Jak się okazuje, promienie słoneczne nie są takie złe. Trzeba jednak wiedzieć, jak z nich korzystać. Delikatnie opalona skóra wygląda piękniej i młodziej. Co więcej słońce pomaga zredukować trądzik, koi objawy łuszczycy, poprawia samopoczucie i przyczynia się do produkcji witaminy D. Nie zapominajcie jednak, że długie kąpiele słoneczne mogą poważnie zaszkodzić skórze. Poznaj kilka zasad bezpiecznego opalania się.
Ochrona przeciwsłoneczna
Dasz wiarę, że aż 69% z nas nie korzysta z żadnej ochrony przeciwsłonecznej? To karygodne! Jeśli zależy ci na pięknej opaleniźnie i zdrowej skórze, to powinnaś zastosować się do tych zasad.
- Każdego dnia stosuj kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym. W drogeriach dostępne są kosmetyki z filtrami mineralnymi i chemicznymi – wybierz odpowiedni dla siebie.
- Nie opalaj się między godziną 11 a 16. Wtedy promieniowanie UV jest największe i mogą wyrządzić twojej skórze najwięcej szkody.
- Zasłoń pieprzyki i wszystkie skórne zmiany. A najlepiej przed sezonem letnim idź do dermatologa. Lekarz specjalnym urządzeniem, dermatoskopem, zbada, czy twoje pieprzyki są złośliwymi zmianami skórnymi.
- Załóż kapelusz z szerokim rondem. W ten sposób ochronisz głowę przed przegrzaniem, włosy przed wysuszeniem, a skórę przed oparzeniami.
- Pij dużo wody. To najlepszy sposób na nawodnianie ciała podczas letnich upałów. Każdego dnia powinnaś wypijać około 1 litra niegazowanej wody.
Filtr przeciwsłoneczny a fototyp skóry
Jak zapewne pamiętasz z lekcji biologii, rozróżniamy kilka fototypów skóry. To właśnie do nich powinnaś dobrać ochronę przeciwsłoneczną. Kupując kosmetyki z filtrami zwracaj uwagę na następujące oznaczenia: SPF (zabezpieczenie przed promieniami UVB), PPD i IPD (ochrona przed promieniami UVA), filtry chemiczne (pochłaniają promienie UV i zamieniają je w ciepło), filtry mineralne (na skórze tworzą warstwę, od której odbijają się promienie słoneczne). Jaki filtr słoneczny pasuje do twojego fototypu? Wybieraj spośród:
- powyżej SPF 30 idealnie sprawdzi się do ochrony skóry z I typem karnacji. Ten fototyp poznasz po piegach, włosach blond lub rudych i bardzo jasnej skórze, która trudno się opala, ale szybko ulega poparzeniom;
- filtr większy niż SPF 20 polecany jest do jasnej skóry, która delikatnie się opala, dość łatwo ulega oparzeniom i nie jest pokryta piegami. Na takie działanie słońca narażone są osoby z II fototypem;
- SPF 20-15 to wystarczająca ochrona przed słońcem dla osób z fototypem III. Mają ciemnoblond lub brązowe włosy oraz ciemną skórę, która łatwo się opala i rzadko ulega poparzeniom;
- SPF 12-15 to optymalne zabezpieczenie przed słońcem dla osób z fototypem IV. Ich skóra prawie w ogóle nie ulega oparzeniom, ale łatwo i mocno się opala.
Jak używać kremu z filtrem przeciwsłonecznej?
Krem nanieś na około 25 minut przed wyjściem na plażę. Dla lepszej ochrony aplikacje powtarzaj co dwie lub trzy godziny. Skórę smaruj ochronnym kosmetykiem po wyjściu z wody; rób to nawet wtedy, gdy twój produkt jest wodoodporny. Na usta i włosy również zastosuj preparaty z filtrami UV.
Jak dbać o poparzoną skórę?
Jeśli twoja skóra jest zaczerwieniona i piecze, odczuwasz dreszcze, masz przyspieszony puls, mdłości i wymioty, prawdopodobnie doświadczyłaś oparzenia słonecznego. Co zrobić w takim wypadku? Idź do lekarza wtedy, który zaleci odpowiednią kurację. Jeżeli twoja skóra jest lekko zaczerwieniona, sprawdzą się domowe sposoby. Weź chłodny prysznic i zaaplikuj nawilżająco – łagodzący balsam. Zrób okłady z zsiadłego mleka i nanieś chłodzące preparaty.
Przed nadmiernym opalaniem się lub tanoreksją (psychicznym uzależnieniem od ciągłej ochoty bycia opalonym) powinny ostrzec cię historie i zdjęcia osób; fotografie z łatwością znajdziesz w Internecie. A jak rozpoznać skutki tego zjawiska? Twoja skóra zaczyna starzeć się w zastraszającym tempie, pojawiają się przebarwienia i nowe pieprzyki, masz objawy nowotworu skóry, twój organizm szybko się odwadnia, możesz doznać udaru.
Dodaj komentarz