Jak pozbyć się i przebarwień potrądzikowych? Kosmetyki i domowe sposoby!

Przebarwienia i blizny potrądzikowe to nie tylko problem nastolatków. Występują także w wieku dojrzałym. Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale tez na plecach, ramionach, dekolcie. Nie wyglądają estetycznie, ale na szczęście jeśli odpowiednią pielęgnacją można zmniejszyć ich widoczność. Dowiedz się, jak się pozbyć przebarwień ze skóry i jakie kosmetyki oraz domowe sposoby ci w tym pomogą.

Przebarwienia po trądziku – jak powstają?

Przebarwienia potrądzikowe to oczywiście “rykoszet” po krostkach. Powstają bowiem w wyniku uszkodzenia skóry, której przydarzyła sie krosta. Wówczas dochodzi do zakażenia skóry, a następnie pojawia się przebarwienie. Plamki na plecach lub dekolcie powstają często dlatego, że nieświadomi istnienia krosty, drapiemy swędzące miejsce i tym samym uszkadzamy naskórek.
Kiedy skóra i blizna źle się goi, na skórze często zostaje ślad w postaci przebarwienia (określa się go mianem depigmentacji – odbarwienia naskórka w miejscu blizny). Na plecach często dochodzi też do powstania przerostów lub bliznowców, czyli źle zagojonych blizn, na których narasta tkanka.
Promieniowanie słoneczne powoduje, że skóra w tym miejscu jest słabsza i łatwiej zmienia kolor – powstają brązowe lub czerwone przebarwienia. Pamiętaj, aby podczas kuracji trądzikowych i wysypu krostek unikać solarium, a wychodząc na słońce stosować kremy z silnymi filtrami.

PAMIĘTAJ!
W czasie walki z trądzikiem i potrądzikowymi bliznami ważna jest pielęgnacja skóry. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego podejścia do problemu, koniecznie zadbaj o to, by kosmetyki były dobrane przez dermatologa. Silne i przesuszające preparaty mogą zaszkodzić, zamiast pomóc, gdyż uszkadzają nawet głębsze warstwy skóry, co również prowadzi do przebarwień.

Przebarwienia nie są tym samym co blizny potrądzikowe!

Blizny potrądzikowe są trwałymi zmianami w naskórku, często widocznymi jako ubytek tkanki; pojawiają się wtedy, gdy w próbujemy usunąć wypryski np. wyciskając go lub drapiąc zmienione miejsce.
Z kolei przebarwienia pozapalne pojawiają się w miejscu wyleczonej krosty. Są określane jako ostatni etap zmian trądzikowych i mogą pozostać na skórze bardzo długo – nawet kilka miesięcy!

Plamy potrądzikowe – jak się ich pozbyć?

Najważniejsze jest, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego skóry. Dlatego bezwzględnie nie należy rozdrapywać ani nie wyciskać wykwitów skórnych. Na co dzień warto wprowadzić odpowiednią pielęgnację, czyli oczyszczać i złuszczać skórę, stosując odpowiednie, niezbyt inwazyjne kosmetyki typu żele, płyny czy delikatne peelingi. Taką skórę należy też odnawiać i złuszczać, dlatego raz w miesiącu warto zrobić peeling kwasem salicylowym innym kwasem z grupy AHA. Można skusić się też na delikatną mikrodermabrazję, choć trzeba pamiętać, ze zabieg jest Jeśli zobaczysz, ze na skórze doszło do zaczerwienienia, czyli początku stanu zapalnego, musisz działać przeciwzapalnie – zastosuj odpowiedni krem i dbaj szczególnie o chi=gienę tych miejsc na ciele – nie doprowadzaj do zakażenia i nie dotykaj zmian dłońmi.Bardzo istotna będzie odpowiednia dieta, czyli bogata w witaminy i przeciwutleniacze. Warto pamiętać, że w odnowie skóry borą udział takie składniki jak: retinol, witamina C oraz kwasy AHA.

DOMOWE SPOSOBY NA PRZEBARWIENIA PO TRĄDZIKU

  • 2 łyżki soku z limonki zmieszaj z 1 łyżką soku z cytryny. Przemywaj skórę nasączonym wacikiem.
  • Pomoże ci też maseczka z soku z połowy cytryny, połowy startego ogórka oraz jogurtu naturalnego, z 1 łyżką
    oliwy z oliwek.
  • Warto tez zastosować kurację z rozpuszczonych w łyżeczce ciepłej wody 5 tabletek aspiryny połączonych z 1 łyżeczką jogurtu naturalnego.
  • Wykorzystaj właściwości pomidora, który posiada dużą ilość witaminy A. Wystarczy pokroić go w plastry i nałożyć na skórę, albo sparzyć, zdjąć skórkę, usunąć gniazda nasienne i zgnieść pozostały miąższ na papkę. Położyć ją na zmienione miejsca skórne, zmyć po 15 minutach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *