Wrastające włoski po depilacji to problem przede wszystkim tych kobiet, które usuwają owłosienie poprzez wyrywanie go wraz z cebulkami. Dlaczego jeszcze włoski wrastają? Jakie są sposoby na wrastające włoski i na zapalenie mieszków włosowych oraz jak zapobiegać wrastaniu włosków?
Dlaczego włoski wrastają?
Wrastające włoski są konsekwencją przede wszystkim depilacji woskiem lub depilatorem elektrycznym, ale nie tylko. Zdarza się i tak, że nawet golenie maszynką jednorazową (na ogół stępioną) powoduje wrastanie włosków; po prostu niektóre osoby mają do tego skłonność. Najbardziej popularne partie skóry, w których mogą pojawić się wrastające włosy, to nogi, okolice bikini i pachy. Z kolei mężczyźni zmagają się z wrastającymi włosami na szyi i pod brodą, niezależnie od tego, czy używają żyletki, czy maszynki elektrycznej.
Sposoby na wrastające włoski
Często wrastające włoski prowadzą do bardzo zaawansowanych stanów zapalnych i bolesnych guzków. W takich sytuacjach należy udać się do dermatologa i rozważyć inne metody usuwania owłosienia.
- Dermokosmetyki na wrastające włoski
Na szczęście, zazwyczaj wrastające włoski można okiełznać za pomocą dermokosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach. Takie preparaty zawierają kwas glikolowy, salicylowy lub mlekowy. Systematyczna depilacja ciała wymaga regularnej aplikacji dermokosmetyków, które zmiękczają naskórek, a tym samym ułatwiają włoskom przebicie się przez niego. - Peelingi na wrastające włoski
Innym sposobem na wrastające włoski są różnego rodzaju peelingi, między innymi cukrowe, solne, z sody, kawy i zmielonych pestek moreli. Można zarówno kupić gotowy produkt, jak i przygotować go samodzielnie w domu na bazie miodu, oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Skład peelingu nie ma znaczenia ‒ grunt to zetrzeć stwardniały naskórek, a tym samym ułatwić włoskom prosty wzrost. Równie dobrze można po prostu szorować ciało szorstką gąbką, rękawicą lub szczoteczką do ciała. Efekt będzie taki sam, z tym że szorowanie nie odżywi skóry, dlatego po zakończonym zabiegu warto nawilżyć ją dobrej jakości balsamem lub olejem, na przykład kokosowym. Ciała nie należy szorować zbyt intensywnie ani częściej niż raz na dwa tygodnie. Dlaczego? Naskórek będzie się bronił i rozrastał jeszcze szybciej.
Aby zmiękczyć skórę i przyspieszyć wydostawanie się włosów, można zastosować zwykłą sól. W tym celu należy rozpuścić łyżkę soli w szklance letniej wody i za pomocą wacika kosmetycznego nacierać skórę dwa razy dziennie.
Jak zapobiegać wrastaniu włosków?
Metody opisane powyżej, to znaczy złuszczanie lub szorowanie ciała, równie dobrze można potraktować jako profilaktykę. Ostatecznie najważniejsze w tej kwestii jest prawidłowe przygotowanie skóry, a następnie właściwe przeprowadzanie depilacji. Często włoski wrastają, ponieważ na jakimś etapie popełniono błąd.
W przypadku intensywnie wrastających włosków, a następnie znacznych podrażnień warto rozważyć depilację laserową (epilację). Ten zabieg nie tylko usuwa włosy, lecz także leczy skórę. Co najważniejsze, decyzja o epilacji w momencie wrośniętych włosków wcale nie wymaga czekania, aż te wydostaną się na zewnątrz. Depilacja laserowa likwiduje nawet wrośnięte włoski, ponieważ promieniowanie emitowane przez laser jest pochłaniane przez melaninę (barwnik) mieszków włosowych i skóry. Kiedy cebulka włosa zostaje zniszczona, nie odnawia się, ale dla trwałego efektu należy wykonać pełną serię zabiegów, których liczba jest uzależniona od ilości, koloru i struktury włosków.
Sposoby na zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych można wyleczyć aspiryną. W tym celu w łyżce wody należy rozpuścić dwie tabletki i rozmieszać je z łyżką miodu. Otrzymaną papkę wystarczy nałożyć na podrażnioną skórę i spłukać po dziesięciu minutach. Równie dobrze podrażnioną skórę można natrzeć torebką po czarnej herbacie; zawarty w niej kwas taninowy zmniejsza zaczerwienie i stan zapalny oraz działa przeciwbakteryjnie. Podobnie aloes. Warto hodować go w doniczce i wykorzystać w takiej chwili. Wystarczy oderwać kawałek liścia i nacierać sokiem zaczerwienione mieszki dwa razy dziennie.
Dodaj komentarz