Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, ponieważ coraz więcej osób zmaga się z pajączkami i nawracającym rumieniem. Rozszerzone naczynka (teleangiektazje) ‒ co to takiego i dlaczego się rozszerzają? Na czym polega zamykanie rozszerzonych naczynek (światło IPL, laser VPL i elektrokoagulacja), jakie przynosi efekty i kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?
Rozszerzone naczynka (teleangiektazje) ‒ co to?
Teleangiektazje to trwale rozszerzone naczynia włosowate, które prześwitują przez naskórek. Wyglądają jak nitki, a w skupiskach przypominają czerwoną pajęczą sieć. Nieleczone naczynka pękają i łączą się ze sobą, a w konsekwencji tworzą jednorodne zaczerwienienie skóry, czyli rumień.
Rozszerzone naczynka mogą się pojawić niezależnie od rodzaju cery, ale szczególnie narażona na nie jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa. Pajączki zazwyczaj pojawiają się w okolicy nosa, policzków i brody.
Dlaczego naczynka się rozszerzają?
Pajączki pojawiają się pod wpływem wielu czynników:
- gorącej kawy i mocnej herbaty;
- alkoholu i pikantnych potraw;
- zmian temperatury;
- niekorzystnych warunków atmosferycznych, to znaczy wiatru, mrozu i promieni słonecznych;
- zdenerwowania.
Zamykanie rozszerzonych naczynek ‒ przed zabiegiem
Przed zabiegiem lekarz medycyny estetycznej ocenia głębokość i rozległość zmian oraz dobiera do nich odpowiednią długości fali, która będzie emitowana przez laser lub elektrodę. Co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy spożywać ziół fotouczulających ani przyjmować leków z kwasem salicylowym.
Zamykanie rozszerzonych naczynek ‒ światło IPL
Światło IPL umożliwia zamykanie naczynek za pomocą energii świetlnej. Ta metoda jest przeznaczona dla każdego, kto ma widoczne pajączki. Rozszerzone naczynka są zamykane dzięki ruchomej głowicy, która emituje światło o określonej częstotliwości. Podczas zabiegu dochodzi do fototermolizy: światło lasera dociera w głąb naczynka, gdzie jest pochłaniane przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. W kolejnym etapie zabiegu wiązka lasera zostaje zamieniona w energię cieplną. Pod jej wpływem woda, która znajduje się w tkance, jest odparowywana, a ścianki naczynka wysuszają się i obumierają. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona.
Częstotliwość zabiegów zależy od ilości naczynek, których chcemy się pozbyć. Zabieg światłem IPL sprawdzi się jedynie w przypadku osób o bardzo jasnej cerze, ponieważ wiązka wchodzi w reakcję z naturalnym barwnikiem skóry, czyli melaniną. Na skórze o ciemnej karnacji światło IPL może powodować przebarwienia.
Zamykanie rozszerzonych naczynek ‒ laser VPL
Laser VPL (Variable Pulsed Light) to potoczna nazwa urządzenia, które emituje wiązki światła o szerokim spektrum pochłaniane przez skórę. VPL jest stosowany w celu usuwania przewlekłego rumienia i małych naczynek krwionośnych, których nie złapie IPL. Rozszerzone naczynka zamyka się za pomocą głowicy w kształcie prostokąta o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych, która emituje mikrobłyski docierające do miejsc zmienionych chorobowo. Podczas zabiegu, podobnie jak w przypadku terapii światłem IPL, zachodzi proces fototermolizy.
Zamykanie rozszerzonych naczynek ‒ elektrokoagulacja
Elektrokoagulacja (diatermia chirurgiczna) polega na zamykaniu naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Specjalna elektroda dotyka każde naczynko i ścina znajdujące się w nim białko, a w efekcie naczynko samo się zamyka i uszczelnia. Częstotliwość prądu jest uzależniona od zagęszczenia naczynek na twarzy. Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona. Proces gojenia trwa około miesiąca.
Zamykanie rozszerzonych naczynek ‒ efekty
Podczas zabiegu zamykania naczynek dochodzi do podgrzania głębszych warstw skóry, co pobudza produkcję kolagenu i elastyny ‒ białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Z tego powodu zamykanie rozszerzonych naczynek owocuje odmłodzeniem skóry. Spektakularne efekty można uzyskać dzięki systematycznemu stosowaniu VPL, ponieważ laser dodatkowo fotoodmładza skórę oraz usuwa trądzik młodzieńczy i blizny potrądzikowe.
Zamykanie rozszerzonych naczynek ‒ jak dbać o cerę po zabiegu?
Aby należycie zadbać o cerę po zabiegu zamykania rozszerzonych naczynek, należy stosować łagodne i bezzapachowe kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej. Takie preparaty zawierają składniki, takie jak witamina K i wyciąg z kasztanowca lub arniki górskiej, które zapobiegają pojawianiu się nowych pajączków. Ponadto warto zaopatrzyć się w kremy z filtrami UVA i UVB (50 SPF) oraz nawilżające, a także uzupełnić jadłospis o produkty zawierające witaminy K i PP.
Zamykanie rozszerzonych naczynek ‒ kiedy najlepiej poddać się zabiegowi?
Po zabiegu należy unikać ekspozycji skóry na słońce i nagłych zmian temperatur, dlatego najlepszą porą na usuwanie pajączków jest jesień lub zima.
Dodaj komentarz