Jak poznać potrzeby swojej skóry?

Każda z nas ma inną skórę i inne potrzeby. Jeżeli nauczysz się je rozpoznawać i odpowiednio pielęgnować, wtedy odpłaci Ci się pięknem. Nie ignoruj sygnałów, dzięki którym skóra chce Ci powiedzieć, czego potrzebuje.

Odpowiedz sobie na podstawowe pytanie, czyli…

Jaki mam rodzaj cery? Kiedy dowiesz się, jaka jest Twoja cera, będzie Ci łatwiej dobrać odpowiednią pielęgnację.

Łatwo określić typ skóry, kiedy jest pokryta nadmiarem łoju. To cera tłusta, która nie radzi sobie z nadmierną produkcją sebum. Często towarzyszą jej niedoskonałości, wypryski i wągry.

Charakterystyka skóry suchej: jest napięta, łuszczy się, na jej powierzchni znajduje się mnóstwo odpadających, suchych skórek. Czy to brzmi znajomo?

Cera mieszana natomiast to przetłuszczająca się strefa T, czyli czoło i nos. Przetłuszcza się także broda, natomiast policzki są suche.

Widoczne naczynka to nic innego, jak cera naczynkowa. Towarzyszą jej również liczne zaczerwienienia. Natomiast wiecznie piekąca skóra to oznaka jej delikatności i wrażliwości.

Czy któreś objawy Ci towarzyszą? Pewnie tak, bo każdy typ cery charakteryzuje się określonymi problemami skórnymi, którym mogą towarzyszyć również inne. Przy każdym typie cery od czasu do czasu mogą pojawić się niedoskonałości, trądzik, cienie i sińce pod oczami, łojotok, zmarszczki czy odwodnienie.

Nasza skóra ciągle się zmienia

Reaguje wiele czynników zewnętrznych, atmosferycznych, zmiany temperatur, hormony, porę roku, przewlekły stres i różne inne zmiany w Twoim funkcjonowaniu. Jeżeli skóra przez cały czas była tłusta, to nie znaczy, że będzie tak zawsze. Obserwuj reakcje swojej skóry i sprawdzaj, jakie kosmetyki okażą się dla niej najlepszym wyborem.

Stan skóry zmienia się ze względu na wiek czy inne czynniki. Z tłustej skóry może zrobić się mieszana, normalna albo nawet przesuszona. Bywa różnie, więc nie ograniczaj się do jednego typu produktów przez cały czas. Warto je zmieniać w zależności od tego, jak wygląda i czuje się nasza skóra. Uwzględniaj to, jak wygląda konkretnie w tym miejscu i czasie, bo inaczej możesz jej zaszkodzić.

Warunki, miejsce, wykonywana praca – to wszystko ma wpływ na kondycję skóry. Zmiany depresyjne, częsty płacz, nieustanne przygnębienie i inne choroby sprawiają, że cera staje się o wiele bardziej wrażliwa na wszystkie zmiany.

Dostosowuj program pielęgnacyjny do obecnego stanu cery. Jeżeli skóra nagle staje się podrażniona, to znak, że wymaga delikatniejszych produktów bez alkoholi, silikonów i parabenów. Może to czas na dermokosmetyki? Wybierz się do apteki po łagodne, regenerujące preparaty, a jeżeli problem nie mija, udaj się do dermatologa i wspólnie ustalcie pielęgnację.

Czy powinnam wybierać kosmetyki do wieku?

Nie! Kosmetyki wybieraj do Twojego stanu skóry. Nawet w młodszym wieku możesz mieć przebarwienia, odwodnienie czy przedwczesne zmarszczki. To nieprawda, że sprawdzony, stosowany od lat kosmetyk cały czas będzie dla Ciebie dobry. Wybieraj kosmetyki bez względu na wiek. Obserwuj swoją skórę i na tej podstawie dobierz odpowiednie rytuały pielęgnacyjne.

Następny Artykuł >