Błędy w pielęgnacji twarzy. Jak często je popełniasz?

Wszystkie kobiety doskonale wiedzą, że największym błędem pielęgnacyjnym jest zasypianie w makijażu. To najgorsze, co możemy zrobić swojej skórze. Jednak istnieje o wiele więcej grzechów w pielęgnacji, które popełniamy nawet nieświadomie.

Brak demakijażu lub niedokładny demakijaż

To bardzo często popełniany błąd. Po długim, męczącym dniu nie chce nam się zmywać makijażu. Nasze lenistwo, zwłaszcza to regularne, źle wpływa na kondycję naszej skóry. W szybkim tempie stanie się szorstka, szara, matowa, bez witalności. Aby tego uniknąć i nie doprowadzać do zapychania porów, wystarczy przeznaczyć kilka minut dziennie na wieczorne oczyszczanie skóry. Dokładnie oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kosmetykach.

Źle dobrany preparat do demakijażu

Do demakijażu stosujemy produkty, które dokładnie usuwają podkład, cienie, tusz do rzęs. Najlepiej sprawdza się metoda OCM, ponieważ oleje są bardzo skuteczne i łagodne dla skóry. Jeżeli masz wrażliwą, naczynkową lub alergiczną cerę, zastąp tradycyjny płyn lub mleczko micelarne olejem, a cera Ci za to podziękuje. Podczas demakijażu wykonujemy delikatny masaż twarzy, który pobudzi mikrokrążenie. Następnie myjemy twarz pianką lub żelem dopasowanym do typu cery.

Nieprawidłowo dobrane kosmetyki

Wszystkie produkty powinny odpowiadać potrzebom naszej skóry. Nie tylko te do demakijażu, lecz także te do make-upu. Jeżeli chcemy, aby skóra była prawidłowo oczyszczana, nawilżana i zabezpieczona, najpierw musimy określić jej rodzaj.

Aby dopasować kosmetyk do typu skóry, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład. Cera wrażliwa wymaga delikatnej emulsji micelarnej, ponieważ micele nie uszkadzają bariery ochronnej skóry. Ponadto ten typ skóry wymaga nawilżających balsamów z pantenolem, które złagodzą podrażnienia oraz z silikonem, który wzmocni płaszcz hydrolipidowy. Pielęgnacja cery naczynkowej natomiast powinna składać się z kosmetyków bogatych w przeciwzapalny cynk czy wzmacniająco-łagodzące algi morskie. Cera trądzikowa wymaga kosmetyków, które mają antybakteryjne składniki.

Brak toniku

Nie wolno pomijać tego kroku pielęgnacyjnego, ponieważ tonik usuwa pozostałości po zanieczyszczeniach, odświeża skórę i przywraca jej prawidłowe pH.

Zła kolejność nakładania kosmetyków

Najpierw nakładamy lekkie kosmetyki, a następnie ciężkie. Zaczynamy od kosmetyków na bazie wody, potem przechodzimy do olejowych, po czym stosujemy serum i krem. Kolejność aplikacji ma znaczenie. Ona również decyduje o skuteczności kosmetyków.

Unikanie peelingów

Złuszczanie martwego naskórka jest konieczne. Każda skóra powinna być złuszczana, niezależnie od jej typu. W tym tkwi sekret. Mamy do wyboru kilka rodzajów peelingu, m.in. mechaniczny, enzymatyczny, peel-off i scrub. Dobieramy odpowiedni do kondycji naszej skóry.

Brak kremu pod oczy

To częsty błąd. Nie możemy używać tego samego kremu do pielęgnacji twarzy i wrażliwej skóry wokół oczu. Dzięki dobrze dobranemu kosmetykowi pod oczy będziemy zachwycać zdrowym, promiennym wyglądem. Najlepiej postawić na preparaty, w których składzie znajduje się nawilżający kwas hialuronowy, retinol czy koenzym Q10, który ujędrnia naskórek. Cienką skórę pod oczami można wzmacniać, stosując witaminę C i E oraz aloesowe wyciągi.