Marzeniem wielu kobiet są długie, gęste i wyraziste rzęsy, które podkreślają spojrzenie. Jednak bardzo często rzeczywistość jest inna: rzęsy są cienkie, kruche i wypadają. Bardzo możliwe, że niszczymy je sami. Oto 5 rzeczy, których nie wolno robić rzęsom. Sprawdź, jak o nie dbać i ciesz się pięknym spojrzeniem.
Rzęsy to maleńkie włoski, które usytuowane są na naszych górnych i dolnych powiekach. Ich funkcją, którą zaplanowała natura, jest ochrona oczu przed drobnymi zanieczyszczeniami np. kurzem lub małymi owadami. My z kolei przypisujemy im też inną rolę – estetyczną. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że długie, gęste i ciemne rzęsy podkreślają nasze oczy i nadają twarzy zupełnie inny wyraz. Stąd też dbamy o rzęsy tak, jak umiemy. Tylko, czy na pewno robimy to dobrze? Niestety nie zawsze.
Jak dbać o rzęsy, żeby były długie i gęste?
Największy problem z rzęsami jest taki, że mało kto myśli o ich pielęgnacji. Sięgamy po tusz do rzęs albo sztuczne rzęsy na pasku, przedłużamy, malujemy, zagęszczamy, a nie zadbamy o to, żeby wzmocnić to, co dała nam natura. I o tym trzeba powiedzieć na samym początku. Pielęgnujmy rzęsy!
Pytanie tylko, jak dbać o rzęsy, żeby były naturalnie długie, gęste i wyraziste? Jest wiele sposób, a najlepsze z nich to:
- codzienne stosowanie odżywki do rzęs,
- nakładanie na rzęsy olejku np. rycynowego,
- używanie dobrej jakości kosmetyków do makijażu,
- malowanie rzęs tuszem ze składnikami odżywczymi,
- domowe sposoby na rzęsy np. wcieranie wazeliny.
Czego nie robić rzęsom? 5 rzeczy, które je niszczą
Dużo ważniejsze jest jednak, aby nie niszczyć rzęs podczas naszych codziennych starań. Jest kilka takich rzeczy, które niszczą rzęsy, choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
1. Zła dieta uboga w składniki odżywcze
Niedobory składników odżywczych, a w szczególności witamin z grupy B, witaminy A, cynku, krzemu czy biotyny, bardzo źle wpływają na stan skóry, włosów, paznokci, a także rzęs. Warto więc odżywiać się zdrowo, wprowadzać do swojego jadłospisu więcej warzyw, owoców i zdrowych tłuszczy. Dobrą opcją są też suplementy na włosy, paznokcie i rzęsy np. w tabletkach.
2. Brak jakiejkolwiek pielęgnacji rzęs
Największa zbrodnia przeciwko rzęsom to ich zaniedbanie. Jeśli nie będziemy ich pielęgnować, nie możemy oczekiwać, że będą mocne, gęste i długie. Warto stosować przynajmniej jeden sprawdzony kosmetyk do rzęs np. odżywkę lub olej rycynowy. Nakładany codziennie przed snem, wzmocni i upiększy rzęsy.
3. Nieumiejętny demakijaż oczu
Jeśli chodzi o rzeczy, które niszczą rzęsy, to jest wśród nich także demakijaż. Oczywiście nie chodzi o to, że go w ogóle robimy, bo to akurat duży plus – spanie w makijażu jest bardzo złe nie tylko dla naszych rzęs, ale też dla skóry. Natomiast istotne jest, jak robimy demakijaż oczu i jakich produktów używamy. Najlepiej robić to płynem micelarnym, który wyłapuje cząsteczki brudu bez konieczności pocierania oczu. Sprawdzą się też olejki do demakijażu, ale również w tym przypadku trzeba pamiętać, żeby nie trzeć oczu zbyt mocno. Przykładamy, przytrzymujemy i ściągamy makijaż do zewnętrznego kącika, delikatnie dociskając wacik – w ten sposób nie wyrwiemy i nie połamiemy rzęs.
4. Za duże ilości kosmetyków, które nakładamy
Rzęsom może szkodzić również nakładanie zbyt dużej ilości kosmetyków: czy to pielęgnującej odżywki, czy to oleju, czy maskary. Nadgorliwość to nic dobrego, a zasada „im więcej, tym lepiej” nie sprawdza się w tym przypadku. Obciążone i sklejone rzęsy będą słabły, wypadały w nadmiarze i mogą się kruszyć.
5. Stosowanie kosmetyków po terminie
Jaki jest termin przydatności do użycia maskary? Bardzo często nie znajdziemy go na opakowaniu. Trzeba więc zapamiętać, że każdy tusz do rzęs zachowuje swoje właściwości przez 6 miesięcy od otwarcia – po tym czasie maskarę trzeba wymienić na nową, bo jej dalsze używanie może szkodzić rzęsom. Stara maskara może oblepiać włoski, tworzyć grudki, sklejać rzęsy, podrażniać skórę powiek, a przede wszystkim osłabiać je, bo pojawią się w niej np. bakterie.
Dodaj komentarz