Jakie są właściwości soli do kąpieli? Przepisy na sól do kąpieli

Kąpiel z dodatkiem soli nie tylko odpręża, lecz także oczyszcza oraz łagodzi trądzik, łuszczycę i stany zapalne skóry. Jakie inne właściwości ma sól do kąpieli? Czym charakteryzuje się różowa sól himalajska, sól Epsom, sól z Morza Martwego, szara sól z Guerande i sól morska? Mleczna kąpiel Kleopatry, pachnąca sól do kąpieli i pachnące saszetki do kąpieli – jak je przygotować? Oto przepis.

Sól do kąpieli – właściwości

Mamy do wyboru wiele rodzajów soli morskiej. Każda z nich ma inne właściwości. Jakie?

Różowa sól himalajska

To jedna z najzdrowszych soli. Powstawała przez miliony lat we wschodnim pasie Karakorum Himalajów, w miejscu dawnego słonego oceanu. Jest bardzo czysta, a także bogata w aż 84 minerały, elektrolity i pierwiastki. Sól himalajska obniża ciśnienie krwi, działa detoksykująco oraz łagodzi podrażnienia skóry, trądzik i bóle stawów.

Sól Epsom

Sól Epsom pochodzi z Wielkiej Brytanii. To czysty związek mineralny siarczanu magnezu w postaci kryształów. Chociaż wygląda jak sól, nie zawiera typowego dla niej składnika, czyli chlorku sodu. Mimo to zdrowotne właściwości soli Epsom nie podlegają dyskusji. Przede wszystkim to doskonałe źródło magnezu, którego niedobór może być przyczyną chorób serca, udarów mózgu, osteoporozy, zapalenia stawów, problemów trawiennych i przewlekłego zmęczenia. Sól Epsom dodawana do kąpieli pozwala pozbyć się zmęczenia, rozluźnia mięśnie, łagodzi podrażnioną skórę oraz wspomaga leczenie chorób skóry (trądzik, łuszczyca, AZS).

Sól z Morza Martwego

Sól morska z Morza Martwego różni się od innych soli morskich zawartością minerałów – ta pierwsza zawiera niskie stężenie chlorku sodu oraz wysokie stężenie magnezu, siarczanów i potasu. Sól do kąpieli z Morza Martwego wspomaga leczenie nadmiernej suchości skóry, wyprysków skórnych i łuszczycy, ponadto zmniejsza ból towarzyszący zapaleniu stawów i reumatyzmowi. Sól morska z Morza Martwego ma silne właściwości detoksykacyjne.

Szara sól z Guerande

Szara sól do kąpieli jest zbierana ręcznie w Guérande, w regionie Bretania we Francji. Zawiera bogactwo minerałów, którym zawdzięcza swój szary kolor. Szara sól ma niskie stężenie sodu, a wysokie – wapnia, potasu, miedzi, cynku i żelaza.

Sól morska

Sól morska powstaje naturalnie poprzez odparowanie wody morskiej. Korzystnie wpływa na stan zdrowia dzięki wysokiej zawartości minerałów i ma właściwości terapeutyczne. Już niewielka ilość soli morskiej dodana do kąpieli pobudza krążenie, a także łagodzi skurcze mięśni, objawy sztywności stawów, zapalenia stawów oraz ból pleców i nóg. Ponadto sól morska oczyszcza i detoksykuje skórę.

Sól morską można stosować bezpośrednio do kąpieli. Warto ją mieszać z olejkami eterycznymi. Do pielęgnacji ciała i zabiegów na ciało mamy do wyboru sól drobno- i gruboziarnistą. Drobne ziarna soli wykorzystuje się do peelingów całego ciała oraz mieszanek soli z ziołami i proszkami do kąpieli. Z kolei grube pochłaniają olejki eteryczne, dlatego są dodawane do kąpieli aromaterapeutycznych i relaksacyjnych.

Mleczna kąpiel Kleopatry – przepis

Składniki:

  • 2 szklanki mleka w proszku,
  • 1 szklanka soli Epsom,
  • 1 szklanka soli morskiej (opcjonalnie),
  • 1/2 szklanki sody oczyszczonej,
  • 4-5 kropli olejku lawendowego lub innego.

Do dużej miski wsypujemy sól Epsom i ewentualnie sól morską, a także sodę oczyszczoną i mleko w proszku. Wszystko dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy olejek eteryczny, jeszcze raz mieszamy i przekładamy gotową mieszankę do słoika. Do kąpieli w wannie dodajemy jednorazowo pół szklanki gotowej mieszanki kąpielowej.

Pachnąca sól do kąpieli – przepis

Składniki:

  • 3 szklanki soli Epsom,
  • 2 szklanki soli morskiej,
  • 1 szklanka sody oczyszczonej,
  • 3-4 krople ulubionego olejku eterycznego (na przykład waniliowego lub geraniowego).

Sól i sodę wsypujemy do miski, mieszamy dokładnie i dodajemy olejek eteryczny. Mieszankę kąpielową przekładamy do słoika i szczelnie zamykamy. Sól kąpielowa może być stosowana przez kolejne trzy miesiące. Do jednej kąpieli w wannie dodajemy około pół szklanki mieszanki solnej.

Jak przygotować pachnące saszetki do kąpieli?

Do płóciennego woreczka lub do rozłożonej gazy wkładamy ulubione suszone kwiaty i zioła. Dodajemy odrobinę soli himalajskiej lub innej i skraplamy wszystko 3-4 kroplami olejku eterycznego. Saszetkę zawiązujemy szczelnie, aby nic z niej nie wypadło.

Taki woreczek można wrzucać bezpośrednio do wanny z wodą lub przywiązywać do kranu tak, aby jej zawartość była zanurzona w wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *