Skóra problemowa bez problemów, czyli jak dbać o cerę nastolatki

skora-nastolatki-jak-dbac.jpg

Młoda skóra szybciej się regeneruje i wbrew pozorom nie powinna przysparzać żadnych problemów w pielęgnacji. Do czasu, kiedy młode osoby nie wchodzą w wiek dojrzewania. Wówczas to nieustabilizowane hormony przejmują władzę nad stanem naszej cery. Skóra staje się kapryśna: nadmiernie przesusza lub przetłuszcza, pojawiają się na niej pryszcze, wągry i zaskórniki. Jak o nią prawidłowo zadbać? Dowiedz się co jest najistotniejsze w pielęgnacji cery i jakich używać kosmetyków, by pozbyć się niedoskonałości i zminimalizować nastoletnie problemy ze skórą.

Okres dojrzewania i zmiany hormonalne w organizmie sprawiają, że – dotychczas nieskazitelna – skóra nastolatek ulega niezbyt korzystnym zmianom. Cera staje się kapryśna, nasila się łojotok, pory skóry zaczynają się zatykać, na buzi tworzą się krostki i zaskórniki, na nosie często pojawiają się wągry. Młoda skóra jest również podatna na wszelkie stany zapalne, przez co trądzik nasila się jeszcze bardziej.

Pierwszym etapem do walki z takim stanem rzeczy są odpowiednio dobrane kosmetyki i pielęgnacja skóry. Pierwszym błędem, jaki robią nastolatki jest sięganie po krem dla dorosłych. Można tym sobie dodatkowo zaszkodzić, ponieważ kremy do skóry dojrzałej zawierają szereg silnych substancji, nieodpowiednich dla młodej skóry, które mogą podrażnić nastoletnią cerę. Dlatego aby jak najskuteczniej zadbać o skórę trądzikową – warto sięgnąć po kosmetyki specjalnie do tego stworzone.

Pielęgnacja cery nastolatki – jaki krem dla młodej skóry?

Nastoletnia cera, na której nie pojawiły się zmiany trądzikowe a jedynie nadmiar wydzielanego sebum – nie wymaga produktów o silnie antybakteryjnych właściwościach. Mogłyby one niepotrzebnie przesuszyć i podrażnić skórę, a także spowodować jeszcze silniejszy łojotok. Dlatego do takiego rodzaju skóry wystarczą jedynie kosmetyki nawilżające i matujące – najczęściej mają one beztłuszczową formułę i lekką konsystencję – często są one żelowe, dobrze się wchłaniają i nie zatykają porów, więc nie działają komedogennie.

Krem dla nastoletniej skóry nie powinien zawierać zbyt wielu aktywnych substancji – młoda skóra nie potrzebuje też innego kremu na dzień i na noc. Kupując krem do twarzy warto jednak sprawdzić, czy zawiera filtr przeciwsłoneczny. Nastolatkom o normalnej cerze, która tylko sporadycznie się buntuje i produkuje pojedyncze krostki (np. przed miesiączką) wystarczy delikatny krem ziołowy o właściwościach nawilżających.

Przy cerze tłustej i mieszanej krem dla nastoletniej buzi powinien być już wzbogacony o składniki nawilżające i matujące. Z kolei młoda skóra z silnym łojotokiem powinna się wspomagać kremami specjalistycznymi, o właściwościach leczniczych, antybakteryjnych i antyseptycznych.

Znaczny procent nastolatek ma cerę mieszaną, czyli tłustą w tzw. strefie T (czoło, nos, broda) i suchą na policzkach. Na rynku dostępne są specjalne kremy, które dbają o taki rodzaj skóry: nawilżają przesuszone partie twarzy i i matują te tłuste.

Pielęgnacja cery nastolatki – oczyszczanie skóry

Podstawową, codzienną czynnością – niezależnie od wieku i rodzaju skóry – zawsze będzie oczyszczanie. Cera nastolatki wymaga do tego odpowiednich produktów. Przede wszystkim takie oczyszczanie powinno być delikatne, a produkty myjące nie mogą zakłócać pH skóry, dlatego nie wolno myć twarzy zwykłym mydłem – zakłóca ono funkcjonowanie skóry i niszczy płaszcz lipidowy (ochronny) naskórka. Mydło zmienia też odczyn skóry na kwaśny, a to stanowi dodatkową pożywkę dla bakterii.

Do oczyszczania cery nastolatki dobrze jest używać specjalnych preparatów, o właściwościach antybakteryjnych i antyseptycznych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego płynu micelarnego dla młodej skóry – doskonale oczyści on twarz z toksyn i sebum, a przy tym nie wymaga użycia wody. Nastoletnia skóra wymaga często intensywniejszego oczyszczania – dlatego specjalnie dobrany peeling dla młodej skóry jest absolutną koniecznością. Można go robić nawet 2-3 razy w tygodniu (przy mocno przetłuszczającej się twarzy).

Jeśli nastoletniej buzi towarzyszy trądzik – należy dobrać do niej odpowiedni peeling, który nie wymaga złuszczania mechanicznego, czyli tzw. peeling gommage. Tradycyjny peeling mógłby poroznosić bakterie na twarzy i spowodować stany zapalne a co za tym idzie – nasilić trądzik.

Pielęgnacja cery nastolatki – makijaż

Kosmetykiem, w który bezwzględnie powinna zaopatrzyć się każda nastolatka jest korektor do twarzy o właściwościach antybakteryjnych. Nie tylko zakamufluje on krostki, ale również przyspieszy ich gojenie. Kolejny dobrym kosmetykiem jest lekki podkład lub krem BB dla młodej cery. Tego typu kosmetyk ujednolici koloryt skóry, zmatowi ją a dodatkowo – reguluje poziom sebum i hamuje błyszczenie. Podkłady dla młodej skóry działają antyseptycznie i często zawierają składniki wspomagające leczenie krostek. Dobrym pomysłem jest tez sięganie po kosmetyki hipoalergiczne – stosując je masz pewność, że żaden składnik kolorowych kosmetyków nie zaszkodzi skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *