Gdy skóra chce pić – zabiegi nawilżające na twarz

Skóra traci nawilżenie z wielu powodów, a często niestety jest to proces nagły i dosyć szybki. Przydarza się nawet skórze tłustej, trądzikowej, mieszanej. Nieodpowiednie warunki klimatyczne, mroźna lub upalna pora roku, suche powietrze z grzejników czy brak nawilżania od wewnątrz mogą sprawić, z skóra zaczyna być odwodniona co się wówczas dzieje? Po czym poznać i jak ukoić odwodnioną skórę? Poznaj najlepsze kuracje i zabiegi nawilżające.

nawilzanie-skory-czym-najlepiej.jpg

Na początek ważna informacja: nawilżać należy każdy rodzaj skóry
Absolutnie każdy typ oraz podtyp cery pragnie nawilżenia. To podstawa, bez której skóra po prostu nie funkcjonuje jak należy.

Po czym poznać odwodnioną skórę?

Przede wszystkim ją poczujesz, ponieważ policzki zaczynają lekko piec lub palić, zaś skóra może, ale nie musi zrobić się lekko zaczerwieniona. Większość osób wyobraża sobie odwodnioną skórę jako bardzo suchą, ale to nie do końca prawda: taka cera może być też pokryta dosyć dużą warstwą sebum – dzieje się tak dlatego, że podczas nagłego odwodnienia skóry gruczoły łojowe starają się ją ratować i produkują większą ilość sebum, aby ją uchronić przed przesuszeniem.

Odwodniona skóra – jakich składników potrzebuje?

Co jest najlepsze do nawilżenia odwodnionej skóry? Ratunkiem z pewnością będą wszystkie składniki o higroskopijnych właściwościach, czyli te wiążące wodę w skórze. Do hitów w tej dziedzinie należy kwas hialuronowy – potrafi on połączyć nawet 250 cząstek wody. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka, ale z wiekiem maluje jego ilosć w skórze.

Jeśli nie nawadniamy skóry od wewnątrz – kwas hialuronowy również na niewiele pomoże. Zatem podstawą odpowiedniego nawilżenia skóry jest picie odpowiedniej ilości płynów, czyli minimum 2 litry wody dziennie. W upalne, letnie dni ta ilość powinna być jeszcze większa, ponieważ wówczas skóra jeszcze szybciej oddaje cząstki wody.

Na szczęście można ją i przed tym zabezpieczyć i stworzyć na jej powierzchni okluzyjną warstwę zabezpieczającą, która utrudnia cząsteczkom wody ucieczkę z wnętrza. Idealnie nadają się do tego wszelkiego rodzaju naturalne olejki. Ponieważ ich masa cząsteczkowa i właściwości są różne – olejki należy dobierać do rodzaju cery, tak, aby współgrał z jej podtypem i np. oprócz zabezpieczenia przed wysychaniem dodatkowo regulował sebum, działał przeciwzmarszczkowo lub koił skórę naczynkową.

Nawilżenie skóry zależy również od witamin – jedną z najważniejszych, zwana powszechnie „witamina młodości” jest E – ona również odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia skóry, dobrze ja regeneruje, nawilża i natłuszcza. Ponadto witamina E doskonale sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Nawadnianie skóry – najlepsze domowe zabiegi nawilżające

Aby skóra odzyskała dobrą kondycję najlepiej stale ją nawilżać od wewnątrz i na zewnątrz. W tym celu nie tylko pamiętaj o wypijaniu około 8 szklanek wody dziennie, ale też o stałym nawadnianiu cery dobrym kosmetykiem. Idealnym rozwiązaniem jest np. zakup kwasu hialuronowego dobrej jakości oraz regularne stosowanie maseczki z alg. Naturalne olejki nakładane na noc w formie serum również zabezpiecza skórę przez nadmierną utratą nawilżenia. Jeśli w Twoim domu panuje suche powietrze – zainwestuj w dobry nawilżacz powietrza. Skóra szybko odzyska dawna formę i sprężystość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *