Lato zbliża się wielkimi krokami, a ty jeszcze nie zadbałaś o stopy? Najwyższa pora to zrobić! Nie chodzi tu jednak tylko o pedicure, lecz także o zabiegi lecznicze w gabinecie podologicznym. Sprawdź, jak profesjonalnie i w domowych warunkach zadbać o stopy przed latem.
Wizyta u podologa
1. Leczenie grzybicy stóp i paznokci
Z tą chorobą warto rozprawić się w gabinecie podologicznym. I to jak najszybciej. Nieleczona grzybica łatwo i szybko się rozprzestrzenia. Preparaty przepisane przez lekarza wyleczą grzybicę i usuną drobnoustroje, które ją wywołały. Do całkowitego wyleczenia ważne jest jednak, żeby kurację stosować nieprzerwanie i według ścisłych zaleceń podologa lub dermatologa.
2. Usuwanie modzeli i nagniotków
Modzele, nagniotki i odciski to dosyć dokuczliwe zmiany. Modzele, mimo że nie bolą, są dużym problemem estetycznym. Nagniotki i odciski zaś mogą powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia. Dla podologa usunięcie takich niedoskonałości nie będzie żadnym problemem, a zabieg nie jest nawet bolesny dla pacjenta.
3. Leczenie wrastających paznokci
Polega na zastosowaniu klamer, których zadaniem jest spłaszczenie płytki paznokcia przy jednoczesnym zapewnieniu jej właściwego kierunku wzrostu. Ten zabieg zniweluje również stan zapalny i ból towarzyszący wrastaniu paznokci.
4. Leczenie pękających pięt
Brak odpowiedniej pielęgnacji pięt może prowadzić do powstawania głębokich rozpadlin, bólu i ran. Ta przypadłość często dotyka osoby z suchą i zaniedbaną skórą stóp. Na pękające pięty pomogą specjalistyczne kąpiele i leczniczy pedicure. Jeżeli cierpisz na taką chorobę, to zgłoś się do podologa lub dermatologa.
Domowa pielęgnacja stóp
1. Relaksująca kąpiel
Kąpiele świetnie relaksują, odprężają i zmiękczają naskórek. Mają działanie pielęgnacyjne i lecznicze. Kąpiele stóp powinni robić sobie wszyscy, którzy planują domową pielęgnację stóp i manicure oraz cierpią na różnego rodzaju choroby, np. grzybicę paznokci i stóp. Do wody można dodać leczniczą sól lub olejki eteryczne. Po kąpieli należy bardzo dokładnie wysuszyć stopy i skórę pomiędzy palcami.
2. Złuszczanie skóry stóp
Peeling stóp to podstawa pielęgnacji. Złuszczać skórę można przy pomocy kosmetyków, pumeksów i tarek. Można zastosować peelingi kawowy, cukrowy lub solny, które bardzo dobrze sprawdzą się w peelingowaniu grubej skóry stóp. Złuszczanie jest także świetnym wstępem do dalszej pielęgnacji tej części ciała, a co więcej poprawia krążenie krwi i relaksuje.
3. Nawilżanie stóp
Skóra stóp jest cały czas narażona na przesuszenia i otarcia. Aby temu zapobiec, należy stosować nawilżające lub natłuszczające kremy. W składzie tych kosmetyków powinny znaleźć się między innymi: mocznik, olejek z drzewa herbacianego i masło Shea. Składniki te zapewnią skórze miękkość i świeżość, zapobiegną również namnażaniu się bakterii i nadmiernemu poceniu się stóp.
Dodaj komentarz