanie antycellulitowe. Regularnie stosowany poprawia elastyczność skóry, napina naskórek  i wygładza go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *