Przed wiosną lub latem warto zadbać o stopy. Należy zadbać o skórę pięt, paznokcie i skórki wokół nich. Sprawdź, jak to zrobić, jakich kosmetyków użyć i jakimi metodami wypielęgnować stopy.
Trudna pielęgnacja stóp
O stopy jest dbać niezwykle trudno. Dźwigają ciężar naszego ciała, są narażone na odciski i otarcia oraz przepocenie. Na stopach nie ma gruczołów łojowych, ale jest dużo potowych. Co więcej na piętach, palcach i bokach stóp często narasta i szybko grubieje naskórek. Mogą tworzyć się w nim pęknięcia i rany, a to może prowadzić do bólu i zakażeń.
Jak dbać o stopy?
1. Kąpiel dla stóp
Do miski z ciepłą wodą wsyp garść soli kosmetycznej. Najlepsza będzie sól Epsom lub z Morza Martwego; jednak równie dobrze możesz zastosować zwykłą sól kuchenną. Słona kąpiel działa odświeżająco, łagodzi obrzęki i ujędrnia skórę. Do wody można dodać także odrobinę płynu pod prysznic, oliwy z oliwek lub olejku o właściwościach nawilżających. Dzięki tym kosmetykom skóra stóp będzie nawilżona, wygładzona i zmiękczona. Pamiętaj też, że kąpiel stóp nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
2. Peeling stóp
Po kąpieli stopy osusz, drewnianym patyczkiem odsuń skórki, a paznokcie spiłuj. Zmiękczony naskórek wygładź drobnoziarnistą tarką, a potem użyj peelingu. Zrób go samodzielnie lub kup w drogerii. Te ostatnie zawierają drobinki pumeksu lub kryształy soli i aromatyczne olejki, które nabłyszczają i odżywiają zarówno skórę, jak i płytkę paznokcia. Na zakończenie zabiegu stopy należy posmarować kremem – dzięki niemu skóra będzie nawilżona i wygładzona. Przy okazji zrób krótki masaż – kciukami uciskaj i głaszcz stopy, dzięki czemu się odprężysz i rozluźnisz mięśnie nóg.
3. Nawilżanie stóp
Przesuszona skóra stóp szybko rogowacieje, więc aby temu zapobiec należy stosować kremy nawilżające. Rano można użyć kremu natłuszczającego, który odbuduje warstwę hydrolipidową i zapobiegnie jej wysuszeniu. Wieczorem natomiast na stopy zaaplikuj odżywczą maseczkę i poczekaj aż się wchłonie, a następnie załóż skarpetki. Rano skóra będzie gładka, miękka i nawilżona.
4. Zadbaj o paznokcie
Paznokcie przytnij lub spiłuj, a skórki odsuń drewnianym patyczkiem. Płytkę paznokcia przytnij na taką długość, aby odrobinę wystawała ponad opuszkę palca – w ten sposób unikniesz bólu i uszkodzeń. Boki płytki opiłuj, a pozostałości po pedicure usuń za pomocą odtłuszczacza. Do pielęgnacji skóry i paznokci nie używaj pumeksu, bo mogą się w nim namnażać bakterie powodujące podrażnienia i uszkodzenia naskórka stóp.
Dodaj komentarz