IPL spłyca zmarszczki, zamyka popękane naczynka, zmniejsza rumień i trądzik, usuwa zbędne owłosienie, rozjaśnia przebarwienia oraz rozwiązuje szereg innych problemów skórnych. Metoda IPL bywa utożsamiana z laserem; czy słusznie? Na czym polega zabieg IPL, dla kogo jest przeznaczony i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia? Co to w ogóle jest IPL?
IPL ‒ co to?
IPL to skrót od słów „Intensive Pulse Light‟ (‘Intensywne Światło Impulsowe’). Metoda została opracowana przez amerykańską firmę Lumenis. Technologia IPL wykorzystuje fale świetlne o zakresie od 500 do 1200 nm. Źródłem światła jest silna lampa ksenonowa i zespół kondensatorów.
Ponieważ zabiegi przeprowadza się z użyciem fal świetlnych, IPL bywa utożsamiane z laserem. To błąd, ponieważ światło lasera jest spójną, uporządkowaną wiązką światła o jednej konkretnej długości fali, tymczasem urządzenie IPL emituje szerokie spektrum niespójnych fal świetlnych, które dzięki nieidentycznej długości mogą być pochłaniane przez różne chromofory w tkankach. Chromofory (między innymi melanina i hemoglobina) to substancje, które absorbują światło o określonej długości, po czym zmieniają je w energię cieplną. W efekcie zostają uszkodzone tylko te tkanki, które zawierają określone chromofory, a sąsiednie pozostają bez zmian.
Na czym polega zabieg IPL?
Zabieg IPL jest przeprowadzany przy użyciu specjalnej głowicy. Lekarz lub kosmetyczka nakłada określony filtr na jej końcówkę. Dzięki temu lampy ksenonowe emitują fale świetlne o określonej, wymaganej długości, która zależy zarówno od rodzaju zmian, jakie trzeba skorygować, jak i od rodzaju skóry. Powodzenie terapii to wypadkowa odpowiednio dobranej długości fal oraz ilości i czasu trwania impulsów.
Zabieg IPL ‒ dla kogo?
Zabieg IPL może być przeprowadzany wyłącznie w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Osoba, która mu się poddaje, musi mieć ukończone 25 lat. Najlepsze efekty uzyskuje się na skórze jasnej, bez tendencji do nadmiernego łojotoku. W przypadku ciemnej karnacji zabieg IPL może powodować większy dyskomfort, uczucie pieczenia, a nawet miejscowe odbarwienia skóry z powodu wyższej zawartości melaniny w skórze.
Zabieg IPL ‒ przeciwwskazania
Zabieg IPL nie powinien być przeprowadzany w przypadku:
- nadwrażliwości na terapię światłem wysokiej mocy;
- przyjmowania leków światłouczulających i substancji, które podnoszą poziom ukrwienia skóry (na przykład alkoholu);
- zmian nowotworowych, które na skutek działania impulsów świetlnych mogłyby zacząć się powiększać.
Chociaż nie ma dowodów na to, żeby ciąża i menstruacja wykluczały zabieg IPL, często oba stany stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia go.
Po zabiegu IPL
Zabieg IPL nie uniemożliwia normalnego funkcjonowania, ale stan i wygląd skóry bezpośrednio po nim ulega zmianie. To, w jakim stopniu, zależy od rodzaju korygowanych zmian. W przypadku drobnych zmarszczek skóra będzie jedynie lekko zaczerwieniona przez około 24 godzin. Jeżeli zabieg IPL został przeprowadzony w celu usunięcia zmian naczyniowych, w miejscu działania fali świetlnej może pojawić się niewielki siniak, który zniknie po kilku dniach. Dłużej, bo nawet dwa tygodnie, mogą utrzymywać się ślady po usuwaniu przebarwień (tuż po zabiegu plamy ciemnieją, a następnie stopniowo blakną). Jeśli zabieg jest wykonywany przez doświadczonego specjalistę, nie powoduje skutków ubocznych. Jedynie w niedoświadczonych rękach światło IPL może wywołać poparzenia, które będą skutkować trwałymi bliznami.
Zabieg IPL i depilacja
Często IPL jest wykorzystywane do depilacji. Światło emitowane przez głowicę urządzenia IPL oddziałuje na barwnik zawarty we włosach, to znaczy rozgrzewa go do tego stopnia, że zarówno mieszek włosowy, jak i cebulka zostają zniszczone. Aby zabieg był skuteczny, włos musi znajdować się w fazie anagenu, czyli wzrostu. Ponieważ na tym etapie jednorazowo znajduje się około 40 procent włosków, stosunkowo trwały efekt depilacji można uzyskać dopiero po kilku zabiegach. Zdarza się, że po roku, dwóch włoski zaczynają odrastać. Chociaż rosną wolniej i są zdecydowanie jaśniejsze, zaleca się wykonanie tak zwanego zabiegu przypominającego.
Dodaj komentarz